Találkozzunk az Ipoly mentén!

Ipolyság |

<p>Szembenézni, kiértékelni, levonni a tanulságokat. Ezeket, a célokat tűzte maga elé, a határ menti városkában május 24-én, vasárnap kezdődő és május 30-ig, szombatig tartó programsorozat – a Találkozások az Ipoly mentén.</p>

Ipolyságon 2003-tól ünneplik augusztus 13-án a várost kettészelő folyó névnapját. A kezdetben helyi jellegű regionális rendezvény a hét év alatt nagyszabású Közép-Európai kulturális fesztivállá alakult át. Hunčík Péter főszervező elmondta, az eddigi Ipoly Napok idén új időpontban, új névvel jelentkezik. Hat nap alatt huszonkét rendezvény várja a látogatókat. Három gyermek- és egy felnőtt színházi előadás, két előadóest, két dokumentumfilm-vetítés, három koncert, két kiállítás-megnyitó, egy emléktábla-avatás és egy lapbemutató. Huszonkét vendéggel hét kerekasztal-beszélgetésre kerül sor. Hunčík kifejtette, minden téma kapcsolódik a kisebbségi léthez. Lesz két visszapillantó beszélgetés, hiszen húszévenként illik számvetést készíteni és éppen ennyi idő telt el a rendszerváltás óta. Nagy probléma, hogy sem az EU, sem az USA nem hajlandó a kisebbségi jogokat kollektív jogként elismerni. Hunčík szerint játszhatjuk a sértődöttet, de ha ennyire határozott az elutasítás, meg kell vizsgálni, mit lehet tenni, van-e kiút? Oplatka András történész a többnyelvű Svájcból nézve nem érti, hogy két nép, melyek hivatalos háborút soha nem viseltek egymás ellen, miért nem tud közös történelemkönyvet írni, erről akar beszélgetni szlovák és magyar kollégákkal. Alapkérdés egy kisebbség számára a sajtó ügye. Szó esik majd a trágárkodás egyeduralmáról, az öncenzúráról, a metanyelvi változásokról, az érdekcsoportok és a sajtó kapcsolatáról. Felteszik azt a kérdést is, okult-e a Malin Hedvig-esetből a szlovák társadalom, hogyan változott meg a sajtó hozzáállása, hogyan ugrott fejest az ügybe a politika, megfér-e az európai jogrenddel az, hogy három éve húzódik az ügy? A közönség többek között találkozhat Kulka Jánossal, kinek nagyapja Kulka Nándor Ipolyságon született és Auschwitzban halt meg, Grendel-regények színpadi adaptációját láthatják szlovákul, kétnyelvű költőnő verseit hallhatják megzenésítve, elkísérhetik Fedor Gált, aki apja utolsó 25 kilométerét járja végig. A deportálások 65. évfordulójára emlékeztet a fesztivál idején még látható a Békebeli idők alkonyán… című kiállítás is, és emellett felavatják a Kutak Adrienn keramikus készítette emléktáblát. (fm)  

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?