<p>Anyagi helyzetének megítélésében a legkevésbé elégedettek közé tartozik Szlovákia lakossága Európában, de a legelégedetlenebbek mindenképpen Magyarország polgárai - ez derül ki a fogyasztói hiteleket nyújtó Cetelem társaság által készített, most kiadott felmérésből.</p>
A BNP Paribas bankcsoporthoz tartozó Cetelem évente adja ki a Barométer nevet viselő - többek közt fogyasztói szokások feltérképezésével foglalkozó - elemzését, amely más, a témához kötődő felmérést is tartalmaz.
A Barométer egyik mostani felméréséből az derült ki, hogy Magyarországon a megkérdezetteknek a 13 százaléka tartotta kielégítőnek anyagi helyzetét. Utána sorrendben Lengyelország következett 21 százalékkal, majd Csehország 33 százalékkal, és Szlovákia a 35 százaléknyi elégedettel is még az elégedetlenek élbolyában van. A 12 vizsgált ország közül az anyagi helyzetükkel elégedettek aránya Nagy Britanniában a legnagyobb, 69 százalékos, a 12 ország átlaga pedig 42 százaléknyi, anyagi helyzetével elégedett megkérdezettet mutatott ki.
Egy másik Barométer felmérésből az derül ki, hogy életszínvonaluk javításáért vagy megtartásáért mást és mást tennének a nyugat-európaiak, illetve a kelet-európaiak. A nyugati országok lakosai inkább a kiadásaik csökkentését tartják járható útnak, a kelet-európai országokban élők viszont inkább a többletmunkát és az abból származó bevételnövelést választják. Szlovákiában a válaszadók 62 százaléka választotta a többletmunkát és 59 százalékuk jelölte meg lehetőségként a kiadáscsökkentést.
A felmérésben résztvevő hat nyugat-európai ország átlaga azt mutatja, hogy a takarékosságot a megkérdezettek 70 százaléka helyezi az első helyre az életszínvonalat megtartó és növelő lépések sorában, és csak 43 százalékuk gondolja azt, hogy főleg a bevételeit kellene növelni evégett.
A kelet-európai országokban a megkérdezetteknek átlagosan a 71 százaléka választotta a többletmunkát és a vele járó többletbevételt, és csak 60 százalék jelölték meg a kiadáscsökkentést.
A Cetelem felmérése 2011 végén készült, összesen 6500 személyt kérdeztek meg, országonként legalább 500-at.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.