Pedagógus-béremelés: nincs egyetértés

Hallani sem akar az önkormányzatok alá tartozó pedagógusok szeptemberben esedékes újabb 6%-os bér-emeléséről a ZMOS. A szer-vezet állítja, évek óta az aján-lottnál jóval magasabb ösz-szeggel támogatja a regionális iskolahálózatot, az őszi bér-emelésre pedig nincs pénze.Pozsony.

Hallani sem akar az önkormányzatok alá tartozó pedagógusok szeptemberben esedékes újabb 6%-os bér-emeléséről a ZMOS. A szer-vezet állítja, évek óta az aján-lottnál jóval magasabb ösz-szeggel támogatja a regionális iskolahálózatot, az őszi bér-emelésre pedig nincs pénze.

Pozsony. Michal Sýkora, a Szlovákiai Városok és Falvak Társulásának (ZMOS) elnöke megismételte, hogy továbbra is elutasítják az óvodák, a művészeti iskolák, a kollégiumok, a szabadidőközpontok és az iskolai klubok pedagógusainak szeptemberben esedékes 6%-os béremelését. Azzal érvelnek, hogy az önkormányzatok idei költségvetésének összeállításakor nem számoltak a béremeléssel, ezért nincs rá fedezetük. „Készek vagyunk viszont garantálni a januárban esedékes 6%-os béremeléseket a választási ciklus végéig” – mondta a ZMOS elnöke. Sýkora félrevezetőnek tartja azokat a kijelentéseket, melyek szerint a most szeptemberben tervezett emeléshez szükséges 7,3–8 millió eurót elő tudnák teremteni. „Az önkormányzatok az ajánlottnál évek óta jóval magasabb összeget fordítanak az igazgatásuk alá tartozó oktatási intézményekre. 2013-ban több mint 268 milliót, 2014-ben több mint 278 milliót, 2015-ben pedig több mint 226 millió eurót” – állítja Sýkora. Ennek ellenére a ZMOS nem hajlandó átengedni ezeket az oktatási intézményeket az oktatási minisztérium hatáskörébe. Az önkormányzatok jelenleg az osztalékadó 40%-át fordíthatják ezekre az intézményekre.

Pavel Ondek, az Oktatási és Tudományos Dolgozók Szakszervezetének (OZPSaV) elnöke szerint a ZMOS számai reálisak, de ezeket a pluszpénzeket nem a bérekre, hanem általában az épületek felújítására és fejlesztésére költötték. „Az előrejelzések alapján 2017-ben az osztalékadó összege várhatóan több mint 1,7 milliárd euró lesz, ebből fedezni lehet a béremelést” – közölte Pavel Ondek, aki a pénzt és az azzal járó hatalmat látja a mögött, hogy a ZMOS egyrészt állítja, rengeteg pénzt és energiát fordítanak a hatáskörükbe tartozó oktatási intézmények működtetésére, másrészt viszont nem hajlandók lemondani róluk, és átengedni őket az oktatási tárcának. „Komoly összegről döntenek, viszont, ha ezek az intézmények is a tárca alá tartoznának, ahogyan az alapiskolák, akkor az önkormányzatok csak közvetítő szerepet töltenének be” – zárta Ondek.

Az oktatási minisztérium közölte, kitart korábbi álláspontja mellett, amely szerint Peter Plavčan mindent elkövet azért, hogy a szeptember 1-jén esedékes 6%-os béremelés minden pedagógiai alkalmazottra vonatkozzon, ezt pedig kormányrendeleten keresztül vinné át.

A szakszervezet május végéig kivár, ha addig nem rendeződik a szeptemberi béremelés ügye, akkor a törvényes kereteken belül fognak tiltakozni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?