Konstantin Egyetem, Nyitra
A kar címe: Tr. A. Hlinku 1, 949 74 Nitra
Tel./Fax: 037-6503324, E-mail: [email protected], [email protected]
A Közép-európai Tanulmányok Karának bemutatása
A Nyitrai Konstantin Egyetem Közép-európai Tanulmányok Kara 2003. november 11-ével jött létre.
TANULMÁNYI LEHETŐSÉGEK A 2004/2005-ÖS TANÉVBEN A KÖZÉP-EURÓPAI TANULMÁNYOK KARÁN
A kar címe: Tr. A. Hlinku 1, 949 74 Nitra
Tel./Fax: 037-6503324, E-mail: [email protected], [email protected]
A Közép-európai Tanulmányok Karának bemutatása
A Nyitrai Konstantin Egyetem Közép-európai Tanulmányok Kara 2003. november 11-ével jött létre. A Kar alapítását az Akkreditációs Bizottság 2003. október 2-án hozott pozitív döntése és az Egyetem Szenátusának jóváhagyása előzte meg. A Kar lényegében az Egyetem három karán eddig létező magyar szekciók összevonásával alakult meg. Ezzel a Konstantin Egyetem pozitívan reagált a Szlovák Köztársaság Kormányának 1998. évi Kormányprogramjára, amely szerint „A Kormány garantálni fogja a nemzeti kisebbségekhez tartozó polgárok műveltségi szintjének emelését az állami átlagos szintre, megoldja a pedagógusok képzését a kisebbségi nyelven oktató iskolák részére, teológusok, kulturális és népművelő szakemberek képzését a kisebbségek nyelvén, megfelelő institucionális szinten a létező egyetemek keretén belül” és az 58. sz. Kormányrendeletre 2001. január 24-ből, amelyben „A Kormány javasolja a Nyitrai Konstantin Egyetemnek önálló egyetemi kar megalapítását pedagógusok, kulturális és népművelő szakemberek képzésére magyar nyelven a lehető legrövidebb időn belül”.
A Közép-európai Tanulmányok Karának fő küldetése a tanító- és tanárképzés a magyar és német tannyelvű alap- és középiskolák, valamint kulturális és egyéb szakemberek képzése főleg a kisebbségek által lakott területek intézményei számára.
A karon folyó oktatás a következő öt alapelvre épül:
Teljes egészében biztosítani a pedagógusok és más szakemberek színvonalas képzését a magyar tannyelvű iskolák és a kisebbségi kultúra részére.
Nem tanári tanulmányi programok indításával olyan szakembereket képezni a nemzetiségileg vegyesen lakott területek önkormányzatai és intézményei számára, akik meg tudnak felelni az európai integrációs feltételeknek.
Az európai tendenciákkal összhangban a karon új oktatási módszereket kívánunk bevezetni.
A képzés részét alkotja az intenzív idegen nyelv oktatása és nyelvvizsga letétele.
Minden hallgató részére a kar biztosítani kívánja az elektronikus írásbeliség európai szintű elérését.A Közép-európai Tanulmányok Karának hallgatói bázisát megalakulásakor az Egyetem eddigi magyar szekciójának több mint 600 hallgatója, a kar oktatói közösségét pedig az Egyetem magyarul oktatók pedagógusai fogják alkotni.
A Közép-európai Tanulmányok Karának létrehozása az egyetem, valamint szakmai és politikai képviseletünk több éves küzdelmének eredménye.
szintén reméljük, hogy a magyar és más nemzeti kisebbség fiataljai és idősebb tagjai is élni fognak a kar által nyújtott nagyon széles és sokszínű nappali és extern tanulmányi program választással, amelyek vonzását minden bizonynyal segíteni fogja az anyanyelven folyó oktatás lehetősége is.
Akkreditált tanulmányi programok
A karon meghirdetett tanulmányi programok mindegyike akkreditálva van az Egyetemen.
A 2004/2005-ös tanévben a kar a következő nappali tanulmányi programokat hirdeti meg, amelyekre jelentkezni lehet.
1. Alsó tagozatos tanítóképzés a magyar tannyelvű iskolák részére
FŠaD: D, Mgr., DŠ: 8 sem., P
2. Közismereti tantárgyak felső tagozatos és középiskolai szak tanárképzés a magyar tannyelvű iskolák részére a következő specializációk szabad párosításával
FŠaD: D, Mgr., DŠ: 10 sem., P
biológia
ökológia
fizika
geográfia
informatika
kémia
matematika
technikai nevelés
képzőművészeti nevelés
zenei nevelés
testnevelés
magyar nyelv és irodalom
szlovák nyelv és irodalom
angol nyelv és irodalom
német nyelv és irodalom
történelem
társadalmi ismeretek
Megjegyzés: kizárt az angol nyelv és irodalom, német nyelv és irodalom, szlovák nyelv és irodalom, francia nyelv és irodalom, olasz nyelv és irodalom, esztétikai nevelés, etikai nevelés, vallási nevelés specializációk kölcs
önös párosítása.
