DEMECS PÉTERPozsony. Az ország történetében először fogadott el a kormány olyan dokumentumot, amely komplex módon foglalkozik a kerékpár-közlekedés fejlesztésével.
Szebb jövő vár a bringásokra?
DEMECS PÉTER
Pozsony. Az ország történetében először fogadott el a kormány olyan dokumentumot, amely komplex módon foglalkozik a kerékpár-közlekedés fejlesztésével. A kabinet azt akarja elérni, hogy a kerékpározók végre a közúti forgalom teljes értékű tagjaivá váljanak, ami egyben azt jelentené, hogy az eddiginél több pénzt lehetne fordítani a kerékpárutak megépítésére. Peter Bartovič, egy kerékpárokat árusító szaküzlet eladója viszont úgy gondolja, hogy a dokumentum semmilyen forradalmi információkat vagy megoldásokat sem tartalmaz, ezért aligha várható, hogy belátható időn belül valami változás történik a téren.
A dokumentumból például kiderül, hogy egy 3,5 méter szélességű városi úton sínen mozgó közlekedési eszközök egy óra alatt 22 ezer utas szállítására képesek, gyalog az útszakaszon 19 ezer ember tud elmenni, kerékpáron pedig 14 ezer. Autóbuszokban ilyen úton egy óra alatt csak kilencezer ember fér el, a legkevesebb embert, óránként körülbelül kétezret az autók szállítják el.
Ez az egyik érv a kerékpárforgalom támogatása mellett, amelyet a kormány által megtárgyalt nemzeti stratégia kidolgozói az Európai Bizottság egyik felméréséből vettek át. A kerékpározás nemzeti stratégiáját a nyugat-európai országokban már évekkel ezelőtt elfogadták, például Hollandiában a közlekedés 27 százalékát, Dániában 19 százalékát és Németországban 10 százalékát épp a kerékpározók bonyolítják le. Nálunk ez az arány országos szinten egy százalék alatt van, a kormány viszont 2020-ig minimum 10 százalékra emelné.
A stratégiai dokumentum a kerékpározás előnyeire is rámutat. Például igazolható, hogy a gépjárművel megtett utak több mint 30 százaléka rövidebb három kilométernél. Kerékpárral pedig városban 5 kilométeres távig gyorsabban eljutunk, mintha autóval mennénk.
„Mindez szép és jó, de a dokumentum sok olyan információt tartalmaz, amelyek mindenki számára egyértelműek. Például hihetetlen felfedezésként tálalják benne, hogy a kerékpár nem szennyezi a légkört. Valóban?” – jegyezte meg ironikusan Bartovič, hozzátéve: azt, hogy mennyi pénzt fordítanak a kerékpárutak hálózatának a bővítésére, már hiába keresnénk a dokumentumban. „Csupa általános frázist tartalmaz, konkrét projektek megfogalmazása nélkül” – tette hozzá.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.