A hazai hallgatójelöltek meglehetősen gazdag egyetemi palettából választhatnak. Az országban jelenleg húsz nyilvános, három állami és hét magán felsőoktatási intézmény működik.
A jelentkezési határidő az egyetemek többségében február végén jár le. A bejutás feltétele minden esetben a sikeres érettségi.
Több mint ötvenezren szeretnének bekerülni a felsőoktatási intézményekbe
A jelentkezési határidő az egyetemek többségében február végén jár le. A bejutás feltétele minden esetben a sikeres érettségi.
Felvételi vizsgákat nem ír ki minden egyetem. Tíz felsőoktatási intézmény valamennyi karán számít az érettségi osztályzat. Háromban egy-egy kivételével minden fakultáson tekintetbe veszik a matúrán nyújtott teljesítményt. További öt egyetem csak néhány karán veszi alapul az érettségi átlagot, a maradék öt felsőoktatási intézmény pedig kizárólag a felvételi vizsgától teszi függővé a hallgatójelöltek felvételét. Értelemszerűen az utóbbi egyetemekre jelentkezőknek is kell érettségit tenni.
A felvételi vizsgákon többnyire írásban kérik számon a hallgatójelöltek tudását és felkészültségét.
A művészeti képzést biztosító egyetemek tehetségvizsgákat is tartanak, általában januárban vagy májusban. A hagyományos, írás- vagy szóbeli felvételik időpontja az esetek többségében június.
A tovább tanulni szándékozó fiatalok párhuzamosan több egyetemre is beadhatják jelentkezésüket. Jogszabály vagy rendelet nem korlátozza, egyszerre hány helyen tehetnek próbát.
Mivel a felvételi vizsgákat az egyetemek általában egymáshoz közeli időpontokban, többnyire egy hét leforgása alatt tartják, a leendő hallgatóknak mérlegelniük kell, győznek-e párhuzamosan három, akár négy, adott esetben teljesen különböző követelményeket támasztó felvételi vizsgára készülni.
Előfordulhat az is, hogy az egyes egyetemek által kiírt felvételi vizsgák időpontja egybeesik.
Jelentkezési lapok beszerezhetők a középiskolákban, az egyetemeken és az erre kijelölt boltokban. A nyomtatvány a felsőoktatási intézmények honlapjáról is letölthető. A felvételi kérelmet a szükséges igazolásokkal természetesen a jelentkezési határidő végéig kell postán vagy személyesen eljuttatni a kiválasztott intézménynek.
A felvételi eljárás díja egyetemenként változó, körülbelül 400–1500 korona.
Az egyetemeknek meghatározott időn belül közzé kell tenniük a felvételi kritériumrendszert, a vizsgamentesség követelményeit, a felveendő hallgatók létszámát, a vizsgáztatás feltételeit.
A felvételi vizsgák eredményeiről általában még aznap vagy másnap tájékoztatják a hallgatójelölteket. ĺrásban a vizsgától számított harminc napon belül informálják a jelentkezőiket. Az egyetemek igazolást is kérhetnek a sikeres felvételizőktől, hogy a megadott időpontban valóban beiratkoznak.
A hallgatói jogviszony a képzésre történő beiratkozással jön létre. Ha a hallgatójelölt nem felelt meg a felvételivizsga-követelményeknek, a döntésről szóló értesítés kézhezvételétől számított nyolc napon belül fellebbezhet.
Felülvizsgálati kérelmét a dékánhoz vagy a rektorhoz kell eljuttatnia. A múlt évben nappali tagozaton 35 500-an, a levelező tagozaton 17 300-an kezdték meg a tanulmányaikat. (-cz-e, s)
Kizárólag a felvételi számít
Képzőművészeti Egyetem, Pozsony
Színház-, Tánc és Zeneművészeti Egyetem, Pozsony
Művészeti Akadémia, Besztercebánya
Állatorvosi Egyetem, Kassa
Műszaki Egyetem, Zólyom
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.