<div>A tavalyihoz képest arányaiban jóval többet foglalkozott a nemzetpolitikával Orbán Viktor magyar miniszterelnök a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) ülésén mondott beszédében.</div>
Orbán erős Szlovákiát szeretne
Budapest |
Ugyanakkor az aktuálpolitikai és a kampánytémákat most sem kerülte. „Az elmúlt időszak a nemzetegyesítésről szólt, a következő évek pedig a nemzetépítésről fognak szólni” – jelentette ki Orbán, aki szerint a „Kárpát-medencében a jövőt magyar nyelven írják”. A magyar kormány úgy tekint a Kárpát-medencére, mint a magyar nemzet és kultúra kiteljesedésének terére. Orbánnak meggyőződése, hogy a Kárpát-medence jövőjét a magyar nemzetrészek összekapcsolásával „jelentős mértékben képesek leszünk befolyásolni”. Kijelentette: mindenki láthatja a térségben, hogy aki együttműködik a magyarokkal, az jól jár. Véleménye szerint a Kárpát-medencében megerősödött és versenyképessé vált az a gondolat, amely szerint a közép-európai népek abban érdekeltek, hogy mindannyian erősek legyenek. A magyar nemzeti érdek az, hogy legyen erős Románia, Szerbia, Horvátország, Szlovákia és Ukrajna, és velük Magyarország szintén erős országként gyümölcsöző kapcsolatot alakítson ki – mondta. Szólt arról is, hogy a környező országokban – vérmérséklettől függően – be-, illetve elfogadták a határon átnyúló gazdasági fejlesztési programokat. A magyar miniszterelnök szerint Magyarországon konszenzus van a külhoni magyarok állampolgársága, szavazati joga és autonómiatörekvései kapcsán. Megjegyezte ugyanakkor – Gyurcsány Ferencre és az ellenzéki DK-ra utalva –, hogy van egy vita, amelyben a kormány is véleményt mond, a külhoni magyarság szavazati jogáról kialakult konszenzuson ugyanis most „hajszálrepedés” keletkezett. Ezzel kapcsolatban a jelenlegi választási rendszert erkölcsileg helyesnek és igazságosnak nevezte. „Egy nemzethez tartozunk, de különböző helyzetben vagyunk” – mondta. Hozzátette: ezért választották azt a megoldást, hogy a magyarországi magyarok két szavazatot adnak le, a határon túliak pedig egyet. Hangsúlyozta: ezen nem kívánnak változtatni. Orbán beszédét több magyar politikus is bírálta. A DK-s Gréczy Zsolt szerint a magyarok háromnegyede nem ért egyet azzal, hogy azok is szavazhassanak, akik sosem éltek Magyarországon. Vona Gábor (Jobbik) szerint pedig a Fidesz összekeveri a nemzetpolitikát a pártpolitikával. (MTI, fm)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.