Panelsztori Szlovákiában

1994-ben három szlovákiai városban – Pozsonyban, Besztercebányán és Kassán – kiválasztottak egy-egy panelházat, amelyet francia tervek és technológiák alapján teljesen felújítottak. A házanként több mint 30 millió koronás beruházást az Európai Unió finanszírozta; a terv az volt, hogy a sikeres kísérlet után országos panelrehabilitációs programot hirdetnek.

Egy szerencsés lakóközösség

A pozsonyi štrkoveci tó közelében álló PHARE-támogatásból felújított panelház színes homlokzata és hófehér nyílászárói már messziről elárulják, hogy ebben a több mint 40 éves házban az átlagosnál jobb feltételek között élnek a lakók. Dana asszony kétszobás lakásában a legnagyobb téli hidegben is csak közepes fokozaton tartja a radiátor állító gombját, a tökéletes szigetelésnek köszönhetően a hálószobában szinte fűteni sem kell. Évente kb. 30 százalékkal fizet kevesebbet a hőszolgáltatásért, mint a szomszédos házak lakói. „Minket annak idején senki sem kérdezett meg, hogy akarjuk-e a felújítást vagy sem. Fél évig kalapáltak, vágtak, bontottak, festettek; bizony a lakók idegeire ment az építkezés, de ma már az itt élők többsége elismeri, érdemes volt kibírni a kis kényelmetlenséget, pláne hogy az egész felújításért egy fillért sem fizettünk” – mondja a nyugdíjas hölgy, aki inkább a mindig panaszkodók kategóriájába sorolja azokat, akik szerint az ablakokat annak idején nem tökéletesen rögzítették, így itt-ott bizony szelelnek. A háztömböt háromszoros szigetelő anyaggal borították be, kicserélték az összes nyílászárót, nemcsak a lakásokban, hanem a közös terekben is. Műanyag ablakokkal fedték be a nyitott erkélyeket, új radiátorokat szereltek fel, felújítottak vagy kicseréltek minden belső vezetéket. A lakók szerint a munkák befejezése után több tucat szlovákiai polgármester tartott terepszemlét a házban, a tömeges felújítás azonban nem kezdődött meg, országos panelrehabilitációs program pedig azóta sem létezik.

Szlovákiában kb. 1,6 millió lakás van, ezek 96 százaléka 1945 után épült. A lakások 85 százaléka tömegépítkezés, a panelházak építése főleg 1960-tól kezdődően indult meg, és a 90-es évekig tartott. Szakértők általános véleménye szerint a panelházak szerkezete gond nélkül kibírja a száz évet, a 30 évesnél idősebb épületek azonban teljes felújításra szorulnak. Statisztikai adatok szerint országszerte több mint 255 ezer lakást kellene rekonstruálni.

Mi kell ahhoz, hogy megszépüljön egy ház?

Egy 40 éves, 35 lakásos panelház teljes felújítási költsége meghaladja a 30 millió koronát. A munkálatokat általában több lépésben hajtják végre. Cserélni kell a belső vezetékeket (gáz-, víz-, villanyvezetékek, központi fűtés) – itt nagyon fontos a mérők felszerelése, hogy minden lakásban külön és pontosan mérhető legyen a felhasznált víz, villany, energia mennyisége. Általában aktuális a felvonók cseréje vagy teljes rekonstrukciója. Cserélni vagy felújítani kell a levegőző rendszert. Az egyik legfontosabb lépés a háztömb teljes külső szigetelése. Az ablakokon szökik el az elillanó hő 40-50 százaléka. A szigeteletlen falak engedik ki az elveszített hő 30-35 százalékát, a tető a 10-20 százalékot, a tartószerkezet az 5-10 százalékot és a rossz padló miatt is veszíthetünk 5-15 százalékot.

A városokban számtalan lakótelepen folynak munkák; egyre több cég vállal hőszigetelést. Többféle szigetelési módszer létezik; a legdivatosabb a kapcsolt technológia, amikor a szigetelő réteget ráragasztják az épület felületére, erre rögzítenek egy hálót, majd a vakolatot. „Terranova és Baumit technológiával dolgozunk, az elmúlt években a régi és az új házaknál is ezek váltak be a leginkább. Négyzetméterenként 1100 koronáért vállaljuk a szigetelést és a festést, ehhez jön még az állványozás és a szállítás költsége. Egy nagyobb lakótömbnél az alapos és teljes szigetelést 2-3 hónap alatt tudjuk elvégezni”– mondja Ladislav Papp, Pozsony egyik legnagyobb építőipari cégének vezetője. A szakemberek figyelmeztetnek, nagyon sok tapasztalatlan cég vállal szigetelési munkát, ha azonban a lakók nem akarják, hogy néhány év múlva leváljon a házukról a szigetelő réteg, ajánlatos a technológiákat jól ismerő, erre a munkára engedéllyel rendelkező építőipari cégre bízni a felújítást.

