Az ellenzék élesen bírálta Peter Pellegrinit, amiért lezárta a költségvetésről szóló vitát, és így nem engedte szóhoz jutni a képviselőket
Pellegrini megkerülte az ellenzéket, majd berekesztette a parlamenti ülést
Peter Pellegrini (Hlas) házelnök véget vetett az ellenzék időhúzási stratégiájának. Annak ellenére, hogy több ellenzéki képviselő is szót kért, egy ügyrendi javaslattal lezárták a vitát, majd elfogadták a költségvetési javaslatot. Michal Šimečka (PS) szerint a koalíció „megerőszakolta a demokratikus elveket”, ezért az Alkotmánybírósághoz fordulnak.
Csütörtökön részletesen beszámoltunk arról, hogyan próbálták húzni az időt Szlovákia mozgalom képviselői, azzal a céllal, hogy a parlament idén már ne tudjon szavazni a jövő évi állami költségvetésről. Terjedelmes módosító javaslatokat olvastak fel, amelyekkel kapcsolatban a házszabály nem határoz meg konkrét időkeretet, így fordulhatott elő, hogy Grendel Gábor, Roman Mikulec vagy éppen Peter Pollák órákon keresztül a pulpitusnál álltak. Annak ellenére, hogy Pellegriniék megszavazták a szünet nélküli tárgyalást (tehát a plénum éjjel is ülésezett), az időhúzási stratégia beválni látszott. A vitába még több tíz ellenzéki képviselő be volt jelentkezve, többen a Szlovákia mozgalomból is, és Igor Matovič pártelnök jelezte, van még a tarsolyukban néhány hosszadalmas módosító javaslat.
A koalíció azonban még idén el akarta fogadni a költségvetést. Robert Fico (Smer) miniszterelnök ezt nevezte a legfőbb prioritásnak, ezért felszólította Pellegrinit, tegye meg a szükséges lépéseket. Hogy mit értett ez alatt, nem pontosította.
A házelnök végül csütörtökön, a kora esti órákban előállt egy ügyrendi javaslattal, amelynek értelmében berekesztették a parlamenti vitát, és azonnal rá is tértek a szavazásra. A költségvetés elfogadását mind a 79 koalíciós képviselő támogatta.
Az állam érdekében?
Pellegrini a vita berekesztése előtt úgy fogalmazott, „a költségvetés többet ér, mint amit itt az ellenzék előad”. Megjegyezte, kemény döntés ez a koalíció részéről, amiért kritizálni is fogják őket, de szerinte az állam érdekében cselekedtek.
Grendel felszólította a parlament elnökét a házszabály betartására, de a koalíció akkor is rátért a szavazásra. Az ellenzék tiltakozásképpen kivonult a plénumból, a javaslat megszavazásakor nem tartózkodtak a teremben.
Péntek reggel közös sajtótájékoztatót tartott a három ellenzéki pártelnök, Michal Šimečka (PS), Richard Sulík (SaS) és Milan Majerksý (KDH). A Szlovákia mozgalom képviselői közül senki sem jelent meg, mivel az imént felsorolt három párt már egy ideje nem hajlandó közösséget vállalni Matovičékkal. Az utóbbi hetekben szervezett tüntetéseken sem egyeztek bele, hogy a Szlovákia mozgalom képviselői felmenjenek a színpadra.
„Mečiar szelleme”
Šimečka szerint csütörtök este a plénumban „érezni lehetett Vladimír Mečiar szellemét”, és a képviselők újra átélhették a „hosszú kések éjszakáját”. A pártelnök a parlament 1994-es alakuló ülésére célzott, amely során a Mečiar által vezetett koalíció egyetlen éjszaka alatt leváltott számos közigazgatásban dolgozó vezetőt, és helyükre a saját embereiket ültették.
„A koalíció most újra megerőszakolta a demokratikus elveket”
– jegyezte meg, hozzátéve, hogy Pellegriniből cenzor lett, hiszen nem hagyta szóhoz jutni az ellenzéki képviselőket. Éppen ezért az Alkotmánybírósághoz fordulnak, mivel meg vannak győződve, hogy a koalíció megsértette az ellenzéki képviselők alkotmányos jogait.
Majerský hangsúlyozta, a képviselőik tárgyilagos és szakmai vitát szerettek volna folytatni a költségvetésről, éppen ezért elfogadhatatlan, hogy Pellegrini nem hagyta őket szóhoz jutni, pusztán azért, mert Matovičék értelmetlen obstrukciókkal álltak elő.
„Olyan nem történhet meg, hogy bennünket büntetnek mások miatt”
– közölte.
Sulík hozzátette, ha az Alkotmánybíróság kimondja, hogy Pellegrini valóban törvénysértést követett el, megpróbálják őt leváltani a parlamentben.
Igor Matovič viszont nem várna az Alkotmánybíróság döntésére. Pénteken ő is sajtótájékoztatót tartott, amelyen kiemelte, a házelnök pontosan tudta, hogy a lépéseivel megszegi a házszabályt, ennek ellenére mégis megtette.
„Peter Pellegrini brutális módon, tudatosan törvényt szegett, így nincs keresnivalója a második legnagyobb közjogi méltóság székében”
– vélekedett a Szlovákia mozgalom elnöke.
Megszegett ígéret?
Šimečkáék eközben bejelentették, hogy január második hetében újabb tüntetést szerveznek a Speciális Ügyészség (ÚŠP) eltörlésének szándéka miatt. Elvileg ekkor kellene folytatódnia a parlament ülésének, amelyen az említett javaslatra is sor kerülhet. A koalíció eredetileg még idén szerette volna elfogadni a törvénymódosítást, de az ellenzéki obstrukciónak köszönhetően erre már nem kerül sor.
Pellegrini a plénumban ki is jelentette, hogy az ÚŠP-ről szóló vita csak januárban kezdődik, ennek ellenére a költségvetés elfogadása után még szóhoz engedte Boris Susko (Smer) igazságügyi minisztert, a javaslat beterjesztőjét, aki így elmondhatta a bevezető beszédét. Az ellenzék szerint Pellegrini ezzel megszegte az ígéretét.
„Nem értem, miért nem hallgathatnánk meg az indoklást már most”
– válaszolta a házelnök az ellenzék felvetésére.
Ondrej Dostál (SaS) attól tartott, hogy ha Pellegrini most megnyitja a vitát, januárban már nem engedi szóhoz jutni az ellenzéki képviselőket. A Hlas vezetője azonban leszögezte, újra lesz lehetőség a vitára januárban, majd berekesztette az ülést.
Az ellenzéki képviselők közül 59-en kértek szót az ÚŠP-ről szóló tárgyalás során, így valószínűsíthető, hogy az időhúzási stratégia folytatódik. Kérdés, mit lép erre a koalíció, illetve lehetővé-e teszi az ellenzéki obstrukciókat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.