Szennyezett lehet a D4-es építéséhez használt föld, vizsgálják az ügyet

D4R7
Pozsony |

A gyanú szerint szennyezett talajt hordanak a D4-es autópálya építési területére, amely komoly veszélyt jelenthet a felszín alatti vízkészletekre. Az erről szóló bejelentéssel már foglalkozik a Szlovák Környezetvédelmi Felügyelet (SIŽP) és a Pozsonyi Vízügyi Társaság (BVS) is.
 

A panasz szerint a szennyezett földet a volt malomligeti (Mlynské Nivy) autóbusz-pályaudvar területéről szállítják a D4-es autópálya építkezéséhez, a Pozsonypüspöki (Podunajské Biskupice) - Pozsonyivánka (Ivanka pri Dunaji) szakaszra. Az értesülések szerint a jövőben további szakaszok építkezéséhez is hordhatnak a szennyezett talajból. „Az eset súlyosságára tekintettel a SIŽP a rendőrséggel együttműködve intenzíven foglalkozik az üggyel” – közölte hétfőn a TASR hírügynökséggel a felügyelet. 

A Malomliget városrészben egykor vegyi üzemek, valamint az Apollo olajfinomító működtek, melyet később lebombáztak. A múltban káros vegyi anyagok kerültek a talajba és a felszín alatti vízkészletekbe is. Az autóbusz-pályaudvar területe az egykori Kablo és Chemika üzemek közvetlen szomszédságában található. A talaj szennyezettségét ezen a részen vizsgálatok igazolták. A benyújtott panasz szerint a környezeti terhelést az elemzés során 87 pontra értékelték, amely nagyon magas kockázatot jelent a felszín alatti vízkészletekre.

„Amit a panaszban írnak, az rettenetes. Ha ez igaz, azonnal cselekedni kell” – jelentette ki Radovan Jenčík, a BVS felügyelőbizottságának elnöke.
 

Kapcsolódó cikkünk

A D4-es autópályát és az R7-es gyorsforgalmi utat építő konzorcium a TASR kérdéseire nem válaszolt. Csupán annyit írtak, hogy az építkezés aktuális állásáról rendszeresen tájékoztatni fogják a médiát. A HB Reavis társaság, amely az egykori buszpályaudvar helyén építteti az új terminált, arról számolt be, hogy tisztában vannak a terület szennyezettségével.

„Kizárólag certifikált beszállítókkal dolgozunk együtt, és garantálhatjuk, hogy a projekt megvalósítása során betartunk minden érvényes jogszabályt, az ipari környezeti terhelés kérdésében pedig felelősségteljesen járunk el” – közölte a TASR hírügynökséggel Martina Jamrichová, a HB Reavis szóvivője. Az altalaj szennyeződésmentesítésére állítása szerint eddig több mint 16,5 millió eurót fordítottak.

Hozzátette: a szennyezett talajt egy újrahasznosító és hulladékfeldolgozó létesítménybe szállítják. A szennyeződésmentes talajt a gyorsforgalmi utak építésénél használják fel. Arról, hogy a talaj szennyezett-e, egy geológiai szakmai bizottság dönt.

A hulladékfeldolgozást végző EBA társaság is megerősítette, hogy a talajt, amely nem minősül veszélyes hulladéknak, felhasználhatják más építkezéseken.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?