Sólyom-ügy: Magyarország az Európai Unióhoz fordul

<p>Budapest/Pozsony/Komárom. Magyarország az Európai Unióhoz fordul és a szélesebb nemzetközi közvéleményt is tájékoztatni akarja arról, hogy Szlovákia nem engedte be területére Sólyom László köztársasági elnököt. Ma behívják a Külügyminisztériumba Peter Weisst, Szlovákia budapesti nagykövetét, akinél hivatalosan tiltakoznak a történtek miatt.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

 

Balázs Péter külügyminiszter szerint néhány napig is eltarthat, amíg Szlovákia megküldi hivatalos válaszát. Az unió hallgat, addig nem is kommentálja az ügyet, amíg valamelyik fél nem fordul hozzá hivatalosan. Balázs Péter szerint az államfő útját ellenző szlovák jegyzék egy olyan uniós irányelvre hivatkozott, amely nem ilyen esetekre készült. Megerősítette, hogy Pozsony tudott a látogatásról, az államfő két hónappal ezelőtt értesítette az útról Szlovákia budapesti nagykövetét, amikor az átvette megbízó levelét.

Ezzel Robert Fico péntek esti kijelentésére reagált, aki valótlannak nevezte, hogy már két hónapja jelentették Szlovákiának a tervezett látogatást, állítása szerint a szlovák külügyminisztérium augusztus 13-án kapott tájékoztatást a pozsonyi magyar nagykövetségtől. Fico a szlovák eljárás további indokaként említette, hogy a magyar államiságot ünnepelték volna Szlovákia területén. Megjegyezte: bár sokaknak nem tetszehet, de a szlovákoknak nem Szent István az első királyuk, hanem Svätopluk. Hozzátette, Sólyom László nem szervezheti úgy szlovákiai útjait, mint egy partizán, nem járhat-kelhet úgy, mintha Komárom magyarországi járásban lenne.

A Pravda értesülései szerint az is elképzelhető, hogy Komárom polgármesterét, Bastrnák Tibort kizártják a Híd-Most pártból, amiért egyetlen szlovák politikus sem kapott meghívót a szoboravatásra.

Tőkés László romániai európai parlamenti képviselő az európai törvényhozói testület elé kívánja vinni Sólyom László ügyét. Tőkés szerint a szlovák kormány a szabad kapcsolattartás elemi szabályait rúgta fel, amikor Sólyom László látogatását biztonsági kockázatnak minősítette. Jerzy Buzekhez, az EP elnökéhez fordul, és az EP külügyi bizottsága elé viszi a történteket. Hozzátette: az EP elnökének módjában áll személyesen is állást foglalnia, a szlovák államnyelvtörvény esetében is bíráló nyilatkozatot tett. Részletek a 2. oldalon. (mti, ú)

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?