Szlovákiában az elmúlt hónapban tíz éve nem látott ütemben nőttek az árak az egy évvel korábbiakhoz képest. A legnagyobb drágulást az élelmiszerek, az üzemanyagok és az iskolai étkeztetés esetében mérték. Az előrejelzések szerint az elkövetkező hónapokban még nagyobb sebességre kapcsol a drágulás.
Tíz éve nem látott ütemben nőnek az árak
Míg az idei év elején jóval 1 százalék alatt maradt az éves infláció üteme, szeptemberben 4,6 százalékkal nőtt az átlagos árszint Szlovákiában az egy évvel korábbihoz képest – derül ki a Statisztikai Hivatal legfrissebb jelentéséből, amely szerint az általuk vizsgált összes ágazatban nőttek az árak. „Ilyen látványos drágulásra 2011 novembere óta nem volt példa az országban” – mondta el lapunknak Jana Morháčová, a Statisztikai Hivatal szóvivője. Az infláció látványos növekedéséhez ezúttal is leginkább az élelmiszerek járultak hozzá, amelyeknek az ára átlagosan 4,3 százalékkal nőtt. A legnagyobb, több mint 15 százalékos árugrást a zöldségfélék esetében mérték, több mint 7 százalékkal drágultak a gyümölcsfélék és az étolaj, de többet fizetünk a kenyérért, a húsért, a tejtermékekért és a tojásért is.
„A legnagyobb árugrást, az egy évvel korábbihoz képest több mint 30 százalékosat az üzemi étkezdék esetében mértük. Ebbe a kategóriába tartoznak ugyanis az iskolai étkezdék is, amelyekben a kormány által felszámolt kedvezmények miatt látványosan megugrottak az árak” – nyilatkozta Morháčová. Mélyebbre kell nyúlniuk a pénztárcájukba azonban az autósoknak is, az üzemanyagok ára ugyanis csak idén több mint 25 százalékkal nőtt. Az építőanyagok drágulása miatt jóval nagyobb kiadásokkal kell számolniuk az építkezőknek, és nőtt a lakbér is. Az adóemelések miatt egyre költségesebb szokásnak számít a dohányzás is, ami az egy évvel korábbihoz képest nagyjából 16 százalékkal drágult.
Aki abban bízik, hogy az infláció üteme már elérte a csúcsot, és mostantól már csak jobb jöhet, az nagyot téved. „Az előzetes becsléseink szerint az idei év végéig, a jövő év elejéig még egész biztosan tovább gyorsul az áremelkedés üteme, ami 2022 első negyedévében elérheti a 6 százalékot is. Ráadásul, a jövő év elejétől nőnek majd az energiaárak is, így a rezsiköltségek is több pénzt visznek majd el, mint idén” – mondta el lapunknak Eva Sadovská, a Wood & Company befektetési és tanácsadó társaság elemzője.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.