<p>Többet kellene fizetniük a szlovák állampolgároknak a gyógyszerekért – ezt ajánlja az OECD abban a jelentésben, amely a tagországok egészségügyének helyzetét vizsgálja.</p>
OECD: Szlovákia túl sokat költ gyógyszerekre
A jelentés szerint az OECD-tagállamokban a páciens hozzájárulása a gyógyszerekhez átlagban 45%, Szlovákia ettől messze elmarad, a lakosság 27%-os önrészt fizet. Az világ legfeljettebb országait tömörítő szervezet szerint a szlovák állam is túl sokat költ gyógyszerekre. A gyógyszerkiadások az egészségügy teljes kiadásainak 28%-át teszik ki, az OECD-átlag csak 17%. A bruttó hazai össztermékhez (GDP) viszonyítva Szlovákia ugyancsak a legtöbbet költi a gyógyszerekre – a GDP 2,8%-át, miközben az OECD-átlag 1,8%. A szervezet ezért a gyógyszerkereskedelem átláthatóbbá tételét és a generikumok – azaz az azonos hatóanyagú, de olcsóbb gyógyszerek nagyobb forgalmazását javasolja. Ez utóbbi kapcsán már az egészségügyi miniszter, Ivan Uhliarik is rámutatott, hogy ha a betegek nagyobb mértékben részesítenék előnyben a generikumokat, évente 50 millió eurót takaríthatna meg az egészségügy. A miniszter szerint azonban továbbra is a páciensen múlik, hogy az eredeti vagy a generikus gyógyszert választja-e.
A jelentés bírálja azt is, hogy az egészségbiztosítók nem használhatják fel belátásuk szerint a nyereségüket, kötelesek azt visszaforgatni az egészségügybe, ezt még a Fico-kormány tette kötelezővé. Az OECD továbbá azt is ajánlja, hogy a kormány távolítsa el az akadályokat az új egészségbiztosítók piacra lépése elől, továbbá azt, hogy osszák szét és részben privatizálják az állami Általános Egészségbiztosítót. (sán, akt)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.