Több száz tüntetőt várnak Pozsonyba a szervezők

LAJOS P. JÁNOSPozsony. A parlament előtti tüntetésre hívták ma délutánra a magyar szülőket és diákokat, illetve mindazokat, akik fontosnak tartják a kisiskolák megmaradását.

LAJOS P. JÁNOS

Pozsony. A parlament előtti tüntetésre hívták ma délutánra a magyar szülőket és diákokat, illetve mindazokat, akik fontosnak tartják a kisiskolák megmaradását. A megmozdulást a Csemadok, a Szlovákiai Magyarok Kerekasztala, az SZMPSZ, a szülői szövetség, valamint az MKP és a Híd szervezi.

A törvényhozás ma reggel kezdi meg a közoktatási törvény tárgyalását, amely minimális osztálylétszámot ír elő az alap- és középiskolák számára. A javaslat szerint osztályonként legalább 11 tanuló kell az alapiskolai osztályokban, a középiskolákban pedig 17 főben határoznák meg a minimális létszámot. Ugyan a törvény ad bizonyos engedményeket a magyar tannyelvű alapiskolák számára, de így is sok olyan iskola lesz, amely nem tud megfelelni a feltételeknek.

Lesöpört javaslatok

A jogszabály a 2011/12-es évfolyam osztálylétszámai alapján legalább 60 magyar tannyelvű iskolát érint a 240-ből, ennyiben ugyanis az adott évfolyamban alacsonyabb volt az elsősök száma ötnél. Egyébként a magyar tannyelvű alapiskolák csaknem fele – 114 iskola – alsótagozatos kisiskola.

A Híd által beterjesztett, az MKP és a civil szervezetek képviselőivel is megvitatott javaslatokat tegnap elutasította az oktatási bizottság smeres többsége. „Azt akartuk elérni, hogy az összevont osztályok ne csak két évfolyam diákjaiból állhassanak, mert így nem biztos, hogy teljesíthető a minimális létszám” – magyarázta a javaslatokat Érsek Árpád, a Híd parlamenti képviselője. Jelenleg ugyanis vannak olyan iskolák is, ahol a teljes alsó tagozat, vagyis négy évfolyam tanul egy osztályban. A javaslat legalább három évfolyam összevonását tartalmazta.

Módosították volna azt az előírást is, amely lehetővé teszi a minimális osztálylétszám két tanulóval való csökkentését. „A tervezet szerint ez csak azokra a településekre vonatkozik, ahol szlovák és magyar iskola is van, mi azt szerettük volna, ha a csak a nemzetiség nyelvén oktató iskolát működtető önkormányzatok is élhessenek ezzel a lehetőséggel” – tájékoztatott a képviselő.

A harmadik javaslat a középiskolákra vonatkozik: a kisebbségi nyelven oktató középiskolákban ne legyen alsó határ. A negyedik javaslat a szakmai versenyekre vonatkozik, be szerették volna iktatni a törvénybe, hogy a teszteket a nemzetiségek nyelvére is fordítsák le. A javaslatokat ma újra beterjesztik, a Híd képviselői mellett ellenzéki honatyák is aláírták.

A választások miatt halasztják

A törvény bevezetése fokozatos lenne, tájékoztatta lapunkat Michal Kaliňák, az oktatási minisztérium szóvivője. „Az első évben az alapiskolák első és ötödik, valamint a középiskolák első évfolyamaira vonatkozik majd az előírás” – mondta a szóvivő. A minisztérium 125 alkalmazott elbocsátásával számol, és mintegy 1 millió euró megtakarítást vár az iskolabezárásoktól. Ugyanakkor tervezik, hogy iskolabuszokkal biztosítják a tanulók utaztatását azokról a településekről, ahol az iskola megszűnik, de ez csak a törvény indoklásában szerepel, vagyis egyelőre nincs garancia arra, hogy valóban megvalósul.

Az oktatási minisztérium a törvény életbe lépését 2015 szeptemberétől javasolja, aminek A. Szabó László (MKP) szerint politikai okai vannak. „Jövő ősszel önkormányzati választások lesznek, a jogszabály hátrányos sok szlovák település számára is, ahol smeres a polgármester, az iskolabezárás pedig nagyon rosszul jönne nekik a választások előtt” – magyarázta az MKP oktatási alelnöke.

A szervezők nem várnak túl sok embert a tiltakozásra, de szerintük nem is ez a lényeg. „A személyes visszajelzések alapján három–négy helyről érkezik autóbusz, szerintem 150–200 ember biztosan lesz a parlament előtt” – mondta lapunknak Tokár Géza, a Szlovákiai Magyarok Kerekasztalának szóvivője. Nem terveznek hosszú demonstrációt, Érsek Árpád, a Híd és A. Szabó László, az MKP képviselője mellett Pék László, a SZMPSZ elnöke is felszólal, valamint várhatóan elmondja véleményét Ondrej Dostál (OKS) és Miroslav Kusý is.

Mivel a törvény tárgyalását már reggel kilenckor megkezdi a parlament, a képviselők akár már 11 órakor szavazhatnak róla, valószínűbb azonban a délután 5 órai voksolás.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?