(Matej Kalina/Plus jeden deň)
Orbán-kritikus lapszemle miatt büntették meg a Pátriát
Elmarasztalta a Pátria rádiót a Frekvenciatanács, mert az egyik műsorában a döntés szerint egyoldalúan tájékoztatott. A névtelen feljelentés alapján indult eljárásban a Pátria a legenyhébb büntetést kapta.
Kiegyensúlyozatlan tájékoztatás miatt marasztalta el a Frekvenciatanács a Pátria rádiót egy tavaly áprilisi műsor miatt. A Hangadó című délutáni magazinműsort egy anonim feljelentő panaszolta be a Frekvenciatanácsnál, azt állítva, hogy a Pátria kiegyensúlyozatlanul tájékoztatott az akkor elfogadott magyarországi felsőoktatási törvényről. Ez a jogszabály volt az, amely miatt komoly tiltakozás indult, mivel az egyik legszínvonalasabb magánegyetem, a Közép-európai Egyetem működését akarta ellehetetleníteni.
A Frekvenciatanács döntése szerint a Hangadó című műsorban 2017. április 18-án, hozzávetőleg 16.25-kor leadott sajtószemle hírblokkban, amelyben a magyarországi aktuális helyzettel kapcsolatban, az elfogadott felsőoktatási törvényről hangzottak el információk, és mutattak be Orbán Viktor kormányával szemben kritikus véleményeket anélkül, hogy a Pátria ezeket megfelelően ellensúlyozta volna. „Ezzel megsértették a hírműsorokra vonatkozó objektív és pártatlan tájékoztatás követelményét” – áll a tanács döntésében. A határozatot a tanács 9 tagja közül 8-an támogatták, köztük Pék Zoltán, a tanács magyar tagja is.
Pék nem kívánta kommentálni a döntést. „Testületi döntés született, amely nyilvánosan hozzáférhető, ehhez nem tudok mit hozzáfűzni, nem tisztem kommentálni” – mondta lapunknak Pék. A testület a legenyhébb szankciót szabta ki a rádióra. „A határozat megállapítja, hogy a Pátria törvényt sértett, a második részben pedig megállapítja, hogy a szankció figyelmeztetés a törvény be nem tartására. Más következménnyel ez nem jár, sem pénzbírságot nem szabott ki, sem arra nem kötelezte, hogy ezt hozza nyilvánosságra” – magyarázta Pék.
Lovász Attila, a Szlovák Rádió és Televízió (RTVS) nemzetiségi műsorainak igazgatója nem tartja megalapozottnak a tanács döntését, szerinte nem sértettek törvényt. „Állásfoglalásunkban részletesen kifejtettük, miért nem érezzük úgy, hogy hibáztunk volna” – mondta lapunknak Lovász. Ezt a tanácsnak egy korábbi határozatára hivatkozva állítja, amely szerint a műsorszolgáltatásnak, vagyis ebben az esetben a Pátria rádiónak, nem pedig egy konkrét műsornak kell kiegyensúlyozottnak és pártatlannak lennie. „A teljes kiegyensúlyozottság csupán a hírműsoroknál várható el, márpedig az a műsor, amelyre a feljelentés irányult, nem hírműsor, hanem egy délutáni magazin” – magyarázta Lovász.
VILLÁMINTERJÚ
Lovász Attila az RTVS nemzetiségi műsorainak igazgatója
Mi a véleménye a Frekvenciatanács döntéséről?
Meglepőnek tartom. Amikor a beadványt megkaptuk, hosszú és részletes elemzésben írtuk le a tanácsnak, hogyan viszonyultunk a kifogásolt témához: milyen megszólalókat kerestünk hozzá, kik a megszólalók, és mely oldalon állnak – egyszóval megpróbáltuk igazolni, hogy nem a feljelentő állítása igaz, hanem pont az ellenkezője. Ezt a Frekvenciatanács számomra ismeretlen okból nem vette figyelembe, és figyelmeztetést kaptunk tőle.
Mi következik ebből a Pátria rádió számára?
Különösebb hátrányunk nem származik belőle, ám így is meglepett a dolog, és méltánytalannak tartom. Állásfoglalásunkban ugyanis részletesen kifejtettük, miért nem érezzük úgy, hogy hibáztunk volna. Aki a műsort hallotta, tudja, hogy a CEU témájáról jobbára konzervatív-jobboldali értékeket valló értelmiségiekkel, politikusokkal és expolitikusokkal beszélgettünk, tehát még csak nem is a Magyarországon balliberálisnak nevezett oldal képviselőivel. Van a tanácsnak egy korábbi határozata, mely szerint a műsorszolgáltatásnak, a mi esetünkben a Pátria rádiónak, nem pedig egy konkrét műsornak kell kiegyensúlyozottnak és pártatlannak lennie. Ez csupán a hírműsoroknál várható el. Márpedig az a műsor, amelyre a feljelentés érkezett, nem hírműsor, hanem egy délutáni magazin.
Ezek szerint nem érzi úgy, hogy változtatni kell a rádió irányultságán?
Azt gondolom, a Pátria rádió azon kevés műsorszolgáltatók közé tartozik a térségben, ahol megszólaltatunk minden érintett felet, s azok meg is hallgatják egymást.
Arról mi a véleménye, hogy pont a magyarországi belpolitika lett a vita tárgya?
Az, hogy felmerül annak a gyanúja, hogy a magyarországi belpolitikai törésvonalak beköltöznek Szlovákiába.
Nem különös, hogy a Frekvenciatanács asszisztál ehhez?
Azt gondolom, hogy ezt tájékozatlanságból tette. Ám nincs fellebbezési lehetőségünk, így a döntést kénytelenek vagyunk tudomásul venni. (czk)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.