Szlovákiai pártok az új magyar alkotmányról

Pozsony |

<p>Bírálatokat fogalmazott meg az új magyar alkotmány egyes rendelkezéseivel kapcsolatban hétfőn több szlovákiai párt. Bugár Béla, a Híd elnöke szerint viszont nem kell mindenre reagálni, ami Magyarországon történik.</p>

A legnagyobb szlovákiai párt, az ellenzéki Smer elnöke szerint Szlovákiának is - válaszul az új magyar alkotmányra - módosítania kellene saját alkotmányát.    
Robert Fico úgy véli: a szlovák alkotmánymódosításoknak a magyar alkotmány egyes kitételeire kellene reagálniuk. "Azokról a kérdésekről van szó, amelyek a közös szlovák-magyar kapcsolatokat érintik" - mutatott rá sajtóértekezletén a volt miniszterelnök.
A Smer ehhez meg akarja szerezni a többi szlovák párt széles körű támogatását. "Bugár véleménye egyáltalán nem érdekel, csináljon, amit akar, csatlakozik, vagy nem lesz ott. Eljött az idő, amikor a koalíció képviselőinek is meg kell mutatniuk, hogy Szlovákia érdekeit védik" - fejtette ki Fico.
Szerinte meg kell vizsgálni, hogy a magyar alkotmány mennyire támogatja a nemzeti kisebbségek képviselőinek autonomista igyekezetét.
"Ezt meg kell nézni, s egyensúlyt kell teremteni" - szögezte le az ellenzéki pártelnök. Úgy vélte: magyar részről ez támadás Szlovákia területi egysége ellen, s ezért a szlovák alkotmányban "valamivel többet kell majd mondanunk a Szlovák Köztársaság területi egységéről, mint ami most van benne".
A magyar alkotmány néhány rendelkezése "megerősítette aggodalmunkat, hogy Magyarországnak ambíciói vannak a területi revízióra" - fogalmazott Marek Madaric, a Smer alelnöke. Közölte: a Smer EP-képviselői utasítást kapnak, hogy lépjenek ebben az ügyben az európai fórumokon is.
A kormánykoalíciós Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) leginkább azt kifogásolja, hogy az alkotmányban Magyarország felelősséget vállal a határon túli magyarokért, támogatja kollektív önigazgatásukat és választási jogaikat anélkül, hogy legalább egy ideig Magyarországon élnének.
"Sajnáljuk, hogy a KDH-nak rá kell mutatnia az elfogadott dokumentum néhány problematikus pontjára" - jelentette ki sajtóértekezleten Ján Figel, pártelnök.
Megjegyezte: a kisebbségi jogokat elsősorban annak az államnak kell biztosítania, amelynek területén a kisebbség él. Kifejezte reményét, hogy sikerül megoldani a magyarországi kisebbségek parlamenti képviseletét. "Bánt minket, hogy az alkotmányból kimaradt a kisebbségi nyelvek védelme" - tette hozzá.
"A Szlovák Köztársaság szuverenitása érinthetetlen, ezért elutasítjuk egy másik állam törvényének alkalmazását területünkön. A területenkívüliség elvének tilalmát megkérdőjelezhetetlennek tartjuk" - szögezte le Figel. A KDH szerint szükséges lenne, hogy az új magyar alkotmány elfogadása utáni helyzetet a koalíciós tanács, majd a szlovák parlament is megvitassa.
A liberális Szabadság és Szolidaritás (SaS) pártnak is gondjai vannak az új magyar alaptörvénnyel, elsősorban a magyar kisebbségek védelmével és azok kollektív jogaival. "Úgy gondolom, hogy nincs összhangban az 1995-ös alapszerződésünkkel az, hogy az egyik fél egyoldalúan kollektív jogokat adott anélkül, hogy megszólította volna partnerét és jó szomszédját" - nyilatkozta Juraj Droba, a párt parlamenti képviselője.
Ján Slota, az ellenzéki Szlovák Nemzeti Párt (SNS) elnöke meg van győződve arról, hogy az Orbán Viktor vezette kormány célja a trianoni szerződés következményeinek felszámolása és Európa elrendezésének megváltoztatása.  
"Az alkotmány megteremtette annak kereteit, hogy Magyarország igényt tartson Nagy-Magyarország területére. A határon túli magyaroknak adandó választójog kísérlet arra, hogy eltöröljék a magyarországi magyarok és a határon túl élő magyarok közti különbségeket" - állította Slota.
Bugár Béla, a Híd magyar-szlovák párt elnöke szerint Szlovákiának öntudatos és szuverén államként kellene viselkednie, s nem kellene reagálnia mindenre, ami Magyarországon történik.
"Ez a Magyar Köztársaság alkotmánya, nem a szlováké. Ez azt jelenti, hogy úgy tekintek rá, mint a Szlovák Köztársaság szomszédjának alkotmányára, s nem gondolom, hogy mindenre reagálnunk kellene" - szögezte le Bugár.
Kifejtette: figyelemmel kell kísérni, hogyan fogalmazza meg a magyar fél a külföldi magyarok választójogát. Bugár szerint erről azonban csak azután érdemes nyilatkozni, amikor már ismert lesz az.

(Frissítve)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?