Szép versek és Szép próza

Jószerével még véget sem ért az idei könyvhét, amikor Dunaszerdahelyen, a Vámbéry Kávéházban bemutatták a Szlovákiai Magyar ĺrók Társaságának két könyvheti kiadványát, a Szlovákiai magyar szép versek 2006 és a Szlovákiai magyar szép próza 2006 című antológiákat.

Jószerével még véget sem ért az idei könyvhét, amikor Dunaszerdahelyen, a Vámbéry Kávéházban bemutatták a Szlovákiai Magyar ĺrók Társaságának két könyvheti kiadványát, a Szlovákiai magyar szép versek 2006 és a Szlovákiai magyar szép próza 2006 című antológiákat. A szlovákiai magyar könyvek iránt érdeklődők figyelmét talán nem kerülte el, hogy az írószövetség immár harmadik éve jelenteti meg a szlovákiai magyar illetőségű szerzők vers- és prózatermésének legjavát, mindig az előző évi folyóiratbeli közléseket véve alapul. A válogatást, tehát hogy a megjelent szövegek közül melyek kerüljenek be a szép kivitelezésű kötetekbe, ezúttal is jó nevű — nemcsak ismert, hanem szakmai körökben elismert és nagyra értékelt — magyarországi szerzők végezték: a verseket Kukorelly Endre, a prózát Csaplár Vilmos.

Azon a bizonyos június 15-i csütörtökön mindkét válogató jelen volt a könyvek bemutatóján, ráadásul a kávéház sem szűkölködött érdeklődőkben és érintett költőkben-írókban, így Hizsnyai Zoltánnak mint szerkesztőnek és az idei ikerkönyv körül bábáskodó írószövetségi titkárnak igazán könnyű dolga volt: csak beszéltetnie kellett a két magyarországi meghívott vendéget, s hamar kiderültek a válogatás legfontosabb ismérvei és szempontjai. Mind Kukorelly, mind Csaplár a kötetek címében szereplő „szlovákiai magyar” kifejezést jelölték meg az ötlet és kivitelezésének egyedüli (de nem lényegi) problematikus-neuralgikus pontjaként, elismerve természetesen, hogy a regionális irodalmi körkép is lehet esztétikailag hiteles. És innentől kezdve hízhatott a jelenlevők mája, dagadhatott a keble, hiszen mindketten hosszasan fejtegették, hogy az összes, Magyarország határain kívül születő magyar irodalmak közül épp a szlovákiai magyar a legkevésbé befelé forduló. Ebben — mondta Kukorelly — a legnagyobb érdeme a Kalligram Kiadónak van, melynek jó példáját, tehát hogy magyarországi szerzők műveit is felkarolja, a többi kisebb is igyekszik a maga lehetőségei közt követni. Kukorelly ezt úgy fogalmazta meg, hogy Szigeti László lebontotta a trianoni határt.

A továbbiakban az antológiák hasznáról és válfajairól esett szó, bemutatkoztak a kötetek jelen levő szerzői, köztük számos eddig kevésbé ismert pályakezdő, majd Kulcsár Ferenc tolmácsolásában elhangzott Tőzsér Árpád költői episztolája, az Utómodern fanyalgás a szlovákiai magyar irodalom tárgyában (ez az Alföld tavaly novemberi számában jelent meg), végül az egész társaság maga mögött hagyta a szlovákiai magyar irodalom regionális voltáról újrakezdett vitát és a kávéházi helyiséget is, s kivonulva az udvarra, az árnyékban folyt tovább a kötetlen társalgás. Kukorelly és Csaplár az idén (a Kalligramnál és az AB-ART-nál) megjelent köteteit dedikálta, de számos további könyv is gazdát cserélt.

(Cs. G. – a szerző felvételei)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?