<p>Szlovákia nem tartja befejezettnek a visegrádi négyek közös radarprojektjét, és a radarok fejlesztésében és beszerzésében együtt akar működni Csehországgal - jelentette ki Martin Glváč védelmi miniszter szerdán Pozsonyban.</p>
Szlovákia Csehországgal közösen szerezné be a katonai radarokat
A cseh közszolgálati hírtelevízió (CT24) esti híradója szerint a miniszter arra a prágai bejelentésre reagált, miszerint a cseh védelmi tárca önálló nyílt pályázatot ír ki a mobil radarok beszerzésére 1,5-1,7 milliárd korona értékben.
"Nem gondolom, hogy ez a (közös) projekt teljesen bedöglött. Mi a cseh miniszterrel abban állapodtunk meg, hogy a fejlesztésnek vagy a beszerzésnek közösen vágunk neki. Az egyik változat bizonyára megvalósul" - idézte a hírtelevízió a szlovák miniszter szavait.
Szlovákia, akárcsak Csehország, jelenleg szovjet radarokat használ, amelyeket a tervek szerint újakkal szeretne felcserélni. "A jelenlegi radarok élettartamát nem lehet már meghosszabbítani. Ez számunkra égető probléma. A közös fejlesztést vagy beszerzést nem tudjuk elkerülni, ez néhány hónap kérdése" - szögezte le Glváč.
A miniszter ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy az Európai Unió oroszellenes szankciói a orosz radargyártót is érintik. A korszerű 3D katonai radarok közös gyártásáról alig tíz napja, szeptember 20-án az észak-morvaországi Ostravában írtak alá emlékeztetőt a négy visegrádi ország hadiipari cégei. Prágai értelmezés szerint az ügyben van előrehaladás, de az ellentéteket - például a törvényalkotás terén - azonban nem sikerült még áthidalni.
Prága azért döntött az önálló radarbeszerzés mellett, mert a hadsereget szorítja az idő, s hamarabb van szüksége a berendezésekre, mint azt a visegrádi projekt lehetővé tenné. A cseh védelmi tárca a keddi közlés szerint öt új MADR (Mobil Air Defence Radar) radart akar beszerezni 2017-ig, amelyekkel lecserélné a jelenleg használt - még szovjet gyártmányú - radarokat.
A megrendelés nemzetbiztonsági jelentőségére való tekintettel a védelmi tárca követelménye, hogy a radarok gyártásába a cseh hadiipari cégek is be legyenek kapcsolva - szögezte le a szóvivő. A minisztérium azzal számol, hogy a szerződés aláírása után 18-24 hónap elteltével megkaphatja az első radarokat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.