Állami segítség a tömbházak felújítására

Az építésügyi és régiófejlesztési minisztérium minden évben elkülönít egy bizonyos összeget a bérházak felújítására, erre a vissza nem térítendő támogatásra azonban pályázhatnak a téglaházak lakásközösségei, tulajdonosai is. A támogatást olyan épület- vagy szerkezeti hibák elhárítására lehet fordítani, amelyek a rosszul megválasztott építőelemek vagy technológiák számlájára írhatók. Ez elsősorban a lakóházak külső burkolatának felújítását, hőszigetelését, esetleg a közös területek, a lépcsőházak vagy az erkélyek kijavítását jelenti. „Lakóközösségek, a lakástulajdonosok közössége, lakásszövetkezetek folyamodhatnak ezért a támogatásért. Több feltételnek kell természetesen megfelelni: az összköltségek 50 százalékára kérhető a minisztériumi támogatás, egy négyzetméterre legfeljebb 450 korona igényelhető. A kérvényező lakóközösségnek bizonyos önrésszel is rendelkeznie kell, szakértői véleményre is szükség van ahhoz, hogy igazolják, létezik a szerkezeti hiba. A kérvényeket 2000-től vesszük nyilvántartásba, idén erre a célra mintegy 170 millió korona állt rendelkezésre. Több mint 250 kérvény érkezett, nem tudtunk minden igényt kielégíteni” – nyilatkozta lapunknak Szabó Mónika, az építésügyi tárca sajtóosztályának munkatársa.

Az Állami Lakásfejlesztési Alapnál is pályázhatnak a panelfelújításra készülők. Itt rendkívül kedvező kamatozású kölcsönt kaphatnak a háztömbökben élők. Húszéves futamidejű hitelről van szó minimum 2,7 százalékos kamattal. Egy négyzetméterre 8 ezer korona igényelhető, de a hitel nagysága nem haladhatja meg az összköltségek 80 százalékát. A pénz hőszigetelésre, a lépcsőházak és a közös terek felújítására használható fel. A lakásfejlesztési alap 2005-ben 250 millió koronát fordított háztömbfelújításra. Mivel az állami támogatás egy házra csak egyetlen egyszer igényelhető, érdemes meggondolni a teljes felújítást.

Az állami támogatást nem könnyű megszerezni. Mivel a szükséges engedélyek, igazolások beszerzése akár hónapokig is eltarthat, jobb minél előbb hozzákezdeni az okmányok begyűjtéséhez. A kérvényt hivatalos nyomtatványon, az illetékes kerületi építésügyi hivatalhoz (Krajský stavebný úrad) február végéig kell benyújtani a következő mellékletek csatolásával:

a kérvényező (lakóközösség, lakástulajdonosok közössége, lakásszövetkezet) dokumentumokkal alátámasztott adatai,

érvényes építkezési engedély,

tulajdonjogot igazoló dokumentum,

a befizetéseket igazoló dokumentum,

műszaki jelentés a ház állapotáról,

építési terv,

költségvetés,

saját anyagi forrás igazolása,

számla igazolása,

igazolás arról, hogy a lakóközösség legalább 6 hónapja rendelkezik a fenntartási költségekre, működtetésre és javításra szánt pénzalappal,

szakértői vélemény a javítás szükségességéről,

tulajdonlap,

becsületbeli nyilatkozat arról, hogy a kérvényezőnek nincs tartozása az állami költségvetés felé.

A hatóságok kérhetik továbbá a jegyzőkönyvet arról, hogy versenypályázat útján választották ki a munkát elvégző céget, illetve az adott céggel megkötött szerződést.

Az Európai Unió újonnan csatlakozott országai szeretnék elérni, hogy a közösség a következő években támogassa a panelnegyedek felújítását. Az EU illetékesei szerint arra nincs sok esély, hogy a házakat uniós forrásból rehabilitálják, az EU a 2007–2013-as költségvetéséből azonban segíthet javítani a lakótelepeken a szolgáltatások és az életkörülmények fejlesztését, hozzájárulhat a hőszigetelés költségeihez, és az is elképzelhető, hogy támogatja a villany- és vízvezetékek korszerűsítését. Konkrét elképzelés azonban ezzel kapcsolatban egyelőre nincs.

Kölcsön lakóközösségeknek házfelújításra

Szlovák Takarékpénztár – a kölcsön minimális összege 500 ezer korona, maximális összege 25 millió korona lakóházanként. Egy lakásra azonban maximum 250 ezer koronás kölcsön igényelhető. A kölcsön futamideje 4-20 év.

