<p>Pozsony. Akár 750 millió eurós kártérítést is fizethet Szlovákia, ha elveszíti a magán-egészségbiztosítókkal folytatott pereket, az Unionnak megítélt bírságot a legalacsonyabb követelt összeg, 64 millió euró alapján határozta meg a nemzetközi döntőbíróság. A többi magánbiztosító tulajdonosa ennél sokkal többet követel.</p>
Százmilliókat fizethet Szlovákia
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
A legnagyobb magán-egészségbiztosító, a Dôvera nemzetközi döntőbíróságon már nem kaphat kártérítést, keresetét ugyanis a bíróság elutasította, mivel a HICCE B.V. holland tulajdonos nem közvetlenül a biztosítót birtokolta, hanem annak szlovák tulajdonosát. Ennek ellenére a Penta, amely a biztosító tényleges tulajdonosa, nem adta fel. „Az Alkotmánybíróság 2011-es döntése után, amely alkotmányellenesnek ítélte a biztosítók nyereségének tiltását, szlovák bírósághoz fordultunk, egyelőre ítélet még nem született” – mondta lapunknak Martin Danko, a Penta szóvivője. Azt nem árulta el, hogy mekkora kártérítést követeltek, a sikertelen nemzetközi eljárásban azonban 350 millió eurót igényeltek.
Kártérítést követel a 2007- ben megszűnt Európai Egészségbiztosító volt tulajdonosa is, az MCH-Medical Care Holding, amely egy Ciprusban bejegyzett társaság. A követelésük viszonylag szerény: valamivel több mint 30 millió euróval beérnék. Ennél jóval nagyobb összeget szeretne kapni a Dôverába beolvadt Apollo egészségbiztosító korábbi tulajdonosa, a European American Investment Bank A.G., amely egy ausztriai befektetési bank. A nyereség tiltása által okozott kárt a bank 131 millió euróra értékeli. A bírósági költségekkel, a késedelmi kamattal és a ügyvédi irodának fizetett díjjal együtt a teljes költség elérheti akár a 750 millió eurót is.
Az Unionnak ítélt – bírság és a perköltségek címén – 25 millió euró kifizetésével kapcsolatban továbbra sem egyezik a biztosító tulajdonosának, a holland Achmea társaságnak és a kormánynak a véleménye. A holland tulajdonos szerint a döntés végleges és végrehajtható, vagyis azt a Fico-kormánynak ki kell fizetnie. „Az Achmea mától jogosult a Szlovák Köztársaságtól követelni a teljes összeg kifizetését” – tájékoztatta lapunkat pénteken Bert Rensen, az Achmea szóvivője. Ezzel szemben Peter Pellegrini (Smer), a pénzügyminisztérium államtitkára még tegnap is azon a véleményen volt, hogy Szlovákiának három hónapja van a fellebbezésre. Ezt a véleményt nem osztják nemzetközi kereskedelmi joggal foglalkozó jogászok sem. „A fizetési határidő általában 3–7 nap, legfeljebb egy hónap” – mondta a Sme napilapnak Miroslav Šlasťan, a Páneurópai Főiskola Nemzetközi és Európai Jogi Intézetének vezetője. A határidőt az ítélet tartalmazza, amivel csak a pénzügyminisztérium és az Achmea rendelkezik. Az ellenzék tegnap is megpróbált jelentést kérni a kormánytól a folyamatban lévő peres ügyekről és a várható költségekről. Korábban ezt a Smer képviselői elutasították. (lpj, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.