Tanárszakszervezet: több pénzt és béremelést kérnek

<p>Pozsony. Elfogadhatatlan az oktatási tárca számára első körben javasolt költségvetési keret. A tanárszakszervezet (OZ PŠaV) és a szaktárca egyetért abban, hogy több pénz kell annál, mint amennyit a pénzügy javasol az oktatásügy finanszírozására 2015-ben.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

Az oktatásügynek a költségvetés első javaslata szerint jövőre 1,465 milliárd euróból kellene gazdálkodnia. Ez 16,6 millióval kevesebb, mint idén. Az alap- és középiskolákra ebből 462 millió jutna, a felsőoktatásra 455, a sportra pedig 42 millió.

Eddig mindig emeltek

A szakszervezet szeptember elején tárgyal az oktatási, szeptember végén pedig a pénzügyminiszterrel, mondta Pavel Ondek. „Tudjuk, hogy kevesebbet javasolnak, ezzel természetesen nem érthetünk egyet. Elemezzük a számokat” – nyilatkozta a szakszervezeti vezető. Konkrét javaslatokba nem bocsátkozott. „Eddig mindig kevesebbet javasoltak, és miután tárgyaltunk, általában sikerült nagyobb összegben megegyeznünk” – tette hozzá Ondek. Mint mondta, tárgyalni szeretnének a tanárbérek további emeléséről is. „A pedagógiai alkalmazottak fizetéséről, tekintet nélkül az iskolák típusára” – magyarázta.

A minisztérium szintén prioritásként kezeli a béremelést, közölte a tárca sajtóosztálya. „A miniszter úr keresi a lehetőségeket” – állítják. Az idei év viszont specifikus ebből a szempontból: a béremelést ugyanis akadályozza az adósságplafon. Ha az iskolák fenntartói, az önkormányzatok meg is kapnák a szükséges plusz keretet, ezt nem fizethetnék ki az alkalmazásukban levő tanároknak, mivel az adósságplafon megszabja, hogy a kiadások nem lehetnek magasabbak 2015-ben, mint 2014-ben. „Ha 2015-ben küldenék 80 milliót a fenntartóknak, nem fizethetnék ki, mert ezzel megszegnék az adósságplafonról szóló alkotmánytörvényt” – állítja Peter Pellegrini tárcavezető.

A jó ötlet nem elég

A kormány nem használja ki azokat a lehetőségeket, amelyek a tanárbérek emelését szolgálhatnák, véli Eugen Jurzyca volt oktatási miniszter. Az SDKÚ politikusa a hazai oktatásügy hét fő gyenge pontja közt ezt is megemlítette. Szerinte Pellegrini jó irányt jelez, de amit javasol, az kevés. „Ha tényleg változtatásokat akar, már kész törvényjavaslatokkal kellene jönnie. A helyzet csak úgy fog javulni, ha többet ad az állam” – hangsúlyozta a tanárbérek kapcsán. Jurzyca szerint az oktatásügy fő kockázatai, hogy központilag tervezik az iskolák kapacitásait, nem figyelnek eléggé a tudásszint-felmérőkre, a minisztérium nem átlátható, a miniszterek pedig szövegrészeket is átírathatnak a a tankönyvekben. Jurzyca először tartson önvizsgálatot, csak aztán bírálja a rendszert, reagált elődje megjegyzéseire Dušan Čaplovič. (vps, SITA, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?