Pozsony. Elégedettek is, meg nem is a polgári szervezetek az oktatásügyi minisztériummal folyatott, az információkhoz való szabad hozzáférésről rendelkező törvény tervezett módosításáról szóló csütörtöki tárgyalás eredményével.
Ötöt úgy-ahogy, kettőt egyelőre nem
Pozsony. Elégedettek is, meg nem is a polgári szervezetek az oktatásügyi minisztériummal folyatott, az információkhoz való szabad hozzáférésről rendelkező törvény tervezett módosításáról szóló csütörtöki tárgyalás eredményével.
Hét ballépéséből ugyanis ötöt úgy-ahogy orvosolt Milan Ftáčnik tárcavezető, aki – saját bevallása szerint – maga sem volt megelégedve a hivatalnokai által kidolgozott módosító tervezettel. A miniszter munkacsoportja a jó törvényért síkraszálló kezdeményezés és a Helyi Demokráciáért nevű szervezet képviselőivel ült tárgyalóasztalhoz. „A miniszter úr figyelmesen hallgatott bennünket, és megdöbbenve tudatosította például, hogy a tervezet szerint szűkülne az információköteles intézmények köre. Egyetértett velünk, hogy a jogszabálynak az összes állami intézményre kell vonatkoznia” – árulta el lapunknak Vladimír Pirošík, a kezdeményezés jogásza, aki szerint a polgári szervezetek logikusan érveltek, és mivel „Ftáčnik informatikus és logisztikával foglalkozó szakember megértette és elfogadta az észrevételeket”. A csütörtöki vita eredményeképpen továbbra is lehet majd telefonon kérni információkat, a válaszadás határideje 10 nap maradt (tavaly az egyes minisztériumokhoz benyújtott 8000 kérelem több mint 90%-át sikerült 10 nap alatt elintézni, tehát nem indokolt a határidő kitolása). A hozzáférhető információk körét nem korlátozzák az egyes intézmények gazdálkodásával kapcsolatos adatokra, melyek a jelenleg hozzáférhető információk negyedét képezik.
A hivatalnokok titoktartási kötelezettségre hivatkozva nem utasíthatják el a polgárok kérelmét, hacsak nem olyan információról van szó, mely a jogszabályban a nem nyilvános adatok között szerepel; a tárca ezek jegyzékét elkészíti a módosítás részeként. „Nem tudták megdönteni érveinket a maradék két ballépéssel kapcsolatban sem, de kötik az ebet a karóhoz. Azaz a törvény megsértéséért kiszabható szankciók közül a tevékenység két évi felfüggesztését kihúznák a törvényből, és ahhoz is ragaszkodnak, hogy a polgárok ne férhessenek hozzá a befejezetlen államigazgatási eljárás dokumentumaihoz” – mondta a jogász. Pirošík szerint az eredeti törvény forradalmi változást hozott a polgárok életébe, mert betekintést nyerhetnek az önkormányzatok ügyeibe, a róluk és környezetükről folyó eljárásokba, és még a végső döntés meghozatala előtt ez alapján megtehetik észrevételeiket. „Sikerült a törvény segítségével egy kommunista kövületet szétzúznunk, logikus, hogy megpróbálnak tenni ellene valamit. Erről nem szakmai, inkább egyfajta filozófiai lobbivita folyt.
A hasonló cseh törvény egyébként szintén hozzáférhetővé teszi a befejezetlen államigazgatási eljárás aktáit” – magyarázta Pirošík. Az oktatásügyi tárca két héten belül a polgári észrevételeket – az utolsó kettőt leszámítva – figyelembe véve kidolgoz egy új tervezetet, melyet ismét megvitat a civil szervezetekkel. Ftáčniknak március 31-éig kell a kabinet elé terjesztenie, illetve a parlamentbe április 26-áig kell továbbítani a módosító tervezetet. (sza)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.