Az Egy hónap vidéken című Hoiby-opera egy többszörösen allegorikus kártyapartival indul és végződik.
Sorsvetés és sorba vetettség
Amerikai tendenciának látszik, hogy visszatérőben van a klasszikus szerkezetű zenedráma, s ha a kísérletezés nagy korszaka egy időre kiszorította ugyan a Hoiby által is képviselt hangot, most ismét fénykorát éli a tonális dallaminvenció, az átlátható szerkezet zenepoétikája. Egyes posztmodern szerzők, mint pl. John Corigliano a radikális eklektikát és az ironikus felülírást választják, mások egyszerűen csak ott folytatják, ahol a 60-as években abbahagyták.
Natalia Petrovna egy vidéki házban él férjével, Arkagyijjal, házsártos és domináns anyósával, Annával, annak bugyuta társalkodónőjével és Kolja nevű fiával. A meg nem valósuló boldogság ábrándos, szomorú szépsége és a fél szavakból való következtetés kockázatos öröme: talán ez a kettősség mozgatja Natalia lényét. Ebbe a tipikus tablóba csöppen bele Rakityin, a költő, aki a művészi intellektus gesztuskincsével fejezi ki reménytelen szerelmét a kényszerházasságban élő Natalia iránt, aki viszont a nyárra felfogadott nevelőről, Belajevről ábrándozik. Ugyanezt teszi Vera is, a házban nevelkedő árva unokahúg, s ráadásul a beteljesedés esélyeit latolgatva Natalia nekik jósol nagyobb jövőt. A meglehetősen komolytalanra hangolt, Rossini figuráit idéző doktor Vera számára kiszemelt egy meglehetősen koros, ám vagyonos és feddhetetlen aggastyánt: Natalia először felháborodik, jól tudván, hogy ő is kényszerházasságban él, ám miután a féltékenység úrrá lesz rajta, hajlik erre a megoldásra. És itt veszi kezdetét Natalia magányának tragédiája, melyet az opera buffa zenei kifejezésrendszerét idéző megoldások ellenpontoznak: a doktor és a társalkodónő, Liszaveta több udvarlásjelenete, valamint a pipogya férj és a domináns anyós frenetikus zenei kontrasztja. Natalia magányosan él családjában, miközben kitörési lehetőségeket keres részint az intellektus, részint a testi vágy irányába, s ez az érzelmi káosz Vera ellen fordítja. Hoiby ellentétezős technikájának szépsége jól látszik abban a finom zenei megoldásokkal kifejezett érzelmi feszültségben is, mely Kolja, Natalia kisfiának névnapi partiján hág a csúcspontra. Natalia és környezete már nemcsak a saját lapjaiba pillantgatva játssza játszmáit, hanem konspirál, és ha kell, csal is: ez a csalás természetesen a legembertelenebb önámítás.
Meglepetésszerű az a felszínre törő szenvedélyes nyíltság, mely a második felvonást uralja, kár, hogy a zene erre viszonylag kevés gondot fordít: a közhely poétikáját felváltja a nyílt lapokkal való játék ingerlő káosza. Fordul a kocka: a fülledt női lét kifordul önmagából, és helyzetbe hozza a társadalmilag „domináns” férfiakat. Az anyja kíséretében megjelenő Arkagyij félreérti a helyzetet, s azt hiszi, Rakityin és Natalia összeszűrik a levet, s őt készülnek felszarvazni. Hoiby elegyítő technikája itt is ragyogó, ugyanakkor egyszerű és kimódoltság nélküli. Vera azt hiszi, Belajev meg fogja kérni a kezét, ám csak bocsánatáért esdekel heves, átlátszó ostromai miatt. Vera és Natalia összecsapnak Belajev végett, Vera heves indulatokra ragadtatja magát, s megvádolja Nataliát, hogy saját szerelmi önzéséből fakadólag támadja Belajevvel való kapcsolatát. Belajev átöleli Nataliát, aki szenvedélyesen megvallja kimondhatatlan érzelmeit. Másnap reggel Anna és fia arról társalognak, hogy véget kell vetni a ház züllésének, és felelősségre kell vonni a csapodár költőt, aki Natalia erényeire tört. Hoiby zenei jellemábrázolásának kimagasló bizonyítéka ez a jelenet. A pipogya Arkagyij felelősségre vonja Rakityint, aki megvallja, hogy valóban szerelmes a háziúr feleségébe. Végül Rakityin és Belajev is elutaznak, Vera és Liszaveta pedig a házasságukat kezdik szervezni, s várhatóan követik választottjukat. Nemsokára a házban csak Na?talia magánya marad, bár vele lesz a férje, fia és anyósa is. Addig még célszerű lebonyolítani a körkörös idő önmagába való visszatérést szimbolizáló újabb kártyapartit.
Látható, hogy a mű cselekménye nem különösebben átütő erejű, a másodrangú szövegkönyvvé alakított másodrangú Turgenyev-darab lélektani aspektusai figyelemreméltóak ugyan, de az összkép mindössze annyira izgalmas, mint mondjuk Mascagni Fritz barátunk című operájának cselekménye: kitűnő zene nélkül elviselhetetlenül közhelyes. Hoiby azonban Mascagnihoz hasonlóan egészen kitűnő zeneszerző.
A Manhattan School of Music Opera Theater előadását Steven Osgood invenciózus vezényletével először rögzítő cd-n különösen kimagasló Alex Boyer, Liam Boner, Sarah Williams, valamint Jenny Rebecca Winans teljesítménye.
(Lee Hoiby: A Month in the Country, Albany Records, New York, 2CD, 2005.)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.