<p>A választások előtt a közvélemény-kutatások 40-50 százalék közé tették a várható választási részvételt. Az adatok 100 százalékos feldolgozottsága után kiderült: az országos részvételi arány 59,11 százalékos volt, ami a szakértőket is meglepte.</p>
Szociológus: a várható alacsony részvétel mobilizált
Zuzana Kusá szociológus szerint az embereket az alacsonyra prognosztizált várható választási részvétel mozgósította. „Valószínűleg ez hathatott az emberekre. Általánosan elfogadott az a közvélekedés, hogy ha nem veszek részt a választásokon, nem tudom befolyásolni a történéseket” – mondta.
A jobboldali szavazók tudatosították, kinek kedvezhet az alacsony részvétel, így viszolygásukat legyőzve voksoltak.
A Smer szavazóit Kusá szerint az győzhette meg, hogy a párt azt kommunikálta: megnyerhetik a választásokat, de ha nem lesz elégséges a támogatottságuk, nem tudnak kormányt alakítani.
A szociológus elszomorítónak nevezte, hogy a romakérdéssel is sikerült mobilizálni: a Marián Kotleba vezette Mi Szlovákiánk Néppárt például a késmárki körzeti eredmények alapján bekerült volna a parlamentbe.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.