<p>Az ólublói járásbeli Nagyhársas (Veľký Lipník) polgármestere ma délután rátámadt Ľuboš Lorenz képzőművész-aktivistára, mert vízfestékkel mázolt le egy emléktáblát, melyet nemrég állítottak Ján Pješčaknak, a hírhedt kommunista államügyésznek - számolt be róla a <a href="https://dennikn.sk/472855/vo-velkom-lipniku-odhalili-pamatnik-komunisti…ík N internetes kiadása</a>.</p>
Rátámadt a polgármester a Biľak-szobrot összemázoló aktivistára
Nagyhársas |
Lorenz társa, Peter Kalmus elmondása szerint miközben vízfestékkel mázolták le az emléktáblát, rájuk rontott a falu "agresszív polgármestere, Ľuboš Lorenzt a földre lökte és megsebesítette. Jelenleg az ólublói kórházban ápolják." Nagyhársas polgármestere, a 30 éves Peter Labant (független) nem volt hajlandó nyilatkozni az ügyben. "Elsősegélynyújtás helyett (a jelenlévők részéről) csak verbális támadás érkezett, egy úr le is köpte (Lorenzt), annak ellenére, hogy vérzett" - mesélte a részleteket Kalmus. "Ismét megmutatkozott, mire képesek a kommunista reszim és a kommunista vezetők csodálói - eltörött a bordám. Rám támadt valami hülye. Csak később olvastam az újságokban, hogy az illető maga a polgármester volt" - nyilatkozta Lorenz az eset után a TASR hírügynökségnek. Az aktivista állítása szerint támadója kirúgta alóla a ládát, amelyen állt, miközben megpróbálta vízfestékkel lemázolni az emléktáblát. "A bordámat és a kezemet abba a ládába üthettem bele, a fejemet pedig a betonba" - mondta Lorenz, aki azt állítja, a többi jelenlévő megfenyegette, hogy ha társai kikapcsolják a kamerát, "elintézik" őt. A rendőrség testi sértés és garázdaság ügyében indított nyomozást - tájékoztatott az eperjesi kerületi rendőrség szóvivője, Jana Migaľová. Az emléktábla megrongálását vagyon elleni kihágásként kezelik - tette hozzá. Újabb kommunista hóhérnak állítottak emlékművet Az emléktáblát kapott Ján Pješčákot 1983-ban igazságügyminszternek nevezték ki a Cervanová-ügy lezárásáért. Öt évvel később főügyész lett. A nagyhársasi születésű kommunista politikus felelős többek között Alois Jeřábek szakaszvezető kivégzéséért, aki 1953-ban Ausztriába próbált disszidálni. Kalmusnak és Lorenznek nem ez az első ilyen jellegű akciója. Februárban Vasil Biľak kommunista pártfunkcionárius szobrát mázolták le vörös festékkel. A bíróság végül felmentette a károkozással vádolt aktivistákat, az ügyész azonban fellebbezett. (Denník N, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.