Több tucat helyszínen és a világ nagyvárosaiban is tüntetnek ma egy tisztességesebb Szlovákiáért. Az egyetemek többsége rektori vagy dékáni szünetet hirdetett.
Országszerte hatalmas tüntetéshullám indul ma
Csütörtök estig tizenötre emelkedett azon egyetemek száma, amelyek szüneteltetik péntek délután az oktatást. Az egyetemek és karok vezetői ily módon teszik lehetővé az oktatóknak és hallgatóknak, hogy részt vegyenek a péntekre tervezett, Álljunk ki a tisztességes Szlovákiáért! megmozdulásokon.
A pozsonyi tüntetés emelvényére szólították a szervezők – mások mellett – az egészségügyi nővéreket, pedagógusokat, tudósokat, vállalkozókat és a civil szervezetek képviselőit.
Az egyik főszervező, Katarína Nagy Pázmány elmondta: mindenki véleményére kíváncsiak; elsősorban arra, hogyan vélekednek a korrupció és a kormány összefonódásáról, és milyen hatása van az összefonódásnak a tevékenységükre. Az invitálás egy széleskörű társadalmi megmozdulást sejtet. Az önálló Szlovákia egyik legnagyobb tüntetéssorozata lesz ma.
Újabb csatlakozók
„Nem bízunk abban, hogy a jelenlegi kormány a demokratikus alapelvekkel összhangban képes vezetni az országot” – fogalmazott határozottan a Művészeti Főiskola audiovizuális tanulmányok tanszéke. A pozsonyi Comenius Egyetem Bölcsészettudományi Karán is szünetel az oktatás. Jaroslav Šušol, a kar dékánja közleményében kiáll a tüntetők mellett, és támogatja követeléseiket. Hizsnyai Tóth Ildikó, a Comenius Egyetem magyar nyelv és irodalom tanszékének oktatója üdvözölte a dékán döntését, a tüntetéstől a jogállam helyreállítását várja. Kollégáival és hallgatóival természetesnek tartja a részvételt a pénteki tüntetésen.
Tiltakozók, tüntetők
Nyilatkozatot adott ki szerdán a Szlovákiai Magyarok Kerekasztala, a szlovákiai magyar szervezetek egyeztető fóruma. „Közösségünk sokszínű, de mindannyian tisztességes államban, tisztességes módon akarunk élni. Azt szeretnénk, hogy hiteles emberek képviseljenek minket a demokratikus értékek szellemében!” – olvasható a nyilatkozatban. A megfogalmazók úgy látják, a szlovákiai demokrácia válsága együtt járt azzal, hogy a politikusok hitelüket vesztették; ilyen helyzetben sokat segíthetnek a civilek. „Természetes szövetségesei vagyunk a szlovák civil szférának és aktivistáknak egy tisztességes állam megteremtésében. Felszólítjuk közösségünk felelős polgárait, hogy csatlakozzanak a felhíváshoz!” – zárják a nyilatkozatot.
Tokár Géza szóvivő szerint az állásfoglalás megírásának egyik motivációja az volt, hogy a szlovákiai civil szervezetek nem nyilvánultak meg az általános közéleti válság kapcsán. Az volt a cél, hogy legyen egy nyilatkozat, amelyben kiállnak a demokratikus értékek mellett.
Fiatalok az utcán
Felhívással fordult a fiatalokhoz a szlovákiai magyar egyetemisták országos szervezete, a Diákhálózat. A nyilatkozatban arra emlékeztetnek, hogy a múltban a diákok számos alkalommal vonultak az utcára, és gyakran voltak társadalmi változások katalizátorai. Nem fogadják el, hogy a korrupció beásta magát a politikába: „Nem élhetünk annak tudatában, hogy választott képviselőink, az ország vezetői bűnszövetkezetekkel hozhatók szoros kapcsolatba. Azon személy meggyilkolása pedig, aki erre a jelenségre akarta felhívni a figyelmet, tényleges merénylet társadalmunk ellen.” Arra kérik az egyetemistákat és a középiskolásokat, hogy pénteken a diákok is hallassák hangjukat.
Kotiers Róza, a Diákhálózat elnöke lapunknak azt mondta: „amikor a kormány bűnszövetkezetekkel lopja szét az országot, akkor valójában a mi jövőnket áldozzák fel. Nem hagyhatjuk figyelmen kívül azt a tényt sem, hogy a magát magyar képviseletként meghatározó párt is a kormány része, akiknek a magyar civil szférának kötelessége kommunikálni elégedetlenségét. Ezért szeretnénk, hogy a magyar diákok hangja is erősítse a közös felkiáltást: Tisztességes Szlovákiát szeretnénk!”
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.