<p>Legutóbb két évvel ezelőtt tartott közgyűlést a Híd, így a szombati, érsekújvári pártkongresszuson az elmúlt időszakot értékelték, és meghatározták a párt jövőbeli konkrét céljait. Simon Zsolt, a választások után távozó alelnök helyére új alelnököt is választottak, a fiatalítás jegyében, Ravasz Ábel romaügyi kormánybiztos személyében.</p>
Ravasz Ábel lett a Híd alelnöke
Bugár Béla, a párt elnöke szerint az olyan történések, mint Kotleba parlamentbe jutása, a brexit, vagy Donald Trump amerikai elnökké választása azt mutatja, hogy a politikában egyre elfogadottabb a populizmus. Szerinte ezért is fontos, hogy a Híd rajta van a politikai térképen Szlovákiában, ugyanis szerinte a párt ezen populisták ellensúlyaként működik. "Korrekt politikát folytatunk, ez pedig kizárja a politikai gyűlöletet. Feladatunknak tartjuk, hogy harcoljunk ezek ellen" – értékelte a párt helyzetét a politikai palettán a közgyűlés utáni sajtótájékoztatón.
[[{"type":"media","view_mode":"media_original","fid":"254618","attributes":{"alt":"","author":"Finta Márk felvétele","class":"media-image","style":"width: 620px; height: 349px;","title":"","typeof":"foaf:Image"}}]]
Újságírói kérdésre elmondta: a választások után sikeresen stabilizálni tudták a pártot, annak ellenére, hogy véleménye szerint folyamatosan támadta őket az ellenzék.
A Híd a közgyűlésen egy programdokumentumot hagyott jóvá, mely a párt Polgári Vízió nevű programjából indul ki. Három prioritást emel ki: a jogállamot és jogérvényesítést, a régiófejlesztést, és a kisebbségvédelmet és polgári jogokat. Ezeket a prioritásokat a dokumentumban három-négy éves időszakra dolgozták szét, és konkrét lépéseket is meghatároztak – Bugár azonban a sajtótájékoztatón nem árulta el, milyeneket.
Az egyes kiemelt területekért a párton belül munkacsoportok felelnek majd, a koordinálás a párt alelnökeinek feladatkörébe tartozik. A jogállamért Lucia Žitňanská igazságügyi miniszter felel, a régiófejlesztés Solymos László környezetvédelmi miniszter feladata lesz, a kisebbségvédelmet pedig az új alelnök, Ravasz Ábel romaügyi kormánybiztos gondjaira bízták. A gazdasági alelnöki poszt továbbra is Ivan Švejnáé lesz.
[[{"type":"media","view_mode":"media_original","fid":"254619","attributes":{"alt":"","author":"Finta Márk felvétele","class":"media-image","style":"width: 620px; height: 349px;","title":"","typeof":"foaf:Image"}}]]
Ravasz Ábelről, az új alelnökről azt mondta, nem hirtelen választás volt, szerinte olyan fiatal politikusról van szó, aki már letett valamit az asztalra, és jól ellátja a kormánybiztosi feladatait is. Bugár hozzátette, Ravasznak nem volt ellenjelöltje.
A közgyűlésen emellett az elnökség tagjai közé választották Tóth Mariánt, Tardoskedd polgámesterét, valamint a tornaljai helyi hivatal elöljáróját, Nagy Lászlót. Az Országos Tanácsban Somogyi László, Agócs Tamás, Kertész István, Lakatos Elemér és Monika Seďová kapott helyet.
[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"254620","attributes":{"alt":"","author":"Finta Márk felvétele","class":"media-image","height":"270","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]]
Bugár megismételte: véleménye szerint a koalícióban jobban működnek a dolgok, mint a korábbiakban, a partnerek betartják az egyezségeket. A Bašternák-ügyet forszírozó újságírói kérdésre azt mondta, reméli, hogy a vizsgálat után a botrány mindenki megelégedésére ér véget, és nem igazolódik be majd az, hogy valaki a mostani kormányban a szőnyeg alá akar söpörni valamit.
A pártelnök később szót ejtett a kisebbségi témákról, valamint MKP-val való esetleges együttműködésről is. Bugár szerint fél év alatt sokat elért pártja a koalícióban, például nőtt a kisebbségi kulturákra szánt pénz, és készül a Kisebbségi Kulturális Alap is. Az MKP-val való együttműködés szerinte még az út elején van. "Tárgyalásokat fogunk folytatni. Ha komoly az együttműködési szándék az MKP részéről, lehet bizonyítani a megyei választásokon is" – mondta. Hozzátette: biztosan lesznek azonban olyan megyék, ahol megtámogatják valamelyik koalíciós partnerük jelöltjét.
Bugár ismét megerősítette, kollégáival együtt elmennek a november 21-én tartandó magyar-magyar párbeszédre, melyen az MKP mellett a szlovákiai magyar civil szervezetek is részt vesznek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.