Tatra Bank – lakóházanként minimum 3 millió korona kölcsön igényelhető, maximális összeg nincs. A kamatot egyénileg határozzák meg; ez általában 5,5 százalék.

UniBank – 100 ezer és 1 millió korona között nyújt jelzáloghitelt a lakóközösségeknek 1-10 év futamidőre.

OTP Bank: A lakóközösség klasszikus kölcsönt és jelzáloghitelt is kaphat.

Volksbank (Ľudová banka) – jelzálogkölcsönként igényelhető felújítási hitel.

Istrobank – Obnova néven indított programot a háztömbök felújításának segítésére, a minimálisan igényelhető összeg 200 ezer korona, maximum nincs. A futamidő 15 év.

ČSOB – jelzáloghitelként működő kölcsön.

Általános Hitelbank (VÚB) – állami kezességet igénylő, tízéves futamidejű speciális kölcsön a lakóközösségek számára.

HVB Bank – a bank hajlandó finanszírozni akár a felújítás 100 százalékát is. A minimális kölcsön összege 250 ezer korona, a kamat 4 százalék körül mozog. Az egy lakásra jutó adósságállomány azonban nem haladhatja meg a 300 ezer koronát.

Kérvényezhető kölcsön a lakásépítési pénztáraknál is; a kérvényezőket egyénileg bírálják el.

(Forrás: SME)

Némi külföldi kitekintés

Németországban oldották meg leggyorsabban és leghatékonyabban a panelházak rekonstrukcióját. Az eddigi felújítások három és fél milliárd eurós költségét teljes mértékben az állam vállalta magára, mivel a panelházakat nem adták el a lakóknak, hanem önkormányzati tulajdonban maradtak. Kelet-Berlinben mára felújították a panelházak 85 százalékát. Ugyanakkor az ország egyesítése óta több mint egymillió lakás áll üresen Németország keleti részében, mivel az emberek nyugatra költöztek. Az országban egyre többen kérdőjelezik meg a panelfelújítási program értelmét.

Magyarországon 2001 óta csaknem 50 ezer panellakás rehabilitációját végezték el. Ilyen tempóban tíz év alatt rendezni lehetne a tömbházak gondjait. A teljes felújítási program költségének egyharmadát a lakóközösségek állják. További egyharmadra a központi költségvetésből lehet pályázni, a szerencsésebb régiókban pedig az önkormányzat saját forrásokból is hozzájárul egyharmad résszel a teljes felújításhoz. Mivel azonban az előkészítés is nagyon költséges, a tízlakásosnál nagyobb panelházaknál előkészítési költség is igényelhető az államtól. Ennek az összegnek a kétharmada nyerhető el pályázat útján – lakásonként maximum 4000 forint.

A vajdasági lakók csakis saját magukra számíthatnak, közös pénzből kellene kigazdálkodni a háztömbök felújításához szükséges összeget. Erre azonban a volt Jugoszlávia területén nagyon kevés embernek van pénze, így a házak többsége siralmas állapotban van.

Kárpátalján is hasonló a helyzet: Ungváron és Munkácson a lakosság kb. egyharmada él panellakásban, a házgyári elemekből készített lakásokat a 70-es években 25 évre tervezték, ezután teljesen fel kellett volna újítani őket. Többségüket azonban még csak nem is javították, jelenleg rettenetes állapotban vannak. Ukrajna kormánya ugyan kidolgozott egy programot a panelházak felújítására, ennek alapján azonban a lakóknak is részesedést kellene vállalniuk a felújítás költségeiben. Kárpátalja panelvárosainak lakói azonban nagyrészt munkanélküliek, akik képtelenek kifizetni ekkora költséget.

A háztömb-rehabilitáció előkészítése

Első lépésként el kell készíteni a házak diagnosztikai és energetikai auditját:

a lakásokkal kapcsolatos összes számlát, adatot össze kell gyűjteni (pontosan ki kell mutatni, mennyi energiát fogyasztanak a lakásokban, mennyit fizetnek a lakók a vízért, a gázért, a fűtésért),

az energetikai audítor (a lista megtalálható a Slovenská energetická agentúra honlapján) elvégzi a felmérést – termokamerával vagy szabad szemmel megállapítja a hibákat, felméri a ház teljes állapotát,

az audit alapján kiszámolják, mennyi hő illan el a házból,

az audítor kidolgozza a szükséges munkálatok menetét, és pontosan kiszámolja a befektetés megtérülési idejét.

Az audit általában mindig ugyanazzal a megállapítással ér véget:

szükséges a fűtési rendszer teljes modernizálása,

ajánlott az ablakok, a nyílászárók felújítása vagy cseréje,

ajánlott a külső falfelületek szigetelése,

ajánlott a tető szigetelése vagy újraszigetelése.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?