Szigorítanának a pártok az abortusz szabályain

Pozsony |

Két nap helyett négynek kell majd eltelnie a terhességmegszakítás kérvényezése és a beavatkozás között, ha az OĽaNO listáján bejutott Keresztény Unió képviselőinek a törvényjavaslatát megszavazza a parlament.

Egy nappal azután, hogy Zuzana Čaputová köztársasági elnök kijelentette, a művi terhességmegszakítással kapcsolatos bárminemű törvénymódosítást szakmai és társadalmi vitának kell megelőznie, az OĽaNO frakciójának néhány képviselője pénteken nyilvánosságra hozta azt a törvénytervezetet, amellyel az abortuszt mérlegelő nőket célozzák meg. 

Letiltott reklámok

Anna Záborská, a Keresztény Unió vezetője szerint nem tiltanak meg semmit, és nem módosulnak radikálisan a művi terhességmegszakításhoz való hozzáférés feltételei. A javaslat értelmében azonban az abortuszt kérvényező nők 48 óra helyett 96 óráig változtathatnák meg a döntésüket. Ez egyben azt is jelenti, hogy a kérvény benyújtása után négy napig nem lesz elvégezhető a beavatkozás. A képviselők az ez alatt történő tájékoztatás minőségén is változtatnának, és javasolni fogják azt is, hogy tiltsák be a művi terhességmegszakításokról szóló reklámokat. Végezetül pedig kötelezővé tennék, hogy két orvosi szakvélemény is megerősítse: a terhesség veszélyes az anya vagy a magzat életére. Ezt a vizsgálatot az egészségügyi biztosítás fedezné.

Anyagi támogatás

A képviselők néhány szociális intézkedés módosítását is javasolják. Bevezetnék, hogy a nők már a terhességük alatt is anyagi támogatásban részesüljenek, valamint megszüntetnék azt a szabályt, amely szerint az újszülöttnek legalább 28 napig kell élnie ahhoz, hogy az anya jogosult legyen a szülés után járó egyszeri anyasági támogatásra. Ha beteg gyermek születne, a támogatás összege a jelenlegi négyszerese lenne.

A terhes nőknek szállást biztosítanának arra az esetre, ha megtartanák gyermeküket, ám az anyagi helyzetük ezt nem engedné meg. Ezzel a lehetőséggel élhetnének a kisgyereket nevelő várandós nők, valamint diákok is, sőt, három évig ezeken a szállókon nevelhetnék gyerekeiket. De ezt ki lehetne használni az úgynevezett rejtett terhesség idején is, ha a nők a szülés után egyből örökbeadnák a gyerekeiket.

További három javaslat

A javaslatokról a koalíció már egyeztetett, többen is jelezték, támogatni fogják őket a szavazáson. 

Ezen kívül azonban még három, a művi terhességmegszakításra vonatkozó törvényjavaslatról döntenek majd a honatyák. Ezek közül kettőt a Kotleba-féle Mi Szlovákiánk Néppárt (ĽSNS) nyújtott be, egyet pedig a Kotlebáék listáján parlamentbe jutó Štefan Kuffa és a Kereszténydemokrácia – Élet és Jólét (KDŽP) tagjai.

Kotlebáék egyik javaslata a jelenleg érvényben levő 12 hét helyett 8-ra csökkentené azt az időtartamot, amely alatt a nők kérhetnék a művi terhességmegszakítást. Ezzel együtt a nem szlovák állampolgárok számára tilos lenne abortuszt végezni az ország területen. Ugyanezzel a törvénnyel Kotleba már tavaly is próbálkozott, akkor a parlament elutasította azt.

A párt másik javaslata szerint a nő akkor vetethetné el a magzatot, ha az veszélyes az anya életére, vagy a kihordása életre szóló egészségügyi kockázatot jelentene az anyára. A tervezet csak abban az esetben engedélyezné a nőknek művi terhességmegszakítást, ha az anya nemi erőszak következtében esett teherbe. Tavaly Richard Vašečka, jelenleg az OľaNO frakciójában ülő képviselő próbálkozott ugyanezzel, sikertelenül.

Kapcsolódó cikkünk

Kuffa javaslata nem tartalmaz sok újdonságot, 2019-ben az OĽaNO nyújtott be egy hasonló törvénymódosítást. Ebben fogalmazták meg az ún. eltitkolt várandósság intézményét, amelynek lényege, hogy az anya a terhesség 21. hetétől betegszabadságra mehetne, hogy titokban hordja ki a gyermekét. 

Ugyanekkor volt szó arról is, hogy módosulna az abortusz mellett döntő nők tájékoztatása is. A jelenleg érvényben lévő információs ívből manipulatív célzattal eltávolították, hogy az abortusz a lehető legkevesebb kockázatot rejti magában, valamint azt is, hogy a beavatkozás fájdalommentes.

Szabadon szavazhatnak

A három ellenzéki módosítással kapcsolatban megkerestük a parlamenti pártokat is. Az OĽaNO arról tájékoztatott, hogy az ellenzékkel való szavazás elfogadhatatlan. Ezzel együtt azonban arra is figyelmeztetett, hogy a párt képviselői tiszteletben tartják a koalíciós szerződésben megfogalmazott alapelveket. A Smer szűkszavúan annyit mondott, hogy pártjukban továbbra is érvényes, hogy értékrendbeli kérdések esetében a képviselők szabad kezet kapnak a szavazáskor.

Kíváncsiak voltunk arra, hogy vajon a Smert elhagyó képviselők mit gondolnak a témáról, de lapzártánkig sem ők, sem a többi párt nem válaszoltak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?