Taktikai visszavonulás
A Velencei Bizottság előzetes állásfoglalásában a 25 százalékos büntetőadót és a regisztrációs kötelezettséget nevezte meg a két legaggályosabb pontnak, így ezeket május végén a kormány végül kihúzta a törvénycsomagból, igaz, benne maradt még így is az a passzus, amelyik önálló büntetőjogi tényállássá teszi az „illegális migráció elősegítését” és akár börtönnel is sújtaná azt.
Alkotmányjogászok szerint így a Stop Soros már nem fenyegeti létükben a kormány által nemkívánatosnak tartott hazai civil szervezeteket. Az érintett civilek egyikének vezetője ugyanakkor azt mondta az Új Szó munkatársának: biztos benne, hogy Orbán Viktor csak „taktikai visszavonulót fújt” a nemzetközi botrányt leszerelendő, de valamikor később, más módon ismét meg fogja próbálni ellehetetleníteni a működésüket.
A parlament kedden kezdte tárgyalni a törvényjavaslatot, igaz, azt már korábban bejelentették, hogy annak elfogadásával megvárják a Velencei Bizottság végleges állásfoglalását. Egy fideszes EP-képviselő ugyanakkor azt mondta lapunk munkatársának, biztos benne, hogy ebben a formában a Velencei Bizottság „már nem talál fogást a Stop Soroson”.
Pongyola fogalmazás
A parlamenti vitában Kósa Lajos a Fidesz részéről valamint Kontrát Károly, a belügyminisztérium államtitkára lényegében ugyanazzal indokolta a Stop Soros elfogadásának szükségességét: az érintett civil szervezetek nemcsak a valóban háború elől menekülőket segítik, hanem a gazdasági bevándorlókat is. A kormány és a Fidesz szerint nem ebben a formában kell ezeket az embereket segíteni, hanem „helybe vinni a segítséget, hogy ne legyen indok az elmenekülésre”.
Az ellenzék részéről Mirkóczki Ádám (Jobbik) azt mondta, a törvény annyira pongyolán fogalmaz, hogy még a valóban jó szándékú tájékoztatást végző szervezeteket – például azokat, amelyek a betartandó jogszabályokat ismerteti a menedékkérőkkel – is büntetni lehetne, például a szeretetszolgálatokat, így elfogadhatatlan. Molnár Zsolt, az MSZP vezérszónoka azt mondta, a kormány megtévesztette a választókat az átírt Stop Sorossal, a tervezett büntetőjogi módosításra pedig azért semmi szükség, mert egyrészt betarthatatlan, másrészt az 50-es éveket idézi.
Kósa András
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.