Pozsony. Pozsony-Károlyfaluban az orosz adósságtörlesztés keretében a daganatos, különböző agy-, szív- és érrendszeri betegségek diagnosztizálását és gyógyítását könnyítő ciklotronközpont épül, ami ellen több szervezet – köztük a Greenpeace – is tiltakozik.
Tiltakozás a ciklotronközpont ellen
Pozsony. Pozsony-Károlyfaluban az orosz adósságtörlesztés keretében a daganatos, különböző agy-, szív- és érrendszeri betegségek diagnosztizálását és gyógyítását könnyítő ciklotronközpont épül, ami ellen több szervezet – köztük a Greenpeace – is tiltakozik. A lakosság tiltakozó petícióját és a nézeteltéréseket tegnap este nyilvános közgyűlésen vitatták meg az érintettek.
„Nem vonjuk kétségbe a központ szükségességét, csak azt szeretnénk, ha nem lakott területen lenne. A részecskegyorsítók veszélyes radioaktív források, és paradox módon a rákbetegségek gyógyítása közben mások betegedhetnek meg” – nyilatkozta lapunknak Ľubica Trubíniová, a Greenpeace szlovákiai igazgatója. Ján Ružička professzor, a szlovákiai szabványhivatal (ÚNMS) munkatársa, a központ koordinációs tanácsának végrehajtó titkára néhány képviselővel a múlt héten Prágában egy olyan hasonló központot tekintett meg, mely közel van a lakott övezethez; már 40 méterre tőle házak állnak. „A részecskegyorsító nem veszélyes, a tiltakozók érvei felületes ismereteken alapulnak” – állítja a professzor. Duka Zólyomi Árpád (MKP) atomfizikus, a program egyik szülőatyja szerint a berendezést nem lehet atomerőműhöz vagy atombombához hasonlítani. „Ez fizikai, és nem nukleáris energetikai berendezés, melyet ha kikapcsolunk, megszűnik a sugárzás. Ha működik, akkor egy zárt kis kamrában keletkeznek az izotópok, tehát semmilyen szennyezésről nincs szó. A kockázati tényező a dohányzástól, a vasúti vagy autóbalesetektől jóval alacsonyabb” – magyarázta az atomfizikus. „A tudósok által hangoztatott veszélyességi küszöb csak statisztikai adat. Nem létezik ártalmatlan radioaktív sugárzás. Az egyéb tényezők mellett talán ez lesz „az utolsó csepp a pohárban”, mely hozzásegíthet a rákhoz. Az embereket ne tegyük ki semmilyen, még minimális kockázatnak se! A központ legyen máshol!” – hangsúlyozta Trubíniová, aki állítja: érveik nem megalapozatlanok, szakértők véleményét is kikérték. Duka-Zólyomi szerint a központot azért létesítik a méréstechnikai intézetben, mert itt szívesen fogadták az ötletet. „Az intézet még a csehszlovák föderáció számára épült, méreteiben túldimenzionált, itt tehát volt elég hely. Az ország tudósainak színe-java együttműködik. Mindent az előírások szerint csinálunk, garantáljuk a biztonságot” – részletezte az MKP képviselője. Ružička szerint a Greenpeace most önmaga ellen beszél. Országos szempontból is jelentős projektumról van szó. A technológiát körülbelül 70 éve ismerik, segítségével évente egymillió embert vizsgálnak meg. Az elmúlt években világszerte megháromszorozódott az ilyen berendezések száma. „Szlovákiában évente húszezer rákos megbetegedésről tudunk, és mi csúcstechnológiával ellátott módszert szorgalmazunk. A tervezet küldetése segíteni az embereknek. Pozsonyban már van egy pozitron emissziós tomográf (PET), de mivel nincs gyorsítónk, a hozzá szükséges radioizotópot és -farmakumot Prágából hozzuk reggelente” – tette hozzá Duka Zólyomi Árpád. Trubíniová kifogásolja, hogy Ligetfaluban három gyorsítót és két PET-kamrás nukleáris gyógyászati klinikát akarnak elhelyezni. Szerinte nem szokás ennyi veszélyes berendezést egy helyen összpontosítani. „A központ alkalmazottai biztos veszélynek lesznek kitéve” – figyelmeztetett a Greenpeace igazgatója. (sza)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.