Rések az információs pajzson?

trump kp

A Trump-adminisztrációt hatalomra kerülése óta az elitellenesség és a korábban bevált normákkal való szembehelyezkedés jellemezte. Donald Trump eddigi döntései alapján valamiféle antikonzervatív-konzervatív hibrid „rendszerben” gondolkodik – ha van egyáltalán bármi rendszer a döntéseiben. A korábbi rendszerekkel való szembehelyezkedése azon túl, hogy jelképes cselekedetekben ölt testet, abszolút módon fordul szembe mindennel. Ilyen jelkép a kommunikációs normák felrúgása is. Ezen a téren a legszembetűnőbb eset eddig a nem is olyan régen kirobbant Signal-botrány.

A történet lényege, hogy 2025 márciusában Jeffrey Goldberg, a The Atlantic amerikai magazin főszerkesztője véletlenül bekerült egy csoportba a Signal alkalmazáson, amelyet amerikai kormánytisztviselők hoztak létre. A csoport tagjai között volt J. D. Vance alelnök, Pete Hegseth védelmi miniszter és még kb. az amerikai nemzetbiztonság krémje. Goldberget Michael Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó hívta be a csoportba, kijelentése szerint véletlenül, és egyik tag sem vette észre, hogy az újságíró is közöttük volt, mikor elkezdtek megbeszélni bizalmas információkat támadásokról a jemeni hútik ellen. Az eset komoly aggályokat támaszt a Trump-adminisztráció vezetőivel szemben a kommunikáció biztonsága és az adatkezelés területén. Az esetet kritizálók felhívták a figyelmet arra, hogy az USA nemzetbiztonsági vezetői hanyagságból olyan helyzetet teremtettek, amikor már nemcsak a szövetséges országok, hanem az USA kormányának szövetségi szervezetei – mint a CIA, NSA, FBI – is aggodalmukat fogalmazzák meg azon a téren, hogy az új vezetés komolyan veszi-e a nemzetbiztonságot.

Ugyanakkor mélyebben megvizsgálva az esetet egy még aggasztóbb tényre is fény derült. A konverzációban részt vevők ugyanis trendszerszerűen gondolkodnak. Nem az előírásokra és a hosszú, több évtizedes tapasztalatokra támaszkodnak, hanem a legaktuálisabb trendekre, ami a nemzetbiztonság terültén nem feltétlenül bölcs döntés. Az esetet megelőzően ugyanis egy kínai adatfeltörést követően az FBI lakossági felhívást tett közzé, hogy amennyiben módjában áll, az sms helyett a polgárok használják a Signal nevű applikációt.

Elsőre úgy tűnhet, hogy a kormány szándékosan tereli a polgárait olyan irányba, hogy könnyebben lehallgathassa őket. Az elmúlt évtizedben ugyanis globális jelenséggé vált, hogy a kormányok a kommunikációtitkosítással szembehelyezkednek. Mindez egyébként a 9/11 utáni „terroristavadász” időszak egy jellemzője lett.

De feltételezhető, hogy a vezetők ahelyett, hogy más, nem polgári eszközt választottak volna, egyszerűen csak követték az FBI tanácsát. A Signal egyébként valóban az egyik legjobb, sőt piacvezető titkosított kommunikációs eszköz, fejlesztése progresszív, előremutató. De ami mégis lényeges, hogy egy civil eszköz, és ha valaki a telefonján használja, az olyan lehallgató eszközöktől, mint a Pegazus, nincs védve, és nincs arra bizonyítékunk, hogy Oroszország nem használja ezt az eszközt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?