Jaroslav Spišiak
Spišiak: az újságíróknak mérlegelniük kell
A nagymácsédi kettős gyilkossággal kapcsolatban szerettük volna kikérni Jaroslav Spišiak volt országos rendőrfőkapitány véleményét is. Lapunk megkeresésére az egykori rendőrfőnök elmondta, hogy Ján Kuciak oknyomozó újságíró és jegyese meggyilkolását konkrét információk hiányában nem fogja kommentálni, mert az csak találgatás lenne a részéről. Ugyanakkor apellált a hazai újságírókra.
„Ha az újságírók valóban segíteni akarják, vagy hozzá akarnak járulni a hatékony nyomozáshoz, mérlegelniük kellene, nem pedig túlzásba vinni a megszerzett információkkal való kommunikációt – mondta az Új Szónak Spišiak. – Mert éppen az információk idő előtti nyilvánosságra hozatalával akadályozhatják a nyomozás menetét, vagy jelzést adhatnak az elkövetőknek a rendőrség lehetséges lépéseiről. Ha az újságíróknak a különböző forrásaikon keresztül sikerül bármit is kideríteniük az ügy hátteréről, arról egyeztetniük kellene a rendőrséggel, és csak a velük lefolytatott konzultációt követően kellene nyilvánosságra hozniuk, vagy inkább egyáltalán nem kellene nyilvánosságra hozniuk az információikat, mert ha ezt idő előtt megteszik, azzal meghiúsíthatják a nyomozás menetét. Én értem, hogy az újságírók segíteni akarnak, valamilyen módon mindenki hozzá akar járulni az ügy megoldásához, ezért kavarják fel az állóvizet. Ugyanakkor nem vagyok biztos abban, hogy ez a legjobb megoldás” – magyarázta Jaroslav Spišiak, aki szerint ez akkor is érvényes, ha az újságírók bizalma a rendőrségben nem teljes.
„Ha az újságírónak olyan információi vannak, melyek hozzájárulhatnak ennek a gyilkosságnak vagy bizonyos részletének a feltárásához, ezek idő előtti nyilvánosságra hozása nem biztos, hogy segít az ügy felgöngyölítésében, sőt, inkább egyáltalán nem segít – tette hozzá a volt rendőrfőnök. – Az elkövetők így értesülhetnek róla, hogy valaki a nyomukban van, eltüntethetik a nyomokat, vagy téves nyomokat hagyhatnak hátra, és akkor a rendőrség már eredménytelenül fogja bevetni a rendelkezésre álló eszközeit. Logikusan és objektív szempontok alapján is az a legjobb megoldás, ha tájékoztatják a rendőrséget, a kialakított nyomozócsoportot, hiszen annak a rendőrök mellett ügyészek és speciális ügyészek is tagjai. Döntsék el ők, hogy nyilvánosságra lehet-e hozni a megszerzett információkat, vagy sem” – hangsúlyozta a volt rendőrfőkapitány.
Jaroslav Spišiak 2010–2012-ben töltötte be az országos rendőrfőkapitányi pozíciót, 2001–2006 között az országos rendőrfőkapitány helyettese volt, az 1990-es években pedig Dunaszerdahelyen járási rendőrkapitányként a helyi bűnszövetkezettel való harcban szerzett tapasztalatokat. (ie)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.