<p>A szombati választásokon negyven megyei képviselői helyet szerzett a Magyar Koalíció Pártja. Ez tizennyolccal kevesebb, mint négy éve, de harmincnyolccal több, mint a Híd párt két képviselői helye. Csáky Pál pártelnökkel beszélgettünk.</p>
Óvatos sikernek tartják a megyei választásokat
Sikernek vagy vereségnek tartják az eredményt?
Óvatos győzelemként lehet értékelni, a mandátumok számának csökkenésénél figyelembe vehetjük, hogy néhány választókörzetben hátrányunkra változtatták meg a játékszabályokat. Az alacsonyabb részvételhez hozzájárult az apátia is, több régióban nehéz helyzetben élnek, és nem igazán érdekli az embereket a politika. A részvételi arányt és az elért eredményünket negatívan befolyásolta az is, hogy az emberek nem érzik magukénak a megyéket a jelenlegi határaikkal, és természetesen az is, hogy most először indult velünk szemben egy szervezett erő, amelynek jelöltjei négy évvel ezelőtt még a mi listánkon szerepeltek. Ennek ellenére én jónak tartom az eredményt.
Nagyszombat megyében akár a jobboldal is irányíthatna, ha az MKP a KDH-SDKÚ koalíció színeiben bejutott képviselőkkel egyezne meg. Mindenképpen a Smer vezette koalíció mellé állnak?
Tárgyalások folynak majd erről a kérdésről, s csak később születik döntés. Ez a megyei képviselet hatáskörébe tartozik.
Nem furcsa, hogy Tibor Mikuš személyében az MKP olyan jelöltet támogatott, aki mögé beállt a Szlovák Nemzeti Párt is?
Tibor Mikušnak, de Mikuláš Dzurindának, Ján Figeľnek, Pavol Hrušovskýnak is vannak néha furcsa gondolatai, nézetei. Ha azt várjuk, hogy olyan szlovákokkal tudunk majd együttműködni, akik teljesen megfelelnek elvárásainknak, akkor még nagyon sokáig kell várnunk.
Nyitra megyében újra szlovák nagykoalícióval találta szemben magát az MKP. Az elmúlt négy év során ezt a szlovák egységet nem lehetett, nem kellett volna megbontani?
Nyitra megyében az a legnagyobb probléma, hogy az SDKÚ is és a kereszténydemokraták is nemzetileg eléggé elkötelezettek, és nem mernek szembe helyezkedni azzal a politikai és nem politikai nacionalista hullámmal, amely Nyitra megyében kitapintható. A nem politikai nacionalista hullám alatt például az erős egyházi befolyást is értem. Ez szerintem hiba, és remélem, hogy négy év múlva ez meg fog változni.
Nem lenne szerencsésebb olyan stratégiát kialakítani, hogy négy év múlva már egyszerűbb legyen koalíciót kötni valamelyik szlovák párttal akár Nyitrán, akár más megyékben?
Ennek a kérdésnek a megítélésénél a mi érdekeinket kell szem előtt tartani. Mi vagyunk az egyetlen magyar párt Szlovákiában, és ez a magyar párt, miután erős, és jó pozíciói vannak, koalícióképes több irányban is. Az a kérdés, hogy mikor érdemes, és mikor nem érdemes koalíciót kötni. Az elnökök esetében érdemes volt nyílt vagy kevésbé nyílt koalíciót kötni. Ha Pavol Frešo Pozsonyban győz, akkor akár négy megyében az általunk is támogatott jelölt győzhet. A képviselőválasztás esetében nem mindig fizetődik ki ez, hiszen a koalíció azt is jelenti, hogy saját pozíciónkból is engedünk, és ha valahol erősek vagyunk, ott nem okos dolog ezt megtenni. Szerintem egy ilyen választási rendszernél a mi stratégiánk helyes volt.
Nyitra megyében viszont ez a stratégia oda vezet, hogy csak a komáromi és az új párkányi választókörzetből sikerül képviselőket küldeniük a megyei parlamentbe. Sem a Lévai járásban, és újabban már az érsekújvári választókörzetben sincs esélyük. Nem lenne kifizetődőbb esetleg 1-2 helyet feláldozni a megye déli részén, hogy a kissé északabbra fekvő területeken is sikerrel indulhassanak?
Szerintem mind a lévai, mind az érsekújvári kollégák jó eredményt értek el, igaz, hogy nem jutottak mandátumhoz. Ezt még alaposabban elemezni kell, de ebben a megyében az SDKÚ és a KDH nacionalizmusa a legnagyobb akadály.
Nem ellentmondás a párt politikájában, hogy megyei szinten inkább a koalíciós pártokhoz közelít, miközben országos szinten ellenzéki pártként határozza meg önmagát?
Az országos politikában ellenzéki párt vagyunk, a helyi és regionális politika viszont másról szól. Németországban és Ausztriában sincs ez másképp, amelyek szövetségi rendszerben működnek. A helyi és a regionális koalíciók ott is eltérnek az országostól. Így van ez Szlovákiában is, de én szeretnék ezen változtatni. Úgy egyeztünk meg Mikuláš Dzurindával, az SDKÚ és Ján Figeľlel a KDH elnökével, hogy a következő megyei választások előtt ezzel foglalkozni fogunk, ha még akkor is pártjaink vezetői leszünk.
Milyen mértékben befolyásolta az MKP eredményeit ön szerint a Híd?
Mindenki, aki futballozik, tudja, hogy a futballt gólokra játsszák, ugyanígy a választások sikerességét az elnyert mandátumokban mérik. Mi negyven mandátumot szereztünk, a többit nem kommentálom. Az MKP gyöngének tartott jelöltjei is megverték a függetleneket, vagy a Híd-Most képviselőjelöltjeit is. Szerintem a választók nem akarnak megosztottságot. Sokan úgy érzik, hogy a Híd mögött a Smer áll, illetve az az akarat, hogy a Smernek legyenek „jó magyarjai”. Ez ugyanaz az elképzelés, mint annak idején a Gyimesi-párt esetében volt, amelyet Mečiar talált ki magának.
A teljes cikk csütörtöki nyomtatott kiadásunkban olvasható.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.