Pozsony/Galánta/Rozsnyó. A köztársasági elnök tegnap úgy döntött, nem írja alá a parlament által nemrég elfogadott, étkezési utalványokról szóló törvényt, amely szerint jegyeinkkel jövőre már csak az éttermekben étkezhettünk volna. Utalványaink sorsa így újra a parlamenti képviselők kezében van, az ország lakossága azonban már most háborog.
Össznépi gyomormorgás
A honatyák nemrég nagy többséggel szavazták meg Vladimír Maňka, az SDĽ képviselőjének javaslatát, akinek leginkább az szúrt szemet, hogy egyesek alkohol és cigaretta vásárlására használták a jegyeket. A Munka Törvénykönyve szerint a foglalkoztató az étkezési utalvány árának 55 százalékát állhatja, amit egy meleg főételre költhet az alkalmazott. Többségük (mintegy 400 ezren) ezeket valóban erre is használja. Ebédjegyeik árának egy részét azonban az alkalmazottak állják, ezért sokak szerint érthetetlen, képviselőink miért próbálják megszabni, hogy a pénzüket mire költik. A lakosság felháborodására a baloldal még az elnök döntése előtt javasolta, újra módosítsák a törvényt, hogy a későbbiekben élelmiszerüzletekben is vásárolhassunk jegyeinkkel.
„A feleségem már előre örül, hogy ezentúl minden héten előkelő vendéglőben vacsorázunk. Eddig ilyesmit úgysem engedhettünk meg magunknak” – mondja T. József, egy viszonylag jól menő építési vállalat alkalmazottja. Kesernyés mosolya azonban elárulja, ennek a megoldásnak nem igazán örül sem ő, sem a felesége. „Mit csomagol majd ezután az asszony ebédre? Mert eddig főleg az ebédjegyeken vásároltuk a szalámit, a kolbászt, amit magammal hordtam ebédre. Van úgy, hogy olyan helyen építkezünk, ahol a legközelebbi vendéglő fél órányira van, az ebédidő még az útra sem lenne elég. Lefogadnám, hogy aki ezt a hülyeséget kitalálta, életében nem dolgozott melósként” – kesereg T. József.
„Fölháborítónak tartom a parlament étkezési utalványokkal kapcsolatos döntését. Inkább foglalnák törvénybe a munkáltatók hozzájárulásának alsó határát is. Az éttermekben nem lehet jóllakni sem a harminc, sem a negyvenöt, sőt, sok helyen még a hetven koronát érő ebédjegyekért sem” – mondta lapunknak Prékop Mária, gyermekgondozási segélyen lévő rozsnyói pedagógus. Egy rozsnyói járókelő így vélekedett: „Szégyelljék magukat a képviselők, amiért ilyen törvényt hoztak. Én januártól egy tőlem anyagilag jobban álló kollégámnak fogom eladni 45 koronáért az 55 koronás jegyeimet, mert nincs pénzem arra, hogy még 50 koronát hozzáfizessek az étteremben az ebéd árához.”
„Én is csak gratulálni tudok Vladimír Maňka képviselő úrnak, hogy szívén viseli az alkalmazottak egészségének védelmét. Viszont megfeledkezett arról, hogy vannak területek, például keleten, ahol nincs lehetőség arra, hogy az ember meleg ételhez jusson. Akkor mit kezdjünk az étkezési utalványokkal? Ha már egyszer fizettünk értük, a lehetőségekhez mérten hasznosítjuk, alapélelmiszereket vásárolunk, amelyekből odahaza készülhet el a meleg étel” – vélekedett V. Bertalan, az egyik Ung-vidéken tevékenykedő cseh cég alkalmazottja.
„Ingázó lévén eddig bárhol és bármire beválthattam az étkezési jegyet, de ezek után nem tudom, mit kezdek az utalványokkal. Ezért sem tartom helyénvalónak, hogy felhasználásukat illetően a honatyák ilyen törvénymódosítást gondoltak ki” – mondta el véleményét H. Gy., a Szlovák Vasutak egyik bodrogközi alkalmazottja. (mi, gl, kp, kat)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.