<p>Pozsony. Nem szavazhattam saját belátásom szerint a 2011-es főügyészválasztás során. Ezt nyilatkozta kihallgatása során a Híd volt képviselője, Igor Sidor. Véleménye mellett ma is kiáll.</p>
Szabotázsügy: vallomások szivárogtak ki
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
Vallomását valaki a héten kijuttatta a főügyészségről és feltöltötte az internetre. Politológusok szerint mindez nem véletlen, valaki ugyanis még egy okot akar adni Ivan Gašparovič államfőnek arra, hogy ne nevezze ki Jozef Čentéšt főügyésznek.
Az akkori kormánykoalíció pártjai Sidor szerint megbeszélték, hogyan szavazzanak a főügyészválasztáson, amivel megsérthették a titkos szavazás alapelvét. Az ügyészség az ügyben szabotázs gyanújával indított eljárást.
Nem mindenki emlékszik
A 2011-es szavazáson két főügyészjelölt volt: a kormánykoalíció által jelölt Jozef Čentéš és a smeres Dobroslav Trnka. Mivel a választás előtt Čentéš visszalépett, a koalíciós képviselők Sidor szerint inkább megbeszélték, hogy érvénytelenítik a szavazócéduláikat, nehogy véletlenül Trnkát válasszák meg.
Az internetre nemcsak Sidor, de Andrej Ďurkovský (KDH) és Vladimír Matejička (Smer) vallomása is felkerült. Az ügyészség elhatárolódott a megjelent vallomásoktól, az érintettek viszont alátámasztották hitelességüket.
Sidor szerint a szavazócédulákat az utasítás szerint vízszintesen kellett áthúzni, amivel érvénytelenné váltak. Solymos László, a Híd frakcióvezetője tagadja, hogy lett volna ilyen egyezség. „Titkos szavazás volt, mindenki saját belátása szerint voksolhatott” – mondta Solymos. Sidor szerint viszont Solymos hazudik.
Bugár tagad
A Híd elnöke, Bugár Béla is tagadja, hogy olyan előre megbeszélt rendszer szerint szavaztak volna, amelyet később a Smer elnöke Iveta Radičová kódjának nevezett. Emlékeztetett, hogy Sidor a tavalyi parlamenti választások előtt nem volt elégedett azzal, milyen helyet kapott a jelöltlistán, ezért úgy döntött, kilép a pártból. „Nem akarom azt mondani, hogy most bosszút akar állni, de miért nem állítja egyetlen képviselő sem azt, amit ő?” – kérdezte Bugár.
Ďurkovský vallomásában azt mondta, hogy a szavazás előtt Pavol Hrušovský közölte vele: meg kell akadályozni, hogy a Smer jelöltjét válasszák meg. Véleménye szerint mindegyik koalíciós pártnak külön taktikája volt arra, hogyan érvénytelenítse a szavazócédulákat. Hrušovský nem tartja kizártnak, hogy a választás előtt találkozott Ďurkovskýval. „A részletekre már sajnos nem emlékszem” – nyilatkozta.
Pfundtner már tud utasításokról
Pfundtner Edit, a Híd egykori képviselője nem emlékszik arra, hogy utasították volna, miképp szavazzon. „Az első sikertelen szavazás után, miután kiderült, hogy néhány koalíciós képviselő is az ellenzéki jelöltre adta le szavazatát, lezajlott a párton belül egy vita arról, miképp lehetne a pártról elterelni a gyanút. Ha jól tudom, akkor mindegyik koalíciós pártban lezajlott ilyen vita, de azt, hogy bárkit utasítottak volna, miképp szavazzon, nem tapasztaltam” – mondta az Új Szónak Pfundtner, aki a tavalyi választások után távozott a Hídból.
Fico: hazudnak
Robert Fico kormányfő szerint mindenki, aki azt állítja, hogy a 2011-es főügyészválasztás során nem volt egyezség a koalíción belül a szavazatok érvénytelenítéséről, hazudik. Pedig ezt állítja Anton Marcinčin volt KDH-képviselő is, aki jelenleg Robert Kaliňák belügyminiszter tanácsadója. A tárcavezető – saját bevallása szerint – eddig nem tudott Marcinčin ezen véleményéről. „Ezt most hallom először, de mindenképp megkérdezem tőle, miképp vélekedik az egészről” – mondta tegnap Kaliňák.
A szabotázs ügyében indított vizsgálat még nem ért véget. „Még tart a tanúk, akkori parlamenti képviselők kihallgatása” – mondta Vladimíra Gedrová, a főügyészség szóvivője. Mivel szabotázs ügyében vizsgálódnak, az eset a főügyészség büntetőjogi osztályához tartozik, amelyet jelenleg Dobroslav Trnka vezet. Arra a kérdésre, hogy nem kellett volna már régen távoznia a posztról, Fico röviden azt mondta: a nézetemet már ismerik. „Az ügyészség teljes vezetését régen le kellett volna cserélni” – mondta. Igaz, nem is olyan „régen” – két éve – még Trnkát jelölték a főügyészi posztra.
Szabotázs történt?
Miroslav Kusý politológus szerint biztos, hogy a vallomások nem véletlenül kerültek az internetre. „Valakinek érdeke, hogy Čentéšt még véletlenül se lehessen kinevezni főügyésznek. Mindenki tudja, hogy a frakciók a parlamentben mindig megegyeznek, miképp fognak szavazni. Tehát olyasvalamiből próbálnak botrányt faragni, ami megszokott eljárás, a Smer képviselői is ezt teszik” – állítja Kusý.
Sárközy Klára, az MKP volt parlamenti képviselője szerint kulcsfontosságú, hogy a fontosabb törvényekről egységesen szavazzon a koalíció. „Különösen akkor, amikor nincs olyan fölényes többsége, mint jelenleg a Smernek. Ilyenkor mindig van egyfajta egyezség arról, hogyan szavazzunk. Aztán vannak olyan kérdések, amelyekben mindenki saját belátása szerint dönthet, ilyen volt számomra például az abortusztörvény” – mondta lapunknak Sárközy. Azt állítja, míg parlamenti képviselő volt, nem találkozott azzal, hogy titkos szavazásra valamilyen utasítással mentek volna. „Ilyenkor mindenkinek saját lelkiismerete, s főként felelőssége szerint kellett szavaznia” – tette hozzá.
Michal Horský politológus szerint mindegy, hogy a vallomásokat valaki szánt szándékkal hozta nyilvánosságra, vagy valamilyen véletlen folytán kerültek ki. „A lényeg, hogy ez olyan beavatkozás egy jogállam működésébe, amelyre mindeddig nem volt példa” – fűzte hozzá Horský. (dem)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.