Pozsony. Ivan Šimko belügyminiszter alibistának, az Emberek a Rasz-szizmus Ellen nevű szervezet botrányosnak minősítette a rendőrség belső ellenőrzési osztályának döntését, mely szerint Denisa Havrľová panasza megalapozatlan.
Šimko: alibista az ellenőrzési osztály
Pozsony. Ivan Šimko belügyminiszter alibistának, az Emberek a Rasz-szizmus Ellen nevű szervezet botrányosnak minősítette a rendőrség belső ellenőrzési osztályának döntését, mely szerint Denisa Havrľová panasza megalapozatlan. A roma nemzetiségű újságírónő egy jernyei rendőr viselkedése ellen tiltakozott, aki azzal utasította vissza a kézfogást, hogy akárkivel nem ráz kezet, és higiéniai igazolványa felmutatását követelte. „A neveletlenség felett azzal a megállapítással sem hunyhatunk szemet, hogy nem történt törvénysértés. Az ellenőrzés eredménye is bizonyítja az osztály április 1-jétől esedékes átszervezésének és megreformálásának a szükségességét” – véli Šimko, aki szerint a demokratikus társadalmakban a rendőröknek tiszteletben kell tartaniuk az emberek méltóságát etnikai hovatartozásra, nemzetiségre vagy bőrszínre való tekintet nélkül. A tárcavezető egyelőre nem tudja, mi lesz a jernyei rendőrrel, személyesen még csak felettese, Jozef Voj-dula kerületi rendőrparancsnok ügyével foglalkozott, viszont a jövőben elvárja, hogy a rendőrparancsnokok és más tisztségviselők törődjenek alkalmazottaik nevelésével. „A belső ellenőrzési osztály döntése gúnyt űz a belügyminiszter korábbi szavaiból, melyek szerint a rendőrségen nem tűri a rasszista megnyilvánulásokat. A rendőrök fajgyűlölő viselkedését nem lehet palástolni, hanem erélyesen fel kell lépni ellene. Ha a rendőrség tétlenül szemet huny, akkor a polgárok kihez forduljanak a törvénytelen eljárás miatt?” – adtak hangot felháborodásuknak az említett szervezet képviselői. Az emberjogi aktivisták szerint a belső ellenőrzési osztály döntésének a fényében a jernyei rendőr főnökének elbocsátása is értelmét veszíti. „Megköszöntük Ivan Šimkó-nak, amiért elbocsátotta Vojdula rendőrfőnök urat, ám most úgy tűnik, nem az említett incidens miatt kellett távoznia. Megegyezés alapján hagyta ott a rendőrséget, és még busás végkielégítést is kapott” – olvasható az emberjogi mozgalom nyilatkozatában. Ezek után a polgárok még kevésbé bízhatnak a rendőrségben, vélik a polgári szervezetek. Kevés lakossági bejelentés érkezik faji indíttatású támadásokról és a fasizmus népszerűsítéséről, mivel a polgárok félnek. A rendőrségi statisztikák szerint tavaly 40 ilyen eset fordult elő az országban, miközben a különböző felmérések és becslések szerint az áldozatoknak körülbelül harmada fordult csak a rendőrséghez. (sz-a, t)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.