Penta és J&T – két idegenül ható név, amelyeket azonban ha beírunk egy internetes keresőbe, megtalálhatjuk az elmúlt évek összes jelentősebb szlovákiai privatizációjának a történetét.
ĺgy nem meglepő, ha a két legjelentősebb hazai pénzügyi csoport áll a repülőterek magánosítása mögött is.
Szürke eminenciások
ĺgy nem meglepő, ha a két legjelentősebb hazai pénzügyi csoport áll a repülőterek magánosítása mögött is. Míg a Penta a bécsi repülőtérrel szövetkezett a TwoOne konzorciumban, addig a J&T a spanyol Abertis konzorciumának a tagja.
A szakemberek szerint a két legnagyobb pénzügyi csoport részvétele a külföldi befektetők számára megfizethetetlen, hiszen ha valaki, ők biztosan ismerik a szlovák magánosítási módszereket és a hazai jogi környezetet.
Minden lében öt kanál
Az 1994-ben alakult Penta „private equity” cégként határozza meg magát. A hangzatos név a magántőke beruházását jelenti. A Penta esetében öt ember szövetkezéséről van szó.
Közülük Marek Dospiva, Jaroslav Haščák és Jozef Oravkin a moszkvai nemzetközi kapcsolatok intézetében szerzett diplomát. Dospiva és Haščák ezt követően a pekingi egyetemen, Oravkin pedig a teheráni egyetemen folytatta tanulmányait. Az ötök tagja rajtuk kívül Martin Kúšik és Jozef Špirko is. A Penta a szlovák és a cseh piacon a nagy és közepesen nagy cégek felvásárlásával foglalkozik. Aktívumai jelenleg 600 millió eurót tesznek ki.
A portfoliójába tartozó cégek 10 ezer embernek adnak munkát, akik naponta csaknem 2 millió embert szolgálnak ki.
A Penta üzletei hagyományosan az általuk felvásárolt cégek eladásával végződnek. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy ha ma megvesznek egy céget, 3–5 éven belül busás nyereséggel továbbadnak rajta. Kivételnek csupán az egészségügy számít, amelyben a cégnek hosszabb távú tervei vannak. A Penta eddig két kórházat, három egészségbiztosítót, több gyógyszertárat és 36 mentőszolgálatot vett meg. Mindez azonban még nem a végső szám, a cég ugyanis további intézetek magánosításában is érdekelt.
A Penta tulajdonosai nemcsak Szlovákiában számítanak a leggazdagabbaknak, rendszeresen megjelennek a cseh milliárdosok toplistáin is.
A Penta harmadát uraló Marek Dospiva számláján például csaknem 13 milliárd korona található. Első milliárdját a vagyonjegyes magánosítás pénzügyi alapjainak a megvásárlásával szerezte. Csehországban és Szlovákiában is több ingatlanja van. Mint minden milliárdosnak, neki is megvan a bogara – saját divattervezővel dolgoztat, aki házhoz szállítja számára a ruhákat.
A J&T sem spórol
A J&T pénzügyi csoport 1993-ban alakult, és 1996 óta jelen van a cseh piacon is.
Portfoliója hasonló a Penta tulajdoni viszonyaihoz.
Alapítói Jozef Tkáč és Ivan Jakabovič. Bankok és ingatlancégek tartoznak a csoportba, de több tévétársaságot is ők finanszíroznak.
A pentásokhoz hasonlóan a J&T tulajdonosai sem spórolnak a vagyonukkal. Ivan Jakabovič például a hétvégeken magánrepülővel utazgat az európai fővárosokba, a szabadságát pedig többnyire egy VIP-hajón tölti, amely az Atlanti-óceánon közlekedik. (mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.