<p>Döntött a szociális ügyi minisztérium a galántai Čistý deň akkreditációjáról, viszont a döntést csak akkor hozza nyilvánosságra, ha jogerőre emelkedik. A minisztérium több törvénymódosítást készít elő, melyekkel az ombudsman által felrótt hiányosságokat is orvosolnák.</p>
Richter titkolja, mi lesz a Čistý deň sorsa
Még napokig titok maradhat, hogy a munka, szociális- és családügyi minisztérium megszívleli-e saját akkreditációs bizottságának javaslatát, mely már hónapokkal ezelőtt a galántai Čistý deň reszocializációs központ működési engedélyének megvonását ajánlotta. Ez egyébként azt jelentené, hogy az intézetből azonnal át kellene helyezni a több mint 20 fiatalt egy másik intézetbe, még akkor is, ha a központ fellebbezne a döntés ellen. A minisztérium azt állítja, addig nem hozhatja nyilvánosságra a döntést, amíg nem lesz jogerős, azzá pedig akkor válik, ha a központ jogi képviselője átveszi az intézkedésről szóló határozatot. Utóbbit Ján Richter (Smer) szociális ügyi miniszter csütörtökön postázta. Peter Tománek, a központ igazgatója azt állítja, a határozat még nem érkezett meg Galántára. Azt viszont leszögezte, fellebbez, ha a döntés számukra negatív.
Hiba van a rendszerben
Jana Dubovcová leköszönő emberjogi biztos rendkívüli jelentésben tájékoztatta a parlamentet arról, hogy a galántai reszocializációs központban rendszeresen sérültek a fiatalkorúak emberi jogai, az ombudsman rendszerszintű hiányosságokra figyelmeztet a jelentésben. Ján Richter politikai indíttatásúnak és szubjektív értékelésnek nevezte az ombudsman jelentését, ugyanakkor elismerte, hogy „van min javítani”. A felelősséget azonban saját tárcájáról az egészségügyi minisztériumra és a bíróságokra hárítja.
Az intézet tavaly nyáron került a figyelem középpontjába, amikor az egyik nevelt anyja azt állította, hogy lányával szexuálisan visszaélt az intézet egyik alkalmazottja. Később két másik nevelt szexuális zaklatása is szóba került. A tárca szeptemberben közigazgatási eljárás keretében vizsgálatot indított a Čistý deňben, a vizsgálatot máig nem zárták le, a központ kérésére felfüggesztették, mert újabb dokumentumokat kíván benyújtani.
Fogatlan vizsgálat
Dubovcová felrótta, hogy a reszocializációs központokba diagnosztika és detoxikáció nélkül kerülnek be a neveltek. Nem vizsgálják azt sem, hogy a fiatalok kigyógyultak-e a függőségből. A jelentés alapján a központoknak a függőség következményeivel kell foglalkozniuk és nem azok kezelésével. Dubovcová szerint az intézetek ellenőrzése pusztán az adminisztrációra korlátozódik, a nevelési módszereket nem vizsgálják. Kifogásolta továbbá, hogy a tárca hivatalnokai nem vizsgálták a szexuális visszaélésekkel kapcsolatos vádakat. A miniszter szerint ez nem a hivatalnokok, hanem a rendőrség feladata.
Változást ígérnek
Bár Ján Richter elutasítja Jana Dubovcová jelentését, ugyanakkor több olyan intézkedést jelentett be, melyekkel gyakorlatilag az emberjogi biztos által felvetett hiányosságokra reagál a tárca. Egyebek mellett speciális ellenőrző csoport kialakítását ígéri, mely a nevelési folyamatot vizsgálná. A tárca az egészségügyi és az igazságügyi minisztériummal a detoxikációs folyamatról, és speciális intézmények kialakításáról egyeztet.
Tomáš kikelt magából
Dubovcová jelentése a parlamentben is nagy port kavart. A smeres képviselők azzal utasították el, hogy az egész rendszer nem mondhatott csődöt. Erik Tomáš (Smer) képviselő, Robert Fico mediális tanácsadója, aki egyébként a Čistý deň igazgatóját is tanácsokkal látta el a botrány kirobbanásakor, politikai indíttatású fércműnek nevezte a jelentést. Tomáš a heves vitában kis híján tettlegesen bántalmazta Alojz Baránikot (SaS), aki szerinte megsértette Ján Richter igazságügyi minisztert. Kifogásolta, hogy az ellenzék nem volt hajlandó meghallgatni a Čistý deň lakóit és szüleit, akik a jelentés tárgyalásán is jelen voltak a parlamentben.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.