Nem kell beérnünk a síeléssel vagy a hódeszkázással, ha úgy döntünk, szabadságunkat vagy hétvégénket a hegyekben töltjük. A hazai síközpontok számos egyéb szolgáltatást is kínálnak.
Rafting és szörf – nem csak nyáron
Airboard
Bátorság kell hozzá bőven, de aki nem fél fejjel előre, egy szánkószerű eszközzel 100 km/h-val száguldani a havas lejtőkön, az imádni fogja az új svájci szánkót, az airboardot.
Az airboard egy ultramodern szánkó, amelynek leginkább egy fánkra emlékeztet az alakja, sőt rugalmassága is. Vagyis nem egy fából és fémből készült szánkót kell elképzelni, hanem egy légpárnát, amely nem kopik el a havon, és nem lyukasztják ki a hó alól kiálló faágak.
Csak egy havas hegyoldal kell hozzá, mivel sík talajon legfeljebb akkor mozdítható, ha valaki egy kötéllel maga után húzza.
A tervezésnél fontos szempont volt, hogy a raftokhoz hasonlóan összehajtogatható legyen, vagyis ne kelljen a kocsitetőn, felfújt állapotban szállítani. ĺgy aki ezzel az eszközzel indul szánkózni, az csak a hátára veszi a speciális, kicsi és könnyű hátizsákot, és csak a hegytetőn, indulás előtt fújja fel az airboardot a hozzá adott kis pumpával.
A lényeg persze a kényelem mellett az, hogy milyen érzés ezzel száguldani. Feltétlenül kell hozzá egy sisak is, hisz az airboardon hason fekve, fejjel előre robog lefelé az ember, a bukkanóknál pedig pár méter erejéig fel is emelkedik a havas talajtól. A kapaszkodást a szerkezet elején, két oldalt elhelyezett fogantyúk segítik.
Kormányozni persze sokkal kevésbé lehetséges, mint mondjuk egy snowboardot vagy a síléceket, de azért itt sem csak a súrlódás és a gravitáció kénye-kedvének van kitéve a sportoló. A testsúly balra vagy jobbra döntésével kormányozható a szánkó azonos irányba. Az irányváltást segíti az aljába szerelt bordázat. Fékezni úgy lehet, ha az ember erősen egyik oldalra dönti a szánkót – persze felborulni is pont így lehet legkönnyebben.
Mivel új eszköz, egyelőre nagyon kevés helyen lehet használni. Leginkább Svájcban elterjedt, de már Dóvalban (Donovaly) is van kijelölt pálya, a PATTY síiskolai pályáján. Aki nemcsak bérelni szeretné az eszközt, hanem meg is akarja vásárolni, megteheti. Ára 239–309 euró (9200–11 800 Sk) körül mozog.
Hórafting
Végy egy felfújható raftinghajót, építs egy pályát, szereld fel a lelkes résztvevőket fejvédő sisakkal, majd ültesd be őket a hajóba és irány a lejtő. Tömören így lehet leírni a hórafting lényegét.
Bár a hórafting viszonylag új keletű, de tény, hogy egyre népszerűbb téli sportnak számít. A hóraftingpálya hossza 300–400 m és meredekségéből adódóan csúszáskor a hajó végsebessége elérheti az 50 km/órát is!
De a sebesség nem minden. A pályát ki lehet alakítani úgy, hogy abban legyen néhány kisebb bukkanó, ugrató is. Természetesen a pálya megtervezésénél mindig a biztonságot kell előtérbe helyezni!
A sport előnye, hogy bárki űzheti, aki kellőképpen vállalkozó szellemű, hiszen nem igényel semmiféle sportfelkészültséget vagy elméleti tudást.
A pályára a résztvevők felsétálnak, vagy sífelvonóval felsíelnek, majd a vezetők segédletével a hórafttal (hatszemélyes hajó és háromszemélyes hajók), vagy hókerékkel (felfújható kerék, mely védőponyvával van ellátva) többször lecsúsznak. A pálya végén pedig egy emelkedő lassítja le a raft sebességét; állítja meg a hajót.
Ha snowraftingolni támad kedvünk, a legközelebbi pályát Dóvalban (Donovaly) találjuk, de szlovéniai és ausztriai síterepek közelében is vannak elérhető árú pályák. A dóvali pályán óránként és fejenként 650 koronáért csúszkálhatunk gumihajóban, a két felnőttre és két gyerekre szóló családi jegy 1600 koronába kerül.
Kitesurf hóban
A kitesurf azért is vált pár év alatt az egyik legdinamikusabban fejlődő extrém sporttá, mert egész évben űzhető. Nyáron vízen, a hidegben vitorlázó reptereken görgős deszkákon, ha pedig leesik a hó, akkor csak egy snowboard kell hozzá.
Talajon könnyebb elkezdeni, így ha valaki a szárazföldön már tudja kezelni a kite-ot, akkor nyáron vízen könnyebb dolga lesz. Ilyenkor nem a wakeboardhoz hasonló deszka van a sportolók alatt, mint nyáron, hanem egy ún. landboard vagy mountainboard. Mintha egy nagyobb gördeszkán állna az ember, csak itt a kezében vagy egy kite-ernyő is. Ez az egyik lehetőség.
Ezenkívül ott a buggy, ami abban különbözik az előzőtől, hogy háromkerekű kocsiban ülünk, és ülő helyzetből kormányozzuk az ernyőt. Mindkettővel remekül lehet süvíteni a talajon.
Egyre nagyobb teret hódít magának a téli kite-ozás is. Nem kell hozzá más, csak hó vagy jég és szél. Hegy nem kell. Hangtalanul száguldhatunk a végtelen hómezőkön, alföldeken, hegyeken-völgyeken, tavakon keresztül és közben óriásikat ugorhatunk. Ha leesik a hó vagy befagynak a tavak, már mehetünk is, nem kell a világ másik végére elutazni. Szintén hasznos vízbemenetel előtt néhányszor megpróbálni ezt a válfajt is.
Síléccel, snowboarddal vagy korcsolyával egyaránt űzhető, bármelyik nagyobb befagyott tavon. Ám leszálláskor ügyeljünk a korcsolyázók testi épségére. (kitesurf.hu, ho.hu, kcr)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.