Önálló kisebbségi kulturális alapot akar a Híd

<p>Jövőre már a független Művészeti Alap is támogatja a műalkotások létrehozását és a kulturális rendezvények szervezését, de csak a többségi kultúra esetében. A parlament a napokban elfogadta a Művészeti Alap létrehozásáról szóló törvényt. A Híd hasonló intézmény létrehozását javasolja a kisebbségek esetében is, a jogszabálytervezeten most dolgoznak.</p>

LAJOS P. JÁNOS

A szlovák kulturális élet támogatása jelenleg a kulturális minisztérium hatáskörébe tartozó támogatási programok segítségével történik. A programok költségvetése évente mintegy 20 millió eurót tesz ki, ennek körülbelül fele, legalább 10 millió euró kerül majd az alap hatáskörébe.

Független szlovák alap

Az alap a törvényben meghatározott szabályok szerint működik majd, a mindenkori kormánytól jelentős függetlenséget élvezve. A felhasználható összeget, pontosabban a minimum összeget a kormány minden évben köteles rendelkezésére bocsátani, így az alaphoz november 30-ig pályázhatnak a következő évre az érintett szervezetek.

Ezzel biztosítani lehet, hogy az év elejére tervezett programok, rendezvények is időben megkapják a megítélt támogatást, ami jelenleg a kisebbségi kultúra támogatásában még mindig nem működik. Mivel a költségvetését törvény garantálja, egy évnél hosszabb távú programokban is gondolkodhat.

A függetlenségét az irányító testület összetétele is garantálja: a 9 fős kuratóriumba 5 tagot független művészeti és kulturális szervezetek delegálhatnak, a minisztérium csak négy taggal képviselteti majd magát – a tagokat hat évre nevezik ki. Ez a kuratórium nevezi majd ki az alap igazgatóját, állítja össze a pályázatok elbírálását végző szakmai testületeket. A végső döntést az alap igazgatója hozza meg, de kötve lesz a szakmai bizottságok ajánlásával. A függetlenségét bizonyos mértékben korlátozza, hogy a költségvetésének 20 százalékát a kulturális minisztérium által meghatározott prioritások finanszírozására kell fordítania. Az alap az élő kultúrát támogatná, a műemlékvédelem például nem része a portfoliójának.

Kisebbségi alapot akarnak

A szlovák Művészeti Alaphoz hasonló intézményt szeretne létrehozni a Híd. Az ötlet már legalább négyéves, a párt Iveta Radičová kormánya idején kezdte kidolgozni a kisebbségi kultúra finanszírozásának rendszerét, amikor az 2010-ben átkerült a kulturális minisztérium hatásköréből a kormányhivataléba. 2011-re már lezajlottak az egyeztetések a kisebbségek és a kulturális szervezetek képviselőivel, de mivel a kormány megbukott, a törvény elfogadására már nem volt lehetőség.

A Híd tavaly nyilvánosságra hozott nemzetpolitikai stratégiája a kisebbségi kultúra és az oktatás önkormányzatiságával számol, a kultúra területén pedig az egyik legfontosabb kérdés a finanszírozás, vagyis az évi támogatások elosztása. Solymos László szerint újra elővették a 2011-es javaslatot, azt a jelenlegi körülményekhez igazítják, majd újra meg szeretnék vitatni az érintett kisebbségi és kulturális szervezetekkel. „A szlovák Művészeti Alap megfelelő indok arra, hogy a kisebbségi kultúrát is hasonló, autonóm, a kormánytól független módon támogassa az állam” – mondta lapunknak a Híd alelnöke. A javaslatukat a következő néhány hétben mutatják be, majd benyújtják a parlamentbe.

A kormány képviselői nem mutatnak túl nagy hajlandóságot a kisebbségi kulturális támogatások rendszerének önállósítására. „A támogatások felosztásának rendszere szerintünk megfelelően transzparens, és hasonló modell alapján működik – írta lapunknak korábban Mária Jedličková megbízott kisebbségi kormánybiztos hivatala. – A támogatásokról elsősorban a kisebbségek képviselőiből álló szakmai bizottság dönt.” Azt nem tette hozzá, hogy a bizottságok összetételélt ő hagyja jóvá, a támogatásokról pedig a végső döntést a kormányhivatal vezetője hozza meg. A kulturális minisztérium a kisebbségi kultúra támogatási rendszerével nem foglalkozik, ezért nem is akarta kommentálni egy független kisebbségi intézmény létrehozatalát.

Pénz, pénz, pénz

Az elosztható összegről is a kormány dönt minden évben, a költségvetési törvény elfogadásakor. Ezzel magyarázható, hogy a kisebbségi kultúra támogatására jutó összeg a 2012-es évhez képest jelentős mértékben csökkent, 4,5 millió euróról mintegy 3,8 millióra. Egy önálló, törvényben meghatározott támogatással bíró alap kiszűrné például a kormányváltás okozta támogatáscsökkenést is.

A Híd javaslata tartalmazná azt is, hogy mekkora minimális támogatási összeget kellene garantálnia az államnak, így megszűnhet a finanszírozás bizonytalansága és felgyorsulhat a támogatás elosztása. A kisebbségi alap irányítása viszont feltehetően bonyolultabb lesz a szlovák alapénál, mivel biztosítani kell a részvételt az intézmény irányításában az összes szlovákiai kisebbség képviselőjének. Feltehetően a kormány is képviseltetni akarja majd magát a vezetésben, ahogyan ez a szlovák alap esetében is működni fog.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?