<p>Vége a 2009-es szlovákiai európai parlamenti (EP) választásnak, a szavazóhelyiségeket mindenhol tíz órakor zárták. A Központi Választási Bizottság vasárnap este tíz órakor teszi közzé a hivatalos eredményeket - akkor, amikorra az Európai Unió minden tagállamában lezajlott a voksolás. Szlovákia lakosai szombaton másodszor választottak képviselőket az Európai Parlamentbe. Az első ilyen politikai megmérettetés öt évvel ezelőtt volt, röviddel azután, hogy az ország csatlakozott az EU-hoz. Akkor 14, most 13 EP-képviselőt választottunk. Voksiankért 16 párt és mozgalom versengett.</p>
Rendben lezajlott a szlovákiai EP-választás, hivatalos eredmények vasárnap este tízkor
A szavazóhelyiségek két település kivételével reggel hétkor nyíltak - a magas-tátrai Csorbatón (Štrba) és a tőketerebesi (Trebišov) járásbeli Szilvásújfaluban (Slivník) már hattól várták a voksolni akarókat.
Harminc büntetés-végrehajtási intézetben összesen 8725 rab is szavazhatott - a vádlottakon kívül elítéltek is, mert egy közelmúltbeli alkotmánybírósági állásfoglalás értelmében erre is lehetőség nyílott.
Katarína Tóthová, a Központi Választási Bizottság tagja elmondta, hogy viszonylag sok probléma adódott a személyazonosság igazolásával. Az EP-voksoláskor a törvény szigorúbban kötelezi a választókat személyazonossági igazolványuk felmutatására. Szombaton a bizottság úgy döntött, hogy a választói névjegyzékben szereplő személyek útlevelet is felmutathatnak.
Telefonos panasz érkezett a bizottsághoz azzal kapcsolatban, hogy a Sme napilap egyik kommentárjában három EP-képviselőjelölt neve is szerepel. A bizottság a panaszt a Szlovák Köztársaság Sajtótanácsának továbbította.
Egy, a nevét elhallgató személy telefonon arról értesítette a Központi Választási Bizottságot, hogy az egyik nagyrőcei (Revőca) járásbeli községben a helyi választási bizottság minden egyes tagja ittas, "buliznak" és feladatukhoz méltatlan módon viselkednek. Kiderült azonban, hogy a bejelentés teljesen alaptalan.
Az országban összesen 29.193 választói igazolványt adtak ki - előzetes bejelentés alapján - olyan személyeknek, akik nem a lakhelyüknek megfelelő szavazókörben akartak voksolni, hanem más településen.
Lívia Škultétyová, a Központi Választási Bizottság jegyzője közölte, hogy a választói névjegyzékekben öszesen 4.326.509 polgár szerepelt (hazai és más uniós országból származó). Ez a szám azonban nem végleges, a teljesen pontos adat a zárójegyzőkönyvben szerepel majd.
Ahhoz, hogy egy-egy párt jelöltje/jelöltjei mandátumhoz juthassanak, az adott pártnak legalább az összes szavazat öt százalékát kellett megszereznie.
Az EP-választás az Európai Unió 27 tagállamában zajlott/zajlik a június 4. és 7. közti időszakban, összesen körülbelül 375 millió uniós polgárt vártak/várnak az urnákhoz.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.