Anyuka zsebpénzt ad a kislányának
Pénzügyi tudatosság és a fiatalok
A Szlovák Takarékpénztár (SLSP) felmérést rendelt, amely a fiatalok pénzhez való viszonyát és mobilhasználati szokásait vizsgálta.
Az alapiskolások átlagosan havi 21 eurót, a középiskolások pedig átlagosan 78 eurót kapnak – az utóbbiak 82%-ának már saját bankszámlája is van. A legfiatalabb generáció komolyan veszi a pénzt, háromnegyede takarékoskodik.
A legfiatalabb nemzedék már az alapiskola első éveiben szembesül a pénz szerepével, az alsó tagozatos tanulók havi átlagban 14 euróból, a felső tagozatosok pedig 27 euróból gazdálkodnak – derült ki a Szlovák Takarékpénztár (SLSP) megbízásából készült, az Ipsos piackutató cég felméréséből. Az alapiskolások döntően a szüleikkel (77%) és a barátaikkal (55%) beszélnek a pénzről – a fő forrásuk az ajándék és a nagyszülők. Talán meglepő, de már az alsó tagozatosok 15%-ának is van saját folyószámlája, a felső tagozat esetében ez az arány mintegy 25 százalék, a mai középiskolások pedig már 82%-a rendelkezik számlával. Az ifjú takarékoskodók döntően műszaki cikkekre, öltözködésre és kirándulásra tesznek félre.
A felmérés kiterjedt a milleniumi generáció mobilhasználati szokásaira is. A mai középiskolások 9 és 12 éves koruk között jutottak az első maroktelefonhoz, míg a most alapiskolába járók döntő többsége már 6 és 8 éves koruk között. A felső tagozatosok esetében 95 százalékos a mobiltulajdonlók aránya, gyakorlatilag valamennyi középiskolásnak van maroktelefonja – és ez kizárólag okostelefon. Ebből adódóan a fiatalok élete a szociális térben játszódik, minden 10 középiskolás közül 9 rajta van a Facebookon, emellett a YouTube, a Messenger és az Instagram hódít. (shz)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.