<p>Szigorodnak a betegbiztosítás feltételei, így kevesebben lesznek jogosultak a táppénzre. Csökken az úgynevezett védelmi idő is, 42 napról 7 napra. Ez év januártól a nyugdíjasok számára megszűnt az a lehetőség, hogy önkéntes betegbiztosítást kössenek. Ezáltal elesnek a táppénztől.</p>
Szigorodnak a betegbiztosítás feltételei
A munka-, szociális és családügyi miniszter szerint erre a lépésre azért volt szükség, mert sokan visszaéltek a rendszerrel. A korengedményes, öregségi és rokkantnyugdíjasok jelentős része ugyanis a kötelező betegbiztosítás megszűnte után önkéntes nyugdíjbiztosítást kötött, a tavaly év végéig hatályos törvény ezt lehetővé tette.
Önkéntes betegbiztosítás
Ha a nyugdíjas önkéntes betegbiztosítást kötött, s azt fizette a törvény által megszabott 270 napig, akkor – mivel eleget tett a törvényes feltételnek – jogosult volt a táppénzre. „Bejelentkeztek önkéntes betegbiztosításra, kilenc hónapig fizették, ezután pedig egy évig nagyon magas összegű táppénzt kaptak” – magyarázta Jozef Mihál tárcavezető, miért tartotta szükségesnek a szociális biztosításról szóló törvény módosítását. A szigorítást már tavaly áprilisban kérte a Szociális Biztosító, de Viera Tomanová akkori miniszter nem tett eleget az intézmény kérésének.
Januártól tehát az a személy, aki öregségi, korengedményes vagy 70 százalékosnál súlyosabb egészségkárosodás miatt rokkantsági nyugdíjat kap, nem köthet önkéntes betegbiztosítást. Ha tavaly volt önkéntes betegbiztosítása, az 2010. december 31-én automatikusan megszűnt, az e csoportba tartozó volt ügyfeleknek nincs bejelentési kötelezettségük a biztosítóval szemben. Az utolsó biztosítási összeget tehát már csak a múlt hónapra, decemberre kell befizetni, a határidő 2011. január 10. A Szociális Biztosítónak a biztosítás megszüntetéséről írásban kell értesítenie az érintetteket, tehát azokat, akik már tavaly is nyugdíjasok voltak, de kötöttek önkéntes betegbiztosítást.
Szlovákiában eddig bárki köthetett önkéntes betegbiztosítást, aki betöltötte a 16. életévét. Azt, hogy az önkéntes betegbiztosítást kötő személy mekkora kivetési alapból fizet, mindenki maga határozza meg, de a kivetési alap nem lehet kisebb az országos átlagbér 44,2 százalékánál, és nem lehet magasabb, mint az átlagbér 1,5-szöröse. Az önkéntes betegbiztosítás összege a kivetési alap 4,4 százaléka. A táppénzt az önkéntes betegbiztosított esetében a munkaképtelenség első három napján a napi kivetési alap 25 százaléka egy napra, majd 55 százaléka.
Önkéntes munkanélküli-biztosítás
Az önkéntes munkanélkülibiztosítás esetében hasonlók a változások, mint a betegbiztosítás esetén. Az eddigi törvény értelmében nem köthettek önkéntes munkanélküli-biztosítást azok, akiknek öregségi, korengedményes, vagy több mint 70 százalékos egészségkárosodás mellett rokkantsági nyugdíjat ítéltek meg. Januártól ez annyiban változott, hogy a 70 százalékosnál kisebb egészségkárosodás miatt rokkantnyugdíjat kapók sem köthetnek önkéntes munkanélküli-biztosítást a Szociális Biztosítóval. Ha a nyugdíjasnak van ilyen biztosítása, az 2010. december 31-én automatikusan megszűnt.
Védelmi idő
Az úgynevezett védelmi idő, tehát amikor a személy még akkor is jogosult táppénzre, ha már nem fizeti a betegbiztosítást, 42 napról 7 napra csökken. A kormány ezzel a döntéssel szintén a visszaéléseket kívánta visszaszorítani. Sokan ugyanis, ha munkanélkülivé váltak, kihasználták a törvény kiskapuit, s nem a munkahivatalba, hanem az orvoshoz vezetett az útjuk. „Kiíratták” magukat, a táppénzt pedig egy évig kaphatták.
A kismamák védelmi ideje ezzel szemben növekedett. Ez tavaly év végéig hat hónap volt, idén januártól már nyolc hónap.
Családtag ápolása
A családtagok ápolási támogatásának (OČR) igényléséhez eddig elég volt, ha valaki egyetlen napot fizette a betegbiztosítást, s máris jogosult volt az egyszerre tíz napig járó ápolási támogatásra. Jozef Mihál miniszter szerint ezzel is sokan visszaéltek: ha korábban nem is volt betegbiztosításuk, elég volt bejelentkezni a Szociális Biztosítóba, s ha csak egyetlen napot fizettek, máris megkapták a támogatást. Ennek az összege esetenként jóval magasabb volt, mint a befizetett biztosítás. Mára ennek a gyakorlatnak is vége. 270 nap fizetett betegbiztosítás szükséges ahhoz, hogy valaki igényelhesse az ápolási támogatást, amelyet elsősorban a szülők szoktak igénybe venni, ha a gyermek betegsége miatt néhány napig otthon kell maradniuk.
Anyasági segély – nincs kiskapu
Nemcsak a táppénzre és az ápolási támogatásra való jogosultsághoz, de az anyasági segélyhez is szükséges a 270 nap betegbiztosítás. Ez változatlan maradt, egy lényeges módosítás azonban történt, éspedig ugyancsak a visszaélések kiküszöbölése végett. Jozef Mihál a múltban maga adott tanácsot az anyáknak, hogyan érhetik el a lehető legnagyobb összegű anyasági segélyt. Elég volt olyan, egyébként teljesen legális „ügyeskedés”, hogy az alkalmazott néhány nappal a szülési szabadsága megkezdése előtt felbontotta a munkáltatójával a munkaviszonyt, s új szerződést kötött, magasabb bérrel. A régi törvény értelmében az anyasági segély összegét ebből számolták ki. Jozef Mihál, mint mondta, adószakértőként valóban adott ilyen tanácsokat nőknek, s az ilyen eljárás teljes mértékben összhangban volt a törvényekkel. Ma azonban úgy vélekedik: a törvényesség még nem jelenti azt, hogy morális szempontból is minden rendben volt. Ezért aztán a kormányba kerülése után változtatott is a szabályozáson. Idén januártól tehát már nincs lehetőség ilyen trükközésre, ugyanis bevezették a 90 napos úgynevezett várakozási időt. Magyarán, ha a magasabb bérből fizetett betegbiztosítás rövidebb ideig tart, mint 90 nap, akkor az előző évi betegbiztosítást veszik alapul. Azaz nem keletkezik jogigény magasabb anyasági segélyre.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.