Jövőre az elektromos energia további emelésére számíthatunk, többségünk számára így, hacsak nem szeretnénk csillagászati összegeket fizetni az áramért, nem marad más hátra, mint a takarékoskodás. Energiatakarékos háztartási gépekkel ugyanis akár havi több száz koronát is megtakaríthatunk.
Pénznyelő háztartási gépeink
Leginkább azok szenvedik meg az áremelést, akik villannyal is fűtenek. Egy átlagos, négytagú család, amely családi házában régebbi háztartási eszközöket használ, havonta több mint 1500 koronát fizet a villanyért. Egy panellakásban lakó hasonló család kiadásai is meghaladják az ezer koronát. Mindezt azonban akár 400 koronával is csökkentheti, ha új, energiatakarékos háztartási gépeket vásárol.
Energiafogyasztás szempontjából az egyik legigényesebb helyiségnek minden háztartásban a konyha tekinthető. A fejlett országokban készült felmérések alapján – egy időtakarékos géppekkel és berendezéssel felszerelt, korszerű konyhában – a háziasszony mintegy 20%-kal több időt tölt el, mint egy száz évvel ezelőtti, az akkori, „kézi működtetésű” eszközökkel ellátott konyhában. Érdemes tehát odafigyelni a készülékek, eszközök beszerzésére, használatára, az energiatakarékossági lehetőségek figyelembevételére is.
A legnagyobb megtakarítást a régi hűtők és fagyasztók kicserélésével érhetjük el. Ezek havi fogyasztása ugyanis elérheti a 300 koronát. Mindezt azonban a felére lehet csökkenteni, ha új berendezéseket vásárolunk. A hűtőszekrény áramfelvétele és napi fogyasztása nagymértékben függ a környezeti hőmérséklettől. Meleg, különösen gőzölgő élelmiszert ezért ne rakjunk a hűtőszekrénybe! Gondosan ügyeljünk arra, hogy berakodáskor ne zárjuk el a levegő körforgását a hűtőszekrény belsejében! Ez olyan módon biztosítható, ha a polcokon az élelmiszert nem rakjuk szorosan egymás mellé – különösen közvetlenül az elpárologtató alatt –, hanem hézagosan helyezzük el. A levegő áramlásának eltorlaszolása „melegzsákokat” hoz létre, amelyek hőmérséklete tárolásra nem alkalmas.
A hűtőszekrény a gyorsan romló élelmiszerek tárolására szolgál, ne rakjunk bele hűtést nem igénylő termékeket. Az ajtónyitások során a hűtőszekrénybe bekerülő nedvesség gyakoribb leolvasztást tesz szükségessé. Ezen túl felesleges többletköltséget is okoz, hiszen lecsapódáskor a vízgőz rejtett hőjét a hűtőkészüléknek kell elvonnia.
Ha az ajtótömítő szalagja az ajtó kerülete mentén nem tömít kifogástalanul, a zárt ajtó ellenére lassú, de állandó levegőbeáramlás jön létre, ami folyamatosan „szállítja” a hűtőszekrény belsejébe nemcsak a hőt, hanem a nedvességet is. A készülék gyorsan bederesedik. Az ajtópántok beállításával vagy a tömítőszalagok cseréjével elháríthatjuk a hibát – energiát takaríthatunk meg.
Ha a hűtőlamellákra jég rakódott rá, automatikus leolvasztás hiányában, mi magunk gondoskodjunk az időnkénti leolvasztásról. A szekrény hátsó részén lévő géprészek a lakás helyzetétől függően rövidebb-hosszabb idő múlva beporosodnak. A lerakódó porréteg, majd később a lazán összetapadó porpamacsok jelentősen lerontják a kompresszor, a kondenzátor természetes hűtési viszonyait – többletfogyasztást idéznek elő.
A túl nagy hűtő- és fagyasztókészülékekben a fel nem használt tárolóteret állandóan lehűtve kell tartani. Ez szükségtelenül energiát és pénzt emészt fel. A legtakarékosabb üzemű hűtőszekrények fagyasztórekesz nélküliek. A csillagok száma szerint változik az energiaigény is. Városi háztartásokban az üzemeltetés energiaköltsége miatt célszerűbb friss, iparilag mélyhűtött élelmiszer megvásárlása.
A hűtő- és fagyasztókészülék felállítására lehetőleg hűvös helyet válasszunk ki, amely nincs napsütésnek kitéve, és nincs közelében tűzhely vagy egyéb fűtőtest. A magasabb környezeti hőmérséklet mindig megnövekedett energiaigényt is jelent. A hűtőszekrény mögötti levegőrést szabadon kell hagyni a melegáramlás céljára. A készülék mögötti hűtőbordákról melegáramlás indul el, ezért ha nem hagyunk a fal és a hűtőszekrény között elég rést, vagy ezt a rést a hűtőszekrény fölött letakarjuk, egyértelműen megnöveljük az energiafelhasználást. Szükséges tehát a jó átszellőzés.
A hűtőszekrény hátoldalán elhelyezett hűtőbordák elszennyeződése ugyanazt jelenti, mintha a fagyasztó berendezést meleg környezetben helyeznénk el, azaz a hűtőtérbe meleg levegőt szállítanánk, ezzel rontjuk a hűtőrendszer hatásfokát, és megnöveljük az áramfelhasználást. A csőkígyót ezért minden félévben tisztítani kell (a legjobb porszívóval leszívni a port). Hűtőszekrényben a hűtőtér közepes hőmérséklete +7 C. Ha ezt a hőmérsékletet +5 C-ra állítjuk be, akkor kb. 15%-kal több energiát fogyaszt.
Az októberi gázáremeléseket követően a villany a főzés esetében is kezd konkurálni a gázzal. Nem mindegy persze, hogy milyen módszert használunk. Vizet forralni például a legolcsóbban és leggyorsabban gyorsforralóval tudunk. Akinek nincs ilyenje, az időt és pénzt veszt. Fél liter vizet például egy gyorsforralóban kevesebb, mint két perc alatt fel lehet forralni, ami 22 fillérbe kerül. Mindez egy villanytűzhelyen hét percig tart, és 70 fillérbe kerül.
Háztartási gépeink sokszor akkor is fogyasztják a pénzünket, ha erre nem is gondolunk. Egyre több fogyasztót szerelnek fel ugyanis olyan berendezéssel, amely lehetővé teszi számára a készenléti üzemmódot, vagyis amikor látszólag ki van kapcsolva, ám rá van kötve az energiahálózatra. Példaként a tévékészülék említhető, amelyet ma már többnyire csak a távirányítóval kapcsolunk ki és be. Igaz, a készenléti üzemmódban a készülék csak mintegy 5–20 W-nyi energiát használ fel, ám ezt folyamatosan teszi. Összehasonlításképpen olyan ez, mintha folyamatosan egy 60 W-os villanykörtét égetnénk. (mi)
Energiatakarékos izzók
Lényeges pénzösszeget takaríthatunk meg a villanyszámlán azzal is, ha energiatakarékos izzókat használunk. Ezeknek akár 15-ször magasabb az élettartamuk, és 80 százalékkal alacsonyabb a fogyasztásuk, mint a rendes villanykörtéké. Igaz, az áruk többszörösen magasabb a klasszikus körtékhez képest, ám napi három órányi világítás mellett fél év alatt megtérül. Öt energiatakarékos izzó használatával évente akár 2 ezer koronát is megtakaríthatunk. (ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.