<p>Nem akarja magyarországi börtönben letölteni a négy ember halálát okozó balesetért kirótt kilencéves szabadságvesztését Eva Varholíková Rezešová. Ügyvédje kérvényezni fogja a budapesti törvényszéktől ügyfele szlovákiai börtönbe való áthelyezését.</p>
Rezešová szlovákiai börtönt akar
Budapest/Pozsony |
A szlovák igazságügyi minisztérium szerint az ehhez hasonló kérvények nem számítanak ritkaságnak, a külföldön jogerősen elítélt szlovák állampolgárok háromnegyede akar szlovák börtönbe jutni. Nem mintha a hazai börtönök kényelmesebbek lennének, a fő szempont, hogy az elítéltek Szlovákiában közelebb lehetnek családjukhoz. A minisztérium az elmúlt három évben egyetlen elítélt kérvényét sem utasította vissza. Míg 2012-ben 17 elítélt került külföldi börtönből hazaiba, 2013-ban 34, idén augusztus végéig pedig már 151. „Az idei ugrás elsősorban azzal magyarázható, hogy Szlovákia átvett egy uniós normát, amelynek köszönhetően az elítéltek kiadatási folyamata lényegesen egyszerűbb lett” – mondta lapunknak Alexandra Donevová, az igazságügyi tárca szóvivője. A szlovákiai hatóságok, ha átvesznek egy külföldön elítélt állampolgárt, természetesen nem módosíthatják az ügyében hozott jogerős ítéletet, viszont mivel átveszik az ügy teljes aktáját, dönthetnek a tettes feltételes szabadulásáról. Rezešová esetében erre legkorábban négy év múlva, 2018-ban lesz először lehetőség. Ugyanúgy a szlovák ítélet-végrehajtási intézmény, illetve bíróság döntésén múlik majd az is, milyen fokozatban tölti szabadságvesztését, és milyen lesz az ellenőrzési szigor. Míg Magyarországon fegyházbüntetést kapott, ami szigorúbb ellenőrzési szigorral rendelkező ítélet-végrehajtási intézet, addig Szlovákiában ezt a legenyhébb ellenőrzési szigorral rendelkező fogházbüntetésre módosíthatják. Rezešová így hetente egyszer fogadhatna látogatókat, s példamutató viselkedése esetén akár 48 órás kimenőt is kaphatna. Ahhoz, hogy az elítélt Szlovákiába kerüljön, az ítélkező bíróság beleegyezésére is szükség van. A szlovák igazságügyi tárca eddig egyetlen olyan esettel sem találkozott, amikor a külföldi bíróság ezt a kérvényt elutasította volna, már csak azért sem, mert az elítélt fogva tartása is pénzbe kerül, így ha kiadják, akkor az adott ország, jelen esetben Magyarország költségeket takaríthat meg.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.