Parlamenti ülés kérdőjelekkel

Pozsony |

<p>Rejtélyes ok miatt, hirtelen összehívott parlamenti ülés. Ok nélkül csütörtökről keddre előrehozott kormányülés. A két döntés hátterében a Čentéš-ügy meggyorsítása állhat. A miniszterelnök nem zárta ki ezt a lehetőséget.</p>

 

A történet a hétvégén kezdődött, amikor Pavol Paška három államfői vétót kapott törvény miatt mára rendkívüli ülést hívott össze. Ez merőben szokatlan, ugyanis a rendes ülés két hét múlva kezdődik, egyik jogszabály sem olyan jellegű, hogy pár napon belül ismét el kellene fogadni. Az ellenzék arra gyanakszik, hogy a rendkívüli ülésnek teljesen más célja van: a kormány gyorsított eljárásban szeretné átnyomni a parlamenten a múlt héten bemutatott, az Alkotmánybíróság szervezéséről szóló törvény módosítását. Ennek célja, hogy Jozef Čentéš beadványának ügyében dönthessen a jelenleg elfogultsági panaszok miatt megbénított testület. Robert Fico kormányfő múlt héten még azt mondta, nem fogják gyorsított eljárásban tárgyalni a tervezetet, időt hagynak arra, hogy az esetleges problémás pontokat megbeszéljék. Könnyen lehet, hogy pár nap alatt 180 fokot fordult a véleménye. Ezt támasztja alá az is, hogy tegnap reggel még úgy volt, a szerdai államünnep helyett csütörtökön ülésezik a kabinet, ám az ülést áttették keddre. Ahhoz, hogy a parlament gyorsított eljárásban tárgyaljon egy törvényt, a kormánynak kell javasolnia – ezt teheti meg ma.Lapunk kérdésére a kormányhivatal nem zárta ki ezt az eshetőséget. Mivel múlt hét óta megváltozott a helyzet, az ellenzék is ismertette álláspontját, a kormány a keddi rendes ülésen dönt a következő lépésekről – áll a hivatal reakciójában. Az ellenzék szerint egy ilyen fontos tervezetet nem lehet pár nap alatt „végigverni” a törvényhozáson. Lucia Žitňanská (SDKÚ) volt igazságügyi miniszter szerint, ha a parlament gyorsított eljárásban fogadja el a módosítást, akkor ez újabb bonyodalmakhoz vezet, mivel a kormányhatalom egy folyó bírósági ügybe szólna bele, amivel a törvénymódosítás retroaktív lenne. Ha a kabinet ugyanis tartaná magát eredeti elképzeléséhez, akkor legkorábban csak nyár végén léphetne életbe a törvénymódosítás. Čentéš beadványa – melyben azt kifogásolta, hogy az államfő nem nevezte ki őt főügyésznek – év eleje óta fekszik az Alkotmánybíróságon, amely azért nem tudott dönteni róla, mivel a két fél, Čentéš, illetve Ivan Gašparovič sorban adták be elfogultsági panaszaikat az alkotmánybírák ellen. Jelenleg már csak egy bíró van, aki ellen nem emeltek kifogást, ám a döntést egy háromtagú szenátusnak kell meghoznia. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?