Rendhagyó kiállítás-megnyitóra került sor március 19-én a Babits Mihály Általános Iskola Sugár Galériájában. A szokásoktól eltérően a kiállítóművész, Kutasi Károly mondott megnyitó beszédet, melyben egy különleges művészeti ág, az ikonfestészet történetét és hagyományait ismertette.
Szegény ember bibliája
Kutasi Károly szerint az ikonfestők nem tekintették magukat művésznek. A korai kereszténység idejéből származó művészet az írástudatlanság akadályát áthidalva vált a szegény emberek bibliájává. Festett táblaképekről olvasták le a kereszténység történetét, a vallási eseményeket. Rengeteg, több száz éves ikon létezik épségben ma is, mert felismerték, hogy a képek nem imádni való tárgyak, hanem általuk lehet közelebb jutni a hit világához. Régen viasztechnikával készítették az ikonokat, később fakeretre feszített vászonra olajjal dolgoztak, majd fa táblákra enyves, gipszes temperafestékkel örökítették meg a vallási eseményeket. Sok országban szakrális tárgynak tekintették, uralkodók és királyok tettek esküt a nagy jelentőséggel bíró ikonok előtt. Kutasi Károly táblaképei a kereszténység gyökereit elevenítik meg, alázatot és a vallás tiszteletét közvetítve.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.