Sólymos: Szlovákia nem lehet a hulladéklerakók nagyhatalma

Sólymos László

A lerakókon tárolt hulladék mennyiségének csökkentése, a hatékonyabb hulladékpolitika, az aszály, az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás valamint az eredményes levegővédelem is napirendre került Sólymos László környezetvédelmi miniszter cseh kollégájával, Richard Brabec tárcavezetővel tegnap folytatott tárgyalásán. A megbeszélésre a cseh-szlovák környezetvédelmi együttműködési bizottság 2. ülése után került sor.

Míg a szomszédos Csehországban a hulladék kevesebb mint 45 százalékát tárolják lerakókon, Szlovákiában ez az arány jóval magasabb, 67 százalék. Ausztriában pedig csak 4 százalék. „Azért is változtatunk a hulladékpolitikán, hogy megérje szeparálni és újrahasznosítani a hulladékot és ezzel lényegesen visszaszorítani a hulladéktárolást” – jelentette ki Sólymos László környezetvédelmi miniszter. A tárca kidolgozta a hulladéktárolási díjszabás reformját, mely várhatóan tovább növeli a szelektálás és újrahasznosítás mértékét.

Teljesen megértjük szomszédunkat, Csehország sem vágyik hulladéknagyhatalmi címre. Ezért van hat évünk arra, hogy jogszabályi módosításokkal véget vessünk a még felhasználható települési hulladék tárolásának” – jelentette ki a cseh miniszter, Richard Brabec.

Egyre több szó esik a zöld- vagy körforgásos gazdaságról, amely teret biztosít az új befektetéseknek, innovációknak és környezetbarát munkahelyeket is teremt. A zöldtárcák vezetői egyetértettek abban, hogy a körforgásos gazdaságot be kell építeni a nemzeti programokba és fokozatosan érvényre kell juttatni más ágazatokban is, például a közlekedésben vagy a mezőgazdaságban.

Fontos témája volt a találkozónak az aszály jelentette probléma. A közép-európai térségben ez a jelenség az éghajlatváltozás leglátványosabb megnyilvánulási formája. Hatásainak mérséklése mind a cseh mind a szlovák környezetvédelmi minisztérium prioritásai közé tartozik. Szlovákiában a mezőgazdaságban, az erdészetben és a vízgazdálkodásban okozza a legtöbb problémát. „A víz egyúttal stratégiai nyersanyag is, melyet védenünk kell és minőségét fenn kell tartanunk a következő generációk számára is” – jegyezte meg Sólymos László.

A minisztérium tavaly mutatta be ÉRTÉKÜNK A VÍZ elnevezésű programját, amely konkrét intézkedéseket javasol az aszály lakosságra, az adott régió gazdaságára és a természetre gyakorolt hatásainak megelőzésére.

A szlovák tárca vezetője tájékoztatta cseh kollégáját azokról a jogszabályi változásokról, melyeket a levegőminőség javítása érdekében fogadott el a parlament. Múlt év végén lépett életbe a levegővédelmi törvény módosítása, amely szigorúbb határértékeket vezet be a nagy tüzelőberendezések esetében, mint a fűtőművek, gázkompresszor-állomások, biomassza kazánok. Az önkormányzatoknak pedig lehetővé teszi alacsony kibocsátású zónák kijelölését.

Richard Brabec cseh környezetvédelmi miniszter ismertette a tárca két sikeres programját, melyekkel a tisztább levegőért harcolnak. Ez a kazán támogatási és a zöld megtakarítási program.

A cseh-szlovák környezetvédelmi együttműködési bizottság célja a kölcsönösen előnyös és hasznos szakmai tapasztalatcsere, valamint az EU-n belüli tárgyalásokon folytatott együttműködés. A bizottság első ülését tavaly februárban Prágában rendezték.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?