<p>A Szlovák Nemzeti Párt (SNS) két óriásplakátja miatt beadvánnyal fordult a főügyészséghez magánemberként Berényi József, a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) elnöke és a párt választási jelöltlistáján szereplő három roma aktivista.</p>
Slotáék óriásplakátjai - Berényiék főügyészségi beadványa
A beadvány a Büntető Törvénykönyv 423. paragrafusa megsértésére, tehát nemzet- és fajgyalázás gyanújára, valamint a Büntető Törvénykönyv 424. paragrafusa megsértésére, vagyis nemzetiségi és faji gyűlölet szításának gyanújára mutat rá - tájékoztatta az Új Szó Online-t az MKP sajtóosztálya.
Az SNS egyik plakátján a következő központi szöveg szerepel: „Dokedy budeme doplácať na cigánov? Zmeníme to!“ ("Meddig fogunk ráfizetni a cigányokra? Megváltoztatjuk ezt!"). A másik plakát központi mondata: „Od Tatier k Dunaju len po slovensky!“(A Tátrától a Dunáig csakis szlovákul!).
Ezek a szövegek a grafikai kidolgozással együtt egyértelműen kimerítik a nemzet- és fajgyalázás bűntettének (az első plakát esetében), valamint a nemzetiségi és faji gyűlölet keltése bűntettének gyanúját (a másik plakát esetében) - szögezi le az MKP sajtóközleménye.
A beadvány indítványozói kérik olyan megfelelő intézkedések megtételét, amelyek konkrét személyek iránti büntetőjogi felelősségre vonást eredményezik.
Az SNS egy további óriásplakáton Magyarország miniszterelnökét figurázza ki: Orbán Viktor egy süllyedő csónakban ül, és karikatúrája mellett a "140 éve védjük a szlovák földet - Orbán hajója süllyed" felirat olvasható.
"A választási kampány idején több olyan óriásplakát is megjelent, amelynek a felirata kimeríti a fajgyűlölet szításának bűncselekményét" - magyarázta az MTI-nek Berényi, hogy miért is fordult a főügyészséghez.
A mostani már nem az első eset, amikor az SNS plakátjai közfelháborodást váltanak ki. A legutóbbi választások előtt a párt egy olyan "Hogy ne etessük azokat, akik nem akarnak dolgozni" feliratú plakáttal keltett megütközést, amelyen egy aranyláncos, tetovált roma férfi ül. "Nincs szó rasszizmusról, mert a képen látható férfi nem is biztos, hogy roma" - ezekkel a szavakkal utasította el Slota az őt ért vádakat. A fényképről egyébként később kiderült, hogy a rajta látható férfira egy grafikai program segítségével varázsolták utólag oda az aranyláncot és a tetoválásokat. (ú, MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.