Öllös László a magyar választás szlovákiai hatásairól

<p>Milyen hatással lesz a szlovákiai parlamenti választások kimenetelére, a választási kampányra a magyarországi parlamenti választás első fordulójának eredménye? Az Új Szó rövid interjúja Öllös László politológussal, a somorjai Fórum Kisebbségkutató Intézet munkatársával.</p>

Milyen hatással lesz a szlovákiai parlamenti választások kimenetelére, a választási kampányra a magyarországi parlamenti választás első fordulójának eredménye?
Ez annak a függvénye, hogy miként fog viselkedniamagyarfél, és miből próbál majd ügyet csinálni a szlovák fél. Magyar vonatkozásban szinte bármiből lehet „ügy“, elég néhány mondatot félreértelmezni. A magyarországi választási kampány szlovákiai vonatkozásban meglehetősen eseménytelen volt, nem bukkantak fel „szlovák ügyek“.

Mi várható a következő két hétben?
Volt egy jobbikos megemlékezés Komáromban, tehát nem volt teljesen eseménytelen szlovákiai vonatkozásban. Az azonban igaz, 1990 óta ez volt az első választási kampány, amelyben a magyarországi pártok többsége szemmel láthatólag kölcsönös hallgatólagos megegyezés alapján nem vonta be a határon túli magyarok kérdését a magyarországi kampányba. Azt ugyan nem állíthatjuk, hogy egyáltalán nem volt téma, de nem tartozott a központi témák közé. Ez olyannyira így volt, hogy a pártoknem folytattak nyilvános tévévitákatazegyes szakpolitikai kérdésekről, a határon túli magyarok kérdése azonban kivételt képezett, ebben a kérdésben leültek egymással beszélgetni, és lehetett látni, hogy bizonyos kisebb nézeteltérések ellenére, az egész kérdéskört tekintve komoly egyetértés van a pártok között. Ez nagy előrelépésnek számít a magyar belpolitikában.

Tehát a magyar pártok - beleértve a Jobbikot is - egyetértenek a határon túli magyarokat érintő témákban?
A Jobbikot nem sorolnám ide, de a többi párt esetében megfigyelhető volt egy mögöttes, hallgatólagos megállapodás.

A következő két hét kampánya során tartani kell olyan eseményektől, megnyilvánulásoktól, melyekbe egyes szlovák politikai pártok belekapaszkodhatnak?
Nem hiszem, hogy változna a pártok álláspontja, egyedül a Jobbik viselkedése kérdéses. Az már más kérdés, hogy a júniusi szlovákiai választásokig mi minden történik majd.

Májusban várhatóan megalakul a magyar kormány.
Ennek a kormánynak az első gondja az lesz, hogy átvegye a kormányzást, ezzel telik el legalább az első hónap. Nem hiszem, hogy az első szakaszban rögtön külpolitikai kérdéseket oldana meg, de természetesen ezt sem lehet kizárni.

Tehát a választásokig legfeljebb csak reakció várható magyar részről, ha nálunk alakul ki valamilyen botrány?
Szerintem óvatosan fog viselkedni a magyar politika a szlovákiai választásokig. Az új szlovák kormány megalakulása után várható nagyobb aktivitás.

Az SNS mellett mely szlovák pártok használják majd a magyarkártyát a választási kampányban? Milyen lesz a Smer hozzáállása?
Az SNS-nek nincs más választása, muszáj bevetnie a magyarkártyát, már elővette a romakártyát is. E nélkül ugyanis szimpla botránypárt maradna. A Smer ebben a pillanatban bizonytalan. Nem vonulhat ki abból a kommunikációs térből, amibe benyomult az SNS mellé, mivel ezzel átengedné az SNS-nek a helyet, sőt akár a HZDS is „odatolakodhat“. Másrészt viszont a Smer kezdi sejteni, hogy két szomszédos országnak mégiscsak konszolidálnia kellene viszonyát. Lehet, hogy külföldi nyomás nehezedik rá emiatt. Jelenleg tehát még nem lehet látni, hogyan használják majd a magyarkártyát a választási kampány utolsó időszakában. Úgy vélem azonban, hogy a Jobbik nyit majd erre a témára, hiszen ősszel önkormányzati választások lesznek Magyarországon, és Trianon-évforduló is lesz a szlovákiai választások előtt.

A szlovák ellenzéki pártok hogyan viszonyulnak majd ehhez a témához?
Szerintem kerülni fogják ezt a kérdést, ahogy eddig is, ami nagy hiba.

Robert Fico kormányfő és Ivan Gašparovič államfő is jelezte, hogy készek tárgyalni az új magyar kormánnyal.
Ez egy nagyon gyors váltás, hiszen emlékezhetünk rá, hogy Fico „szuperszélsőséges“ pártnak is nevezte a Fideszt, és Orbán Viktort sem kímélte. Ekkor szlovák politikusok is figyelmeztették, hogy egy szomszéd ország olyan politikusát és annak pártját, aki várhatóan kormányfő lesz, nem szabadna így nevezni, hiszen konszolidált viszonyokra van szükség a két ország között. Most hirtelen váltott, mivel változtak a kommunikációs érdekei. A viszony Orbán és Fico között nem jó, a realitásérzékükön múlik majd, hogy ebből mit tudnak kihozni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?