3. Hungarológia
FŠaD: Š, Bc., DŠ: 6 sem., P
4. A 2. pontban ajánlott specializációkat a magyar tanárképzésben párosítani lehet más karokon meghirdetett következő specia-lizációkkal is:
FŠaD: Š, Mgr., DŠ: 10 sem., P
pszichológia
esztétikai nevelés
etikai nevelés
vallási nevelés
francia nyelv és irodalom
olasz nyelv és irodalom
pedagógia
Az ilyen specializációk párosítására jelentkezők kérvényüket a Közép-európai Tanulmányok Karára küldik be.
5. A levelező tanulmányi programok
Előreláthatólag 2004 áprilisában egyetemünk keretén belül a magyar kar is meghirdeti tanulmányi programjait az extern (levelező, esti) tanulmányi formákban. A Közép-európai Tanulmányok Kara meg szeretné hirdetni az extern programokat valamenynyi nappali tanulmányi programban, és ezen kívül a már valamilyen felsőfokú diplomával rendelkezők számára hat szemeszteres rekvalifikációs extern képzést is.
Jelmagyarázat:
FŠaD: tanulmányi formák és mószerek
DŠ: tanulmányok hossza
D: nappali
E: extern
P: akkreditált
Mgr.: magiszteri
Bc.: bakalár tanulmányok sem.: szemeszter
További infprmációk, tájékoztatások,
tudnivalók
1. Az érdeklődő hallgató több tanulmányi programra, ill. specializációpárosításra is beadhatja kérvényét. Amennyiben ezek számára egyformán fontosak, úgy ezekre külön-külön kell benyújtani a kérvényét és részese lesz a mindezen programokra folyó felvételi vizsgáknak. Itt a felvételi díjat mindegyikre be kell fizetni. Ha a jelentkező egy tanulmányi program felvételi vizsgáján kíván részt venni, de a felvételi sikertelensége esetén esetleg más tanulmányi programban szívesen folytatna tanulmányokat, amelyre nem tett felvételi vizsgát, akkor azokat rangsorolva a jelentkezésében közli. Ekkor az első helyen feltüntetett program felvételi vizsgáin vesz részt, és az esetleges sikertelen felvételi után a további sorrendben feltüntetett programok elfogadására kap a jelentkező felajánlást. Ebben az esetben csak egyszer kell a felvételi díjat befizetni.
2. A felvételi vizsgák nyelve magyar vagy szlovák, ha ezt a jelentkező a felvételi vizsga alkalmával igényli.
3. A karon a tanári feltételektől függően a képzés magyar és szlovák nyelven folyik.
4. A hallgató a felvételi alkalmával maximálisan 100 pontot szerezhet, 80-at a felvételi vizsgán és 20-at középiskolai eredmények alapján.
5. Vannak olyan európai törekvések, amelyek azt szorgalmazzák, hogy a megfelelő szintű érettségi vizsgát a felsőoktatási intézmények felvételi vizsgaként fogadják el. Ennek szellemében a 2004 2005-ös tanévre minden olyan diák részére, akinek középiskolai tanulmányai alatt valamennyi év végi és az érettségi átlagok átlaga nem haladja meg a 2,00 tanulmányi átlagot, vagy a középiskolai szakmai olimpiákon, ill. vele egyenrangú szakmai diákversenyeken legalább megyei (kerületi) szinten helyezést értek el, felvételi vizsgákat nem kell tenni, és maximális pontszámmal lesznek a felvételizők közé besorolva.
6. A felvett és kollégiumot igénylő elsős hallgatók részére a kar biztosítja a kollégiumi elhelyezést.
7. A Közép-európai Tanulmányok Karán folyó képzés alapelvei és a meghirdetett tanulmányi programok alapján a végzős hallgatók nemcsak a pedagógusi pályán, hanem az idegen nyelvvizsga, elektronikus írásbeliség és a specializációk tanulmányai alatt szerzett ismeretek révén a társadalmi élet nagyon sok más területén is érvényesülni tudnak.
8. A magyarországi tanítóképzőkben szerzett diplomák honosításának eddigi gyakorlatát is átértékeljük, amelyről tájékoztatni fogjuk az érintetteket.
9. Ezen tájékoztatón kívül a jelentkezés hivatalos leadásával kapcsolatban javasoljuk figyelmesen átolvasni a Konstantin Egyetem hivatalos tájékoztatóját is (hogyan, hová, milyen dokumentumokkal kell a jelentkezést benyújtani).
10. Minden beérkezett és iktatott jelentkezőt időben értesítünk a felvételi vizsga időpontjáról, vizsgaanyagáról és a szükséges feltételekről.
Valamennyi szakra 2004. február 29-ig lehet jelentkezni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.