<p>Szlovák tanulók számára írt történelemtankönyveket osztana a magyar iskoláknak az oktatásügyi minisztérium. A szakma tiltakozik, Chmel és Jurzyca a jövő héten tárgyalnak, egyebek között erről is.</p>
Oktatásügy: tovább a mikolaji úton
A Szlovák Pedagógiai Kiadó újabb és újabb szlovák történelemtankönyveket fordíttat le magyarra. A magyar tanítási nyelvű iskolák számára készült (a Kovács László, Simon Attila, Simon Beáta szerzőhármas által megírt) történelemkönyvek terjesztését még Ján Mikolaj, a Szlovák Nemzeti Párt oktatásügyi minisztere állította le, a helyzet pedig a kormányváltás óta eltelt egy év alatt sem változott. Az új tantervek alapján kiírt pályázat nyertes műveit a pedagógiai kiadó ugyanis automatikusan lefordíttatja. „Amikor szóba hoztam a Kovács–Simonféle tankönyveket, azt a határozott választkaptam,hogyazoka tantervek, amelyek alapján ezek készültek, már nem érvényesek” – árulta el lapunknak Urbán Zsolt, a kiadó munkatársa. A Kovács–Simon féle tankönyvek újbóli terjesztésére Jaroslav Ivančo oktatásügyi államtitkár áprilisban szóbeli ígéretet tett Ožvald Erzsébetnek, a Híd oktatáspolitikusának. Előrelépés viszont nem történt. A témáról az elmúlt hónapokban a kormányhivatal kisebbségi oktatásért felelős osztálya is egyeztetett a minisztériummal, szintén eredménytelenül. A kormányhivatal a jövő hétre találkozót kezdeményezett az oktatásügyi miniszterrel, tájékoztatta lapunkat Juhász László kisebbségi főosztályvezető. Rudolf Chmel (Híd) kisebbségi kormányalelnök és Eugen Jurzyca (SDKÚ) oktatásügyi tárcavezető többek között arról is tárgyal majd, milyen történelemkönyveket kapjanak a magyar alap- és középiskolák.
A témával bővebben foglalkozik az Új Szó pénteki nyomtatott kiadása!